لوازم آشپزخانه

راهنمای خرید مخلوط کن + بررسی کاربرد مخلوط کن و انواع آن

این روزها هوشمندی جزء جدایی‌ناپذیر آشپزخانه‌ها محسوب می‌شود. لوازم آشپزخانه‌ای که گاهی اوقات به سرعت شمردن سه شماره، کار شما را راه می‌اندازند و به صرفه‌جویی در وقت شما کمک می‌‌کنند. یکی از این وسایل مخلوط‌ کن است. با مخلوط‌ کن می‌توانید انواع خوردنی خوشمزه را مخلوط و نوش جان کنید. هنگامی‌که برای خرید مخلوط ‎‌‌کن دست به کار شوید مخلوط کن‌‌های زیادی از برندهای مختلف روبروی شما قطار می‌شود و کار انتخاب را برای شما سخت می‌کند. در راهنمای خرید مخلوط‌کن نکاتی را به شما خواهیم گفت که هنگام خرید دستگاه بایستی به آن توجه داشته باشید و برندهای ارائه دهنده مخلوط‌کن را به شما معرفی خواهیم کرد تا امر انتخاب برای شما آسان شود. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


معرفی انواع مخلوط کن

مخلوط کن معمولی

این نوع مخلوط‌کن از نظر قیمتی در حد متوسط قرار دارد و کارهای روز مره ساده مانند درست کردن شیرموز یا شیر توت‌فرنگی و مخلوط کردن میوه تکه‌تکه شده بسیار مناسب است.

مخلوط کن برقی

این نوع به دلیل این‌که از نظر کاربرد و قیمت متناسب است خریداران بسیاری دارد.

مخلوط‌‌‌‌ کن پریمیوم

بهترین نوع در میان مخلوط‌ها از دسته پریمیوم می‌باشند. قیمت این نوع مخلوط‌کن تا مرز 20 میلیون تومان هم می‌رسد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید قهوه ساز را بخوانید.

پیشرفته

این نوع ویژگی‌هایی بخصوصی مثل گرفتن روغن از مغزهایی همچون بادام و گردو را داراست.در قسمت زیرین این مخلوط‌کن هیتر تعبیه شده که شما بتوانید مخلوط به‌دست‌آمده را بپزید، پس شما قادر به پختن سوپ هم خواهید بود. این محصول می‌تواند جوابگوی خیلی از نیازهای شما باشد.

مخلوط کن شخصی

اگر دوست دارید میکسر را همراه خود جا بجا کنید تا جاهایی که به آن نیاز دارید در دسترس باشد بهترین گزینه این مورد می‌باشد.

کوچک و ارزان

ولی باید این نکته را مد نظر داشته باشید که از این مخلوط‌کن جهت مخلوط کردن مواد سفت و بزرگ استفاده نکنید چون قدرت نسبتاً کمتری دارد و همین موضوع آن را از نظر قیمتی هم در جایگاه پایین‌تری قرار داده است.

راهنمای خرید سماور + معرفی انواع سماورها

مخلوط کن میله‌ای

تیغه‌های مخلوط‌کن در انتهای آن قرار دارد و مثل مدل‌های قبلی دارای ظرف نیست. این نوع به‌عنوان مکمل یک مخلوط کن رو میزی است و به‌تنهایی کاربردی ندارد.

 میله ای

قیمت این مدل با مخلوط کن‌های معمولی تفاوت چندانی ندارد.

ویژگی‌های مخلوط‌‌‌‌‌ کن خوب چیست؟

به طور کلی وجود این چند ویژگی در یک مخلوط‌کن آن را تبدیل به یک دستگاه ایده آل خواهد کرد.

 • وزن بالایی نداشته باشد.
 • پارچ پلاستیکی حتی در صورتی که بعد از مدتی مصرف شفافیتش را از دست بدهد بهتر از پارچ شیشه‌ای است.
 • داشتن دو آسیاب در صورتی که کاربر به آن نیاز داشته باشد یک مزیت عالی به شمار می‌رود.
 • ولوم چرخشی کنترل سرعت می‌تواند کار را برای کاربر راحت‌تر کند.
 • اگر نیازی به مخلوط کن‌هایی که خرد کن دارند، ندارید برای این پارامتر هزینه نکنید.
 • هر چه قدرت موتور در مخلوط کن بالاتر باشد آسیاب شدن مواد خوراکی بهتر انجام می‌شود.
 • مخلوط کن‌هایی که تیغه‌های چهار لبه عمودی و افقی دارند قادرند مواد خوراکی ته نشین شده را هم مخلوط کنند.
 • هر چه مخلوط کن سبک تر باشد میزان سر و صدای آن نیز کمتر خواهد بود.
 • بهتر است که بیشتر قطعات مخلوط کن جدا شوند تا قابلیت شستشوی بیشتری داشته باشند.
 • مخلوط کنی که سروصدای کمی داشته باشد گلی است از گل‌های بهشت!
 • قفل ایمنی می‌تواند خیال شما را بابت کار نکردن دستگاه هنگامی که پارچ به درستی روی پایه سوار نشده، راحت کند و از آسیب‌های بعدی جلوگیری شود.

پارامترهای مهم در راهنمای خرید مخلوط کن چیست؟

اگر می‌توانید این نکات را به صورت موردی بر روی تکه‌ای کاغذ یادداشت کنید یا به ذهن بسپارید تا هنگام مراجعه برای خرید مخلوط‌کن حواستان باشد از یک مخلوط‌کن خوب چه انتظاراتی باید داشته باشید.‌

راهنمای خرید و استفاده از قابلمه‌های گرانیتی + بررسی کیفیت محصولات برند لایف اسمایل

جنس بدنه پارامتری مهم در راهنمای خرید

به‌طور‌معمول برای ساخت لوازم خانگی مانند مخلوط‌کن از پلاستیک فشرده و استیل استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید گوشت کوب برقی را بخوانید.

آنچه مهم است این است که در صورت استفاده از پلاستیک در بدنه مخلوط‌کن، جنس آن باید مرغوب باشد و در صورت استیل بودن، قابل شست‌وشو و ضد زنگ باشد.

جنس تیغه نکته‌ای مهم در راهنمای خرید مخلوط کن

شما باید بتوانید با استفاده از یک مخلوط‌کن خوب، جامداتی مانند یخ را خرد کنید. بنابراین مخلوطکن شما باید تیغه‌هایی از جنس فولاد یا استیل داشته باشد. تیز‌بودن تیغه‌ها و کیفیت‌ آن‌ها دو موضوع اصلی است که باید درباره تیغه‌ها حواستان باشد.

جنس پارچ

پارچ مخلوط‌کن معمولاً در دو جنس شیشه و پلاستیک عرضه می‌شود. اگر پارچ شیشه‌ای بخرید خیالتان راحت است که در طول زمان، تغییر رنگ نمی‌دهد و کدر نمی‌شود. همچنین داوم بیشتری دارد.

نیاز شما و جمعیت خانواده‌تان، تعیین‌کننده ظرفیت پارچ خواهد بود.

نوع پلاستیکی پارچ در صورتی که کیفیت لازم را نداشته باشد با گذشت زمان تغییر رنگ می‌دهد اما اگر از جنس با کیفیت ساخته شده باشد کمتر دچار تغییر رنگ می‌شود و در برابر ضربه هم مقاوم است.

ظرفیت پارچ

نیاز شما و جمعیت خانواده‌تان، تعیین‌کننده ظرفیت پارچ خواهد بود. همیشه یادتان باشد تا ۸۰% از پارچ را می‌توانید پُر کنید زیرا بعد از آنکه دستگاه را روشن کردید، مواد درون آن از درون پارچ بیرون می‌ریزد و ممکن است به موتور آسیب بزند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید مولتی کوکر را بخوانید.

یادتان باشد برای هم‌زدن مخلوطتان، هنگامی که مخلوط‌کن روشن است قاشق یا چاقو را وارد پارچ نکنید؛ زیرا بین پره‌ها گیر می‌کند و پره‌ها و موتور آسیب می‌بیند. این کار را باید زمانی انجام دهید که مخلوط‌کن خاموش است.

کاربرد پلوپز برقی و فواید پخت برنج در آن + راهنمای خرید پلوپز

سیستم ایمنی مخلوط کن

مخلوط کن‌هایی که جدیدا به بازار لوازم خانگی عرضه شده است مجهز به سیستم ایمنی قابل اطمینان است؛ به این صورت که اگر مخلوط‌کن یا پارچ به درستی به منبع تغذیه متصل نشود یا پارچ به درستی در محل قرار نگیرد، هشداری به شما داده می‌شود و مخلوط‌کن روشن نمی‌شود.

موتور مخلوط کن ویژگی مهم در راهنمای خرید مخلوط کن

اگر می‌خواهید قدرت مخلوط‌کن را مشخص کنید باید به موتور آن توجه کنید. بر اساس مدت زمانی که به طور مداوم با مخلوط‌کن، کار می‌کنید، تعداد دفعات و تعداد اعضای خانواده‌تان باید قدرت موتوری را انتخاب کنید که علاوه بر انجام شدن کار شما با سرعت مورد انتظار، موتور مخلوط‌کن داغ نشود.

مخلوط کن

میزان قدرت مخلوط‌کن بر اساس وات مشخص می‌شود. وات بالاتر به معنای آن است که مواد با سرعت بیشتر و در زمان کمتری مخلوط می‌شود.

وزن مخلوط کن

درست است که این دستگاه ها معمولا وزن بسیار کمی دارند و سبک هستند ولیکن در برخی از برندها، مخلوط کن‌ها وزن بیشتری دارند و اگر قرار باشد برای هر بار استفاده آن را از کابینت بیرون آورید و پس از استفاده دوباره درون کابینت قرار دهید، حواستان باشد مخلوط‌کنی با وزن بالا و غیر قابل تحمل خریداری نکنید.

ویژگی پالس

فرآیندی که در مخلوط کن‌های جدید در نظر گرفته شده است، فرآیند پالس (لحظه‌ای) است. در فرآیند پالس، مخلوط‌کن با حداکثر توان و در یک لحظه تمام محتویات درون خود را خرد و مخلوط می‌کند. تصور کنید در عرض دو ثانیه تمام آنچه درون مخلوط‌کن ریخته‌اید خرد شود سپس مخلوط‌کن از کار بایستد تا دمای داخلی آن کنترل شود. یادتان باشد با اضافه‌شدن قابلیت پالس به مخلوط‌کن شما، مبلغ بیشتری را برای خرید آن باید بپردازید.

راهنمای انتخاب بهترین مدل‌های ست کفگیر و ملاقه

فیلتر

هیچکس دوست ندارد هنگام نوشیدن یک لیوان نوشیدنی مجبور به جدا‌کردن هسته باشد. فیلتر دستگاه به شما کمک می‌کند بتوانید هسته یا تفاله را جدا کنید. عمل جداسازی هسته و تفاله به صورت دستی در مدل‌های قدیمی مخلوط‌کن بایستی انجام میشد حال آنکه مخلوط کن‌های جدید مجهز به فیلتر هستند و فیلتر‌کردن به صورت مکانیزه انجام خواهد شد.

قیمت مخلوط کن پارامتری مهم در راهنمای خرید

عوامل زیادی در تعیین قیمت مخلوط‌کن تأثیرگذار است. برخی امکانات جانبی مانند همان فرآیند پالس‌کردن در افزایش قیمت دستگاه مؤثر است. برند و قدرت موتور مخلوط‌کن تا حد زیادی تعیین‌کننده قیمت مخلوط‌کن است. راهنمای خرید مخلوط‌کن توصیه می‌کند ابتدا بودجه خود را تعیین کنید سپس بر اساس انتظاری که از یک مخلوط‌کن دارید و با در نظر گرفتن نکاتی که گفته شد، بهترین مخلوط‌کن را متناسب با نیازتان خریداری کنید.‌

بررسی نکات ایمنی و نگهداری از دستگاه مخلوط کن

هنگام استفاده از دستگاه مخلوط‌کن همانند سایر دستگاه‌های برقی باید نکات ایمنی را در نظر بگیرید تا دجار سانحه و مشکل نشوید. در ادامه چند نکته مهم که می‌بایست در حین استفاده از این دستگاه در نظر داشته باشید را برایتان آورده ایم.

 • دستگاه مخلوط کن را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • بدنه دستگاه مخلوط کن را بعد از هر مرتبه استفاده حتما با یک دستمال مرطوب کاملا تمیز کنید.
 • قطعات جدا شدنی دستگاه مخلوط کن را بعد از استفاده کاملا از دستگاه جدا کرده و با آب و مایع بشویید.
 • از دست زدن به تیغه‌های مخلوط کن در حالتی که دستگاه داخل برق است جدا خودداری کنید.
 • هیچ گاه قاشق، کارد و هر گونه وسیله آشپزخانه را به داخل آسیاب یا مخلوط کن فرو نبرید.
 • ابتدا تمامی مواد خوراکی را داخل مخلوط کن یا آسیاب ریخته، سپس دستگاه را به برق متصل کنید.
 • زمانی که ظرف خرد کن یا پارچ مخلوط کن را روی بدنه اصلی قرار می‌دهید، مطمئن شوید که درست سر جای خود قرار گرفته و کاملا محکم شده است.
 • اگر مخلوط کن شما پارچ شیشه‌ای ندارد هرگز از مواد خوراکی بسیار سخت مانند یخ استفاده نکنید.
 • از میزان قدرت مخلوط کن و آسیاب خود کاملا مطلع شوید تا بتوانید در انتخاب مواد مصرفی راحت تر تصمیم بگیرید.
 • همیشه ظرف مخلوط کن و آسیاب را کمی سر خالی نگه دارید تا هنگام روشن شدن دستگاه احتمال پرت شدن مواد از داخل دستگاه را به صفر برسانید.
 • مخلوط کن را هر سه دقیقه یک مرتبه خاموش کنید تا موتور دستگاه در اثر کار مداوم و یکسره دچار خرابی و سوختگی نشود.
 • اگر ظروف و یا پارچ مخلوط کن شما از جنس پلاستیک است می‌توانید هر چند وقت یک مرتبه با استفاده از لیمو ترش و یا سرکه کاملا آن را تمیز کنید تا کدر نشود.
نحوه تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی چگونه است؟ + معرفی و بررسی روش های رسوب زدایی با مواد طبیعی

سخن پایانی

شما در این مقاله با مخلوط‌کن آشنا شدید. همچنین از ویژگی ها و کاربرد آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

عملکردی پالس مخلوط کن چیست؟

در این عملکرد با فشردن این دکمه می توانید مواد غذایی مورد استفاده خود را با قدرت بیشتر و هچنین سرعت بالاتر مخلوط و خرد کرده و همچنین میزان خرد کردن مواد غذایی را خودتان هم نیز می توانید تنظیم بکنید.

بهترین مارک مخلوط کن حرفه ای بازار کدام است؟

مخلوط کن بوش ، فیلیپس ، کنوود ، عرشیا ، روگن ، هنریچ و پروفی کوک جزو بهترین مخلوط کن های حرفه ای و خانگی بازار هستند. برندهای دیگری نیز در بازار هستند که می توانند با دستگاه های خوبشان شما را راضی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا