لوازم آشپزخانه

راهنمای خرید قهوه ساز + بررسی نکاتی مهم و اصولی برای انتخاب و خرید دستگاه قهوه ساز + معرفی چند مدل محبوب و حرفه ای

استفاده از قهوه ساز یا اسپرسوساز در چند سال اخیر در بین تمامی عموم مردم در کشورهای مختلف رواج زیادی پیدا کرده است. یکی از این دلایل به دلیل ارزش غذایی بسیار بالا و مفید قهوه می باشد که میتواند خواص زیادی برای بدن انسان داشته باشد.قبل از اینکه وارد نکات خرید شویم باید بدانید که نحوه درست کردن قهوه در تمامی دستگاه ها یکی می باشد. یعنی برای اینکه بتوانید قهوه تهیه کنید ابتدا باید آن را به وسیله آسیاب، خرد و ریز کرده و در نهایت آن را به حالت پودر در بیاورید. علت این کار این است که با فشار بخار و عبور از ذرات ریز قهوه، نوشیدنی شما طعم بسیار مناسب تری ارائه می دهد. اما فقط این کار جوابگو نمی باشد، زیرا دستگاه ها دارای تجهیاتی هستند که هر کدام روش دم آوری متفاوتی ارائه می دهند و به همین سبب طعم قهوه ها فرق خواهد کرد. یعنی دمای آب جوش، مدت زمان دم آوری، فشار بخار از مهمترین عوامل اثر گذار بر طعم قهوه بوده که در قهوه سازها یکسان نیست.


فهرست مطالب


معرفی انواع قهوه سازها برای خرید

در راهنمای خرید قهوه ساز به معرفی انواع موجود این دستگاه به شرح زیر می پردازیم:

برای خرید قهوه ساز خانگی، ابتدا باید مشخص کنید که مایل به نوشیدن چه نوع قهوه‌ای هستید. همان‌طور که گفته شد برای این کار، دستگاه‌های متعددی طراحی شده‌ است. برخی قهوه ساز ها وجود دارند که توانایی تولید انواع قهوه را دارا می‌باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله محلول رسوب زدایی اسپرسو ساز را بخوانید. این قهوه ساز ها اغلب قیمت بالایی دارند و بیشتر در کافی‌شاپ‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

قهوه ساز فرنچ پات

درباره خرید قهوه ساز فرنچ پات باید به نکات زیر دقت داشته باشید:

قهوه ساز فرنچ پات یا همان لیوان فرنچ پرس، برای تهیه انواع نوشیدنی مانند چای، قهوه و دم نوش کاربرد دارد. درب این لیوان‌ها با کمک یک دسته به فیلتر متصل است. فیلتر موجب می‌شود تا تفاله و مواد اضافی وارد نوشیدنی شما نشود.

 قهوه ساز فرنچ پات

قهوه ساز فرنچ پات از گذشته تاکنون برای تهیه قهوه مورد استفاده قرار می‌گرفته و گزینه خوبی برای استفاده در اداره و محل کار است. همچنین خرید قهوه ساز فرنچ پات به هزینه بسیار اندکی نیاز دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ساخت ظروف چوبی در خانه را بخوانید.

دستگاه ساندویچ ساز چیست؟ + راهنمای خرید ساندویچ ساز

قهوه ساز رو گازی

درباره خرید قهوه ساز رو گازی به نکات و موارد مهم زیر دقت کنید:

این قهوه ساز دارای سه بخش است. بخش زیرین آن که دارای سوپاپ اطمینان است. برای جوش آوردن آب و تولید بخار تحت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت میانی، محل قرارگیری پودر قهوه است. آب از روی این قسمت عبور کرده و از طریق لوله‌ای که روی آن تعبیه شده است وارد بخش فوقانی می‌شود. قسمت فوقانی این دستگاه کوچک محلی برای جمع شدن قهوه تولیدشده توسط بخار است. خرید این قهوه ساز کوچک که قیمت مناسبی نیز دارد، می‌تواند نیاز یک خانواده کوچک و کم‌جمعیت را به راحتی پاسخگو باشد.

قهوه ساز برقی

قبل از خرید خرید قهوه ساز برقی به نکات زیر دقت کنید:

این دستگاه به خودی خود دارای انواع متفاوتی است. موضوع مقاله راهنمای خرید قهوه ساز، بیشتر بر روی خرید این دستگاه‌ها متمرکز است. یکی از دلایلی که افراد را به خرید قهوه ساز خانگی علاقه‌مند کرده راحتی کار با این دستگاه است. برای این کار کافیست آب را داخل مخزن دستگاه و پودر قهوه را داخل فیلتر ریخته و قهوه ساز را روشن کنید.

 قهوه ساز برقی

هنگامی‌که قهوه شما آماده شد، داخل قوری ریخته می‌شود. برای خرید قهوه ساز می‌توانید عوامل مختلفی را با توجه به نیاز و سلیقه خود در نظر بگیرید و درنهایت بهترین قهوه ساز خانگی را انتخاب کنید.

بررسی مهمترین نکات قبل از خرید قهوه ساز

در ادامه قصد داریم چندین نکته با ارزش را در ارتباط با خرید قهوه ساز ها ارائه دهیم. با مطالعه هر یک از این نکات میتوانید دستگاه مورد نظر خود را با توجه به بودجه مورد نظر خریداری کرده و از خوردن انواع نوشیدنی های کافئین دار لذت ببرید.

راهنمای کامل خرید قابلمه برای جهیزیه

انتخاب بر حسب سلیقه

اولین نکته در خرید اسپرسوساز، انتخاب بر حسب سلیقه می باشد. برخی از افراد ترجیح می دهند قهوه سازی را انتخاب کنند تا همه کارها را با دستان خود انجام دهند. یعنی صفر تا صد دم کردن قهوه را دستی بر عهده بگیرند. خب انجام این کار به طور حتم زمان و ظرافت زیادی را به خرج می دهد و برای خانم های خانه دار این گزینه مناسب است. اما اگر علاقمند هستید که در زمان کمتری قهوه آماده کنید، انتخاب شما باید قهوه ساز برقی نوع قطره ای باشد. زیرا تنها وقتی که از شما خواهد گرفت فقط ریختن آب در مخزن، ریختن پودر قهوه در دستگاه می باشد. اما اگر در طول روز قهوه زیاد میل می کنید، انتخاب قهوه ساز نوع برنامه پذیر انتخاب بهینه تری است.

توجه به تعداد و ظرفیت خروجی قهوه

نکته بعدی که بسیار مهم است توجه داشتن به خروجی و ظرفیت قهوه می باشد. مثلا اگر شما یک زوج هستید دیگر نیاز نیست اسپرسوساز بزرگ خریداری کنید. با توجه به نیاز شما به قهوه باید دستگاه با ظرفیت مناسب خریداری کنید. زیرا خروجی تهیه قهوه در قهوه سازها یکسان نبوده و از یک فنجان تا یک قوری چند نفره در هر دم آوری آماده می شود.

حجم دستگاه

قبل از خرید ابتدا باید مکان قرارگیری دستگاه را مشخص کنید. میزان قرار گیری با توجه به فضای در اختیار مشخص می شود. مثلا قرارگیری در میز آشپزخانه، یا قرار گیری در داخل کابینت که باید حتما به آن توجه داشته باشید.

قابلیت برنامه پذیری

اسپرسوسازهای موجود در بازار در دو نوع دستی و غیر دستی موجود هستند که با توجه به نیاز می توانید آن را خریداری کنید. اگر جز آن دسته از افرادی هستید که میل به نوشیدن قهوه در شما زیاد است و یا عموما خانواده پرجمعیتی هستید و دید و بازدید در خانه شما زیاد است می توانید نوع برنامه پذیر را انتخاب کنید. عموما با استفاده از پنل های لمسی و یا بکارگیری WiFi می توان دستگاه را روشن و آن را برای دم کردن قهوه آماده کرد. قطعا استفاده از این امکانات قیمت بالاتری نیز دارد.

کامل‌ترین راهنمای خرید زودپز + نکات و پارامترهای مهم در راهنمای خرید زودپز

انواع فیلتر قهوه

نوع فیلترهای بکار رفته در هر دستگاه با یکدیگر فرق می کند که باید به آن نیز توجه ویژه داشته باشید. فیلترهای موجود در دستگاه یا ثابت هستند و یا از نوع یکبار مصرف می باشند. قطعاً نوع ثابت برای افرادی که علاقمند به هزینه دادن اضافی نباشند، انتخاب خوبی است. اما باید بعد از هر بار استفاده خوب تمیز و شسته شود. اما نوع بهداشتی تر آن نوع تعویضی بوده که از نظر بهداشتی فوق العاده مناسب ولی باید هر بار هزینه فیلتر را از جیب پرداخت کنید.

قدرت الکتریکی و بخار دستگاه

قدرت موتور بکارگیری شده در دستگاه های برقی قطعا در کیفیت و بهبود قهوه تولیدی اثر گذار می باشد. زیرا می تواند دمای آب را به خوبی بالا برده و گرمای مناسب را برای تهیه قهوه به ما بدهد.

قدرت الکتریکی و بخار دستگاه

اما جز دوم دستگاه، مربوط به فشار بخار آب می باشد که قطعا در طعم قهوه تاثیر بسزایی داشته و برای تهیه کاپوچینو و کف شیر می تواند اثر گذار باشد. پس قدرت بالا با توجه به نوع مصرف خانگی و یا استفاده در کافه ها و قدرت فشار بخار بالا مهمترین نکته در خرید اسپرسو ساز می باشد.

نوع پرتا فیلترها

سطح کیفی هر دستگاهی با نوع پورتافیلتر آن مشخص می شود. پرتافیلتر از یک دسته پلاستیکی و بدنه استیل ساخته می شود و میزان وزن آن برا استقامت دستگاه تاثیر گذار خواهد بود. دو نوع سبد پرتافیلتر وجود دارد که یکی به صورت فشرده بوده که پودر را در ظرف خود فشار داده و دیگری غیر فشرده می باشد. یکی از شناخت اسپرسوسازهای خانگی، پورتافیلتر با سبد فشرده می باشد. عموما برخی از برندها نیز طراحی های مختلفی برای ظرف در نظر میگیرند که علت آن هم مشخص است. تهیه قهوه برای تمامی حالت های قهوه می باشد. یعنی ظروف به گونه ای است که می توان هم در درون آن پودر، پد و یا کپسول قهوه قرار داد.

راهنمای خرید سرویس قاشق و چنگال + بررسی نکات مهم قبل از خرید سرویس قاشق و چنگال

طراحی و جنس بدنه قهوه ساز

قطعا مهمترین نکته در خرید قهوه ساز نوجه به جنس و طراحی بدنه دستگاه می باشد. زیرا طراحی های زیبا و دلربا باعث حفظ دکوراسیون خانه شده و جنس بدنه نیز به طور مستقیم به طول عمر آن ارتباط خواهد داشت. عموما استفاده از بدنه استیل ضد زنگ بهترین انتخاب می باشد.

چند کاره بودن قهوه ساز

عموما برندهای مختلف برای جذب بیشتر مخاطبان خود، اسپرسوساز چند کاره می سازند. یعنی از دستگاه می توان علاوه بر تهیه قهوه و کاپوچینو، قهوه فرانسوی نیز تهیه کرد. وجود چندین عملکرد در یک دستگاه قطعا محبوبیت آن را بالا خواهد برد.

معرفی آسیاب برقی قهوه

یکی دیگر از عواملی که در تهیه قهوه با طعم دلخواه مهم است آسیاب کردن قهوه است.

آسیاب قهوه:

خرید یک آسیاب قهوه خوب، سرمایه گذاری مهمی است. آسیاب قهوه اندازه مناسب قهوه آسیاب شده را برای تهیه قهوه مورد نیازتان فراهم می کند.آسیاب های قهوه یا به صورت چرخ دنده ای یا مخروطی هستند.

آسیاب برقی قهوه

آسیاب های چرخنده (دیسکی) با به سرعت چرخیدن آسیاب می کنند و کمی هم ایجاد صدا می کنند، آسیاب های مخروطی آهسته تر می چرخند و قهوه کمتر درون این آسیاب گیر می کند و صدای کمتری هم ایجاد می کنند.

کدام آسیاب برای کدام قهوه مناسب است؟

 • آسیاب درشت : برای تهیه قهوه در قهوه جوش و قهوه ساز برقی
 • آسیاب متوسط: برای تهیه قهوه در قهوه ساز فیلتردار فلت
 • آسیاب ریز: برای تهیه قهوه در قهوه ساز فیلتردار مخروطی
 • آسیاب بسیار ریز: برای تهیه قهوه در اسپرسوسازها

معرفی انواع قهوه

 • کاپوچینو (Cappuccino ) : مقدار ۱/۳ اسپرسو،۱/۳ شیر داغ، ۱/۳ کف شیر
 • قهوه لاته (Latte) : با افزودن شیر داغ به اسپرسو، معمولاً به نسبت ۱:۶ شیر داغ : اسپرسو
 • ما کیاتو (Macchiato ) : اسپرسو با افزودن مقداری شیر
 • کن پانا ( Con Panne ) : اسپرسو با افزودن مقداری خامه فرم گرفته
 • موکا (Mocha ): شکلات داغ با یک شات اسپرسو
 • آمریکانو (Americano ): آب جوش به همراه یک شات اسپرسو
راهنمای جامع خرید سرویس پخت‌وپز + معرفی انواع سرویس پخت‌وپز و معرفی نکات مهم قبل از خرید

نکاتی مهم در مورد استفاده و نگهداری از قهوه ساز:

هرچند که دقت در هنگام خرید قهوه ساز، می‌تواند به شما کمک کند تا با بودجه‌ای که دارید، بهترین قهوه ساز را متناسب با نیازتان خریداری کنید اما ماندگاری این دستگاه، همانند هر دستگاه برقی دیگر به نحوه استفاده و نگهداری از آن برمی‌گردد.

 • اگر دستگاه شما فیلتر تصفیه آب ندارد، بهتر است که از آب تصفیه‌شده و بدون املاح درون دستگاه استفاده کنید. استفاده از آب شهری درون دستگاه منجر به رسوب بستن و خرابی آن می‌شود.
 • بهتر است هرچند وقت یک‌بار برای تمیز کردن رسوبات ناشی از آب و قهوه اقدام کنید.
 • از آب جوش درون قهوه ساز استفاده نکنید. این کار باعث رقیق شدن قهوه شما می‌شود.

اسپرسو ساز گوسونیک، دارای طراحی بسیار زیبا و خاصی می باشد. از مزایای بسیار قابل اهمیت این مدل اسپرسوساز اتوماتیک بودن آن است به این معنی که دارای سیستم خاموش شدن خودکار می باشد.

اسپرسوساز گوسونیک GEM-869، از قدرت و کیفیت بی نظیری برخوردار است. به همین جهت از محبوبیت و طرفداران بی شماری برخوردار است.

قهوه ساز پروفی کوک مدل 1138، دارای یک آسیاب قهوه‌ی کارآمد است که دانه‌های قهوه را در ۱۴ سطح خرد می‌کند که کاملا نادر می‌باشد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید دستگاه قهوه ساز آشنا شدید.همچنین از نکات مهم و اصولی هنگام خرید آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دستگاه قهوه‌ ساز سنتی یا قهوه‌ ساز فیلتر‌دار کدام یک؟

قهوه‌ ساز‌های سنتی امكان تهیه مقدار زیادی كافه را فراهم می كنند. این نوع دستگاه‌ها مجهز به یک مخزن آب هستند، که با اتصال به پایه دستگاه، گرم می شوند. علی رغم این قضیه، قهوه‌ سازهای سنتی هنوز هم بسیار محبوب هستند

چند مدل قهوه ساز در بازار موجود است؟

موکا پات، فرنچ پرس،اسپرسو ساز، قهوه ساز فیلتری/قطره ای، قوری هاریو، تورکا یا جذوه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا