لوازم آشپزخانهلوازم خانگی

راهنمای خرید سرویس پخت و پز + مزایا و معایب خرید قابلمه های استیل چیست؟

یکی از اصلی ترین ارکان آشپزخانه برای یک خانم خانه بدون شک سرویس پخت و پز است . بیشترین تایمی که یک خانم خانه دارد در یکی از قسمت های خانه میگذراند در آشپزخانه و برای طبخ غذا است پس طبیعی است که برای خرید سرویس پخت و پز خود حساسیت زیادی به خرج بدهند . به همین علت تصمیم گرفتیم تا مطلب امروز را به راهنمای خرید سرویس پخت و پز اختصاص دهیم . البته پیش از آن توصیه می شود مقالات انواع قابلمه و بی ضررترین قابلمه را مطالعه کنید .

بهترین سرویس قابلمه را با توجه به عوامل بسیار زیادی باید تشخیص داد و سنجید . برای برخی بهترین سرویس قابلمه صرفا بهترین مارک قابلمه است ، برای برخی بهترین سرویس قابلمه ، قابلمه ایست که قیمت مناسبی داشته باشد و برای برخی تنها سالم بودن قابلمه است که اهمیت دارد . اما بهترین سرویس قابلمه سرویس است که تمام این ویژگی ها را کنار یکدیگر داشته باشد . در ادامه به مطالعه راهنمای خرید سرویس پخت و پز بنشینید تا بهتر با بهترین سرویس قابلمه آشنا بشوید.


فهرست مطالب


بررسی نکات مهم در خرید سرویس پخت و پز

 • یکی از اولین نکاتی که در راهنمای خرید سرویس پخت و پز باید به شما بگوییم ، سایز و اندازه سرویس پخت و پزی است که میخواهید خریداری کنید . سایز و اندازه سرویس را باید با توجه به تعداد افراد خانواده خود انتخاب کنید .
 • یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که حتما باید در هنگام خرید سرویس پخت و پز به آن توجه داشته باشید جنس قابلمه ایست که خریداری میکنید .سعی کنید با توجه به مزایا و معایبی که هر کدام دارند بهترین را برگزینید . در ادامه این مقاله قرار است انواع سرویس قابلمه به شما معرفی شود تا بتوانید بهترین سرویس قابلمه را خریداری کنید .
 • یکی دیگر از نکات مهم سرویس پخت و پز که سبب میشود امنیت شما تامین باشد جنس دسته های سرویس پخت و پز است که بهتر است یا از جنس خود قابلمه باشد یا دسته های برنجی و آهنی داشته باشد . دسته های پلاستیکی هر چند که از جنس نسوز باشند باز هم بر اثر حرارت دیدن مقاومت خود را از دست میدهند .
 • قیمت سرویس قابلمه یکی دیگر از نکاتی است که در راهنمای خرید سرویس پخت و پز میخواهیم به شما گوشزد کنیم . حتما پیش از خرید ، بودجه خود را معین کنید و سپس با توجه به آن بهترین سرویس پخت و پز را انتخاب کنید.
 سرویس پخت و پز
 • نکته بعدی که باید حتما به آن دقیت کنید سالم بودن قابلمه است . این نکته به آن معناست که هیچگونه ترکیب شیمیایی وارد غذای در حال پخت نشود که بخواهد سلامت ما را تحت تاثیر خود قرار دهد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید قهوه ساز را بخوانید.

راهنمای خرید انواع جنس سرویس پخت و پز

قابلمه و تابه ها و به طور کلی سرویس های پخت و پز انواع بسیار مختلفی دارند . پیش از این در مقاله انواع قابلمه ، انواع و اقسام تابه و قابلمه ها و جنس های مختلف آن را بررسی کردیم . اما با توجه به پرسش های متعدد بسیاری از افراد تصمیم گرفتیم تا قسمتی از مطلب راهنمای خرید سرویس پخت و پز را نیز به موضوع انواع سرویس قابلمه اختصاص دهیم. 

راهنمای خرید ماشین لباسشویی سامسونگ + معرفی 6 ویژگی متفاوت ماشین لباسشویی های سامسونگ

1. راهنمای خرید سرویس قابلمه گرانیتی

یکی از بهترین سرویس پخت و پز هایی که میتوانید برای استفاده روزمره در آشپزخانه انتخاب و خریداری کنید بدون شک سرویس قابلمه گرانیتی است . در بین سایر روکش هایی که بر روی ظروف پخت و پز میکشند ، سرویس قابلمه های گرانیتی از همه بهتر و مقاوم تر است . البته اگر از خود سنگ خارا یا به اصطلاح گرانیت برای ساخت آن استفاده شود . برخی از قابلمه ها به خاطر طرح گرانیتی داخلی ظروف به ظروف گرانیتی معروف شده اند و در واقعیت گرانیتی نیستند. درباره نحوه تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی چگونه است؟  را بخوانید.

 سرویس پخت و پز
 • از پوشش قابلمه گرانیتی که دارید خریداری میکنید مطمعن شوید که گرانیت اصل است و یا فقط به نام گرانیتی فروخته میشود . هر چه دانه های سرامیک موجود در ماده گرانیت بیشتر باشد از مقاومت بالاتری برخوردار است.
 • حتما به اصل بودن قابلمه خود مطمعن شوید زیرا که قابلمه های گرانیتی تقلبی روکش رویی آن با چند بار شست و شو و همچنین پخت و پز آسیب دیده و موجب میشود مواد شیمیایی این روکش با غذای شما ترکیب شود.

برند های بسیاری هستند که این جنس از قابلمه را تولید میکنند اما اگر بخواهیم از میان آن ها بهترین مارک قابلمه گرانیتی را معرفی کنیم میتوان به برند های کرکماز ، دسینی ، کاندید ، عروس ، ام جی اس و … اشاره کرد.

2. راهنمای خرید قابلمه چدن

از قدیم الایام تا به امروز استفاده از قابلمه های چدنی بسیار مرسوم بوده است . در قدیم از چدن های بدون روکش برای پخت و پز استفاده میکردند اما امروزه چدن های روکش دار تولید شده اند که علاوه بر مقاومت بالاتر از ظاهر زیباتری هم برخوردارند .دمای چدن به کندی بالا میرود اما به همین نسبت هم دمای خود را کند تر از دست میدهد و موجب پخت یکدست مواد غذایی درون آن میشود .

یک سری نکات عمومی خرید سرویس قابلمه را در قسمت راهنمای خرید سرویس پخت و پز برایتان گفتیم که در رابطه با انواع سرویس قابلمه کاربرد دارد . در رابطه با قابلمه های چدن همان ها که گفتیم صدق میکند علاوه بر آن نکات خوب است که در هنگام خرید قابلمه چدن نکات زیر را هم مد نظر خود قرار دهید .

 • اگر میخواهید از انواع قابلمه چدن روکش دار خریداری کنید حتما دقت داشته باشید که روکش آن مقاوم باشد و در هنگام پخت و پز و استفاده کنده نشود.
 • قابلمه های چدنی معمولا وزن سنگینی دارند . برخی از آن ها نیز هستند که در کف آن ها چندید لایه در هنگام ساخت به کار رفته است . دقت داشته باشد که این لایه ها به وزن اصلی قابلمه اضافه میکند و ممکن است موجب خستگی بیش از حد شما در هنگام استفاده شود.
 • بیشتر قابلمه های چدنی به رنگ های تیره هستند . اخیرا چندین کمپانی شروع به تولید سرویس قابلمه هایی با رنگ روشن کرده اند . باید توجه داشته باشید که اصل چدن تیره است و به همین علت لایه بیرونی و در واقع روکش آن را هم از رنگ تیره تهیه میکنند تا اگر بر اثر استفاده لایه آن کنده شد ظاهر نامناسبی نداشته باشد . قابلمه های رنگ روشن قابلیت مخفی سازی لایه زیری را ندارند.
هر آنچه باید از کاربرد و انواع قهوه سازها بدانید + مهمترین نکات قبل از خرید قهوه ساز

3. راهنمای خرید سرویس پخت و پز سرامیکی

 • در رابطه با خرید سرویس پخت و پز سرامیکی باید بدانید که در هنگام خرید حتما به این نکته دقت داشته باشید که حتما بر روی سرویس قابلمه شما مارک استاندارد و گواهینامه های ایمنی را داشته باشد تا خطری سلامت شما عزیزان را تحدید نکند.
 • حتما در هنگام خرید دقت داشته باشید که از سرویس های پخت و پز سرامیکی با خلوص بالا خریداری کنید زیرا اگر خلوص سرامیک موجود در ساخت قابلمه پایین باشد با ضربه های حتی کوچک هم آسیب دیده و میشکنند.
 • پیشنهاد ما این است که در هنگام خرید از مارک های معمولی و رده پایین ترجیحا از رنگ های روشن خریداری نکنید که در اثر برخورد مستقیم با شعله و حرارت تغیر رنگ ندهد.

یکی از جدید ترین سرویس قابلمه موجود در بازار که چند مدتی است با ورود آن به بازار حسابی سر و صدا به پا کرده است سرویس قابلمه سرامیکی است . علت محبوبیت این سرویس های پخت و پز مقاومت بالای آن نسبت به خوردگی و ضربه است اما باید مراقب باشید که روکش بیرونی آن کنده نشده و وارد غذا نشود . سرویس قابلمه سرامیکی خاصیت شکنندگی دارند و بر اثر ضربه شدید ممکن است بشکنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فواید استفاده از ظروف چوبی چیست را بخوانید.

4. راهنمای خرید قابلمه استیل

در گذشته کمتر از ظروف پخت و پز استیل استفاده میشد به این دلیل که قابلمه های استیل را نازک میساختند و غذای درون آن به سرعت میسوخت به همین دلیل کمتر کسی طرفدار این نوع از قابلمه های برای پخت و پز بود . اما با گذشت زمان سازنده های ظروف پخت و پز در ساخت این ظروف تغیراتی ایجاد کردند و در کفی آن ها چندین لایه فولاد به کار بردند و بدنه آن را هم مقاوم تر ساختند .

 سرویس پخت و پز

با ایجاد این تغیرات قابلمه های استیل در سال های اخیر به یکی از پر استفاده ترین و محبوب ترین انواع ظروف پخت و پز تبدیل شد . غذا درون آن ها به صورت کامل پخته میشود اما باید این نکته را در نظر داشت که به دلیل داشتن کفی فولادی حتی تا 5 دقیقه پس از خاموش کردن شعله گاز حرارت درون قابلمه کم نشده و پخت غذا ادامه دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید گوشت کوب برقی  را بخوانید.

 • هر آن چه در رابطه با سایر انواع قابلمه و همچنین در بخش راهنمای خرید سرویس پخت و پز گفتیم در رابطه با قابلمه استیل هم صدق میکند اما با این وجود چند نکته تخصصی در رابطه با راهنمای خرید قابلمه استیل را در ادامه خدمتتان عرضه خواهیم کرد .
 • حتما در هنگام خرید قابلمه استیل دقت داشته باشد که از انواعی خریداری کنید که دارای کفی فولادی باشند.
 • حتما به ضخامت بدنه قابلمه استیلی که قصد خریداری کردن آن را دارید دقت کنید زیرا برخی از آن ها که ضخامت کمی دارند بر اثر ضربه آسیب میبینند.
 • بهتر است از انواع قابلمه های استیلی خریداری کنید که درب های آن واشر دار هستند تا حرارت درون قابلمه حفظ شود و غذا به طور یکنواخت پخته شود.
راهنمای جامع خرید سرویس پخت‌وپز + معرفی انواع سرویس پخت‌وپز و معرفی نکات مهم قبل از خرید

آشنایی با سرویس پخت و پز استیل با پوشش مختلف

پوشش آلومینیوم

بیشتر قابلمه های استیل ضدزنگ موجود در بازار از پوشش آلومینیومی ساخته شده اند. این پوشش در برابر حرارت مقاوم است و از سوختن و ته نشینی مواد غذایی جلوگیری می کند. بیشتر تولیدکنندگان قالبمه استیل از آلومینیوم برای ته قابلمه های استیل استفاده می کنند.

پوشش مسی

قابلمه های استیل با پوشش مسی یکی دیگر از بهترین قابلمه های استیل در بازار هستند مس نیز در برابر حرارت مقاوم است و از سوختن غذا جلوگیری می کند.

پوشش چند لایه

تولیدکننده های ایرانی و خارجی برای تولید قابلمه استیل با پوشش چند لایه معمولاً از 5 یا 3 لایه آلومینیوم استقاده میکنند. که آلومینیوم بین لایه های فولاد (استیل ضدزنگ) قرار می گیرند. این محصولات از کیفیت عالی برخوردار بوده و در برابر دمای بالا بسیار مقاوم هستند. درباره راهنمای جامع خرید سرویس پخت‌وپز بیشتر بدانید.

چرا قابلمه های استیل بخریم؟

قابلمه های گرانیتی از کیفیت و کارایی بالایی برخوردار هستند و قطعاً می توانند انتخاب اول شما باشند ، اما قیمت این محصولات کمی بالاست و ممکن است تمایل نداشته باشید هزینه زیادی را برای خرید قابلمه های گرانیتی خرج کنید، بنابراین بهترین گزینه بعدی شما استفاده از قابلمه های استیل است.

طعم غذا تغییر نمیکند

از آنجا که ظروف استیل لایه محافظتی برای جلوگیری از چسبیدن غذا ندارند ، هیچ ماده شیمیایی وارد آن نمی شود. بنابراین ظروف استیل تاثیری در طعم غذا ندارند و غذا طعم طبیعی خود را حفظ می کند.

بهداشتی و پاکیزه

ظروف استیل ضدزنگ بسیار بهداشتی هستند زیرا به خوبی تمیز شده اند و هیچ میکروب یا باکتری روی آنها باقی نمی ماند. در ظروف استیل هیچ بو ، لکه یا تغییر رنگ وجود ندارد.

طول عمربالا

ظروف استیل زنگ نمی زند ، نمی شکند ، خراشیده نمی شود ، بسیار با دوام است و عمر طولانی دارد. ظروف استیل سالهاست که شرایط اولیه خود را حفظ می کنند.

تمیزی راحت

آب گرم با مایع ظرفشویی بهترین انتخاب است و تقریباً تمام آلودگی ها و مواد زائد غذا را از بین می برد ، اما در صورت لزوم می توان از مواد شوینده مختلفی استفاده کرد. ظروف استیل ضد زنگ را نیز می توان به راحتی در ماشین ظرفشویی قرار داد. دمای آب برای شستن ظروف استیل در ماشین ظرفشویی نباید بیش از 50 درجه باشد. دمای بالا می تواند باعث تغییر رنگ و لکه دار شدن ظروف میشود.

مقرون به صرفه

به دلیل دوام ظروف استیل ، خرید چنین ظروفی یک سرمایه مادام العمر است. ظروف استیل را می توان سالها مانند روز اول نگهداری کرد و پس از خرید ، یک نسل طول می کشد.

ظاهری شیک و لوکس

ظاهر ظریف و آینه کاری شده استیل این ظروف را بسیار شیک و جذاب کرده است. این یک ویژگی منحصر به فرد از فولاد است که حتی پس از سالها استفاده از این ظاهر زیبا را حفظ می کند.

قابلیت نگهداری آسان

در مقایسه با سایر ظروف پخت و پز ، نگهداری و تمیز کردن ظروف استیل بسیار ساده و راحت است. بر خلاف سایر لوازم خانگی که محدودیت های زیادی در استفاده و نگهداری دارند ، هیچ روش واحدی برای لوازم استیل وجود ندارد.

 سرویس پخت و پز

استفاده آسان

به دلیل دوام بالای استیل ، می توانید بدون نگرانی هر غذایی را در آن بپزید. در مورد سایر ظروف پخت و پز ، باید توجه ویژه ای به پخت مواد اسیدی ناشی از واکنش های شیمیایی داشت. در حالی که از ظروف استیل می توان برای هر نوع پخت و پز استفاده کرد. این ویژگی همراه با دوام بالای استیل ، استفاده از چنین ظروفی را در آشپزخانه تسهیل می کند.

معرفی بهترین مدل جاروبرقی بوش + بررسی نکات و موارد مهم در انتخاب جاروبرقی

مزایا و معایب خرید قابلمه های استیل چیست؟

مزایا:

 1. قابلمه های استیل که جذب آهنربا می شوند خریداری کنید زیرا می توان در اجاق های القایی نیز استفاده کرد.
 2. وسایل آشپزی از جنس استیل ، به ویژه فولاد ضد زنگ (نسبت کروم به نیکل آلیاژ شده با فولاد ؛ 18٪ کروم و 10٪ نیکل) ، بسیار با دوام هستند. فولاد در برابر زنگ زدگی و خوردگی و خط و خراش مقاوم است.
 3. قابلمه های استیل با غذاهای اسیدی یا قلیایی واکنش نمی دهد. از این قابلمه ها می توان برای پخت هر نوع غذایی استفاده کرد و تاثیری در رنگ و طعم غذا ندارد.
 4. می توان آنها را در ماشین ظرفشویی شست. اما شستن دست بهتر است برای افزایش عمر و حفظ درخشش این نوع.
 5. همچنین می توان از آنها در اجاق گاز استفاده کرد. البته برای هر نوع عنصر قابلمه مانند قابلیت استفاده در اجاق گاز یا ماشین ظرفشویی نیز باید در دستورالعمل های سازنده بررسی شود

معایب:

 1. خود استیل رسانایی گرمایی ضعیفی دارد. به همین دلیل ، پیشنهاد می کنیم به دنبال مدلی بگردید که با مس یا آلومینیوم برای خرید ظروف استیل ضد زنگ ترکیب شود. برای بهبود رسانایی گرمایی ظروف استیل ، ساختار آنها معمولاً به صورت لایه ای است و در لایه میانی از فلزی مانند مس یا آلومینیوم یا فلز دیگری که رسانایی گرمایی بهتری نسبت به فولاد دارد ، استفاده می شود.
 2. با وجود استحکام بالا، استفاده و نگهداری نامناسب  می تواند به مرور به سطح ظروف استیل آسیب ببیند. در این حالت احتمالاً نیکل در اتصالات فولادی وارد غذا می شود. قابل توجه برای کسانی که آلرژی شدید یا آلرژی به نیکل دارند. اگر چنین مشکلی دارید ، قابلمه های چدنی یا تمام سرامیک برای شما بهتر است.

معرفی بهترین سرویس پخت و پز استیل لایف اسمایل

1- سرویس پخت و پز گرانیتی نوزاد لایف اسمایل مدل FLCMNSET

سرویس قابلمه نوزاد لایف اسمایل مدل FLCMNSET یکی از کاربردی ترین محصولات برند محبوب لایف اسمایل است که از طراحی زیبایی برخوردار می باشد. این سرویس پنج پارچه شامل یک شیر جوش سایز ۱۰، قابلمه سایز ۱۲ و یک تابه سایز ۱۴ سانتی متر است.

 سرویس پخت و پز

جنس این سرویس کاربردی از آلومینیوم است به همین دلیل مقاومت حرارتی بالایی داشته و تا دمای ۲۰۰-۲۴۰ سانتی گراد را تحمل می کند. درب های شیشه ای شیرجوش و قابلمه آن نشکن، مقاوم در برابر حرارت و دارای دریچه خروج بخار است که مانع سر رفتن غذاها می شود. جنس دستگیره های این سرویس از باکالیت است که همانند دیگر قسمت های آن در برابر دماهای بالا تا ۲۴۰ درجه سانتی گراد مقاوم است.

مشخصات:

 • کشور مبدا برند : آلمان
 • تعداد پارچه : 5 پارچه
 • ساختار بدنه : گرانیتی
 • نوع : سرویس قابلمه نوزاد
 • رنگ بدنه : سرمه‌ای، زرشکی، خاکستری
 • جنس بدنه : آلومینیوم
 • جنس درب : شیشه
 • جنس دستگیره ها : باکالیت

2- سرویس پخت و پز ۱۲ پارچه گرانیت لایف اسمایل مدل LifeP5-12

سرویس قابلمه ۱۲ پارچه لایف اسمایل مدل LIFEP5-12 یکی از کاربردی ترین محصولات برند محبوب لايف اسمايل می باشد که برای هر آشپزخانه ای ضروری است. جنس این سرویس کاربردی از آلومینیوم ریخته گری بوده و به همین دلیل مقاومت حرارتی بالایی داشته و تا دمای ۲۰۰-۲۴۰ سانتیگراد را تحمل می کند.

 سرویس پخت و پز

درب های شیشه ای آن نشکن، مقاوم در برابر حرارت و دارای دریچه خروج بخار است که مانع سر رفتن غذاها می شود. جنس دستگیره های این سرویس از باکالیت تولید شده که همانند ديگر قسمت های آن در برابر دماهای بالا تا ۲۴۰ درجه سانتیگراد مقاومت بالایی دارد.

راهنمای خرید سیستم صوتی خانگی و ساندبار + بررسی نکاتی که قبل از خرید باید بدانید

مشخصات:

 • کشور مبدا برند : آلمان
 • تعداد پارچه : 12 پارچه
 • ساختار بدنه : آلومینیوم
 • نوع : سرویس قابلمه و تابه رژیمی و تابه عادی
 • جنس درب : شیشه
 • جنس دستگیره ها : باکالیت
 • سایز قابلمه (ها) : 20، 24، 28، 32 سانتی متر
 • سایز تابه (ها) : 28، 32 سانتی متر

3- سرویس پخت و پز ۱۴ پارچه مربعی گرانیت لایف اسمایل مدل SPF-8/ SPF-3

سرویس قابلمه گرانیتی لایف اسمایل مدل SPF 14 یکی دیگر از محصولات برند معروف لایف اسمایل است.بدنه اصلی این ست از آلومینیوم ریخته‌گری ساخته شده که رسانای بسیار خوبی بوده و در برابر حرارت های بالا تا ۲۴۰ درجه سانتی گراد مقاوم است.

این سرویس قابلمه لایف اسمایل دارای روکشی نچسب از جنس گرانیت است که باعث می شود هیچ ماده غذایی به آن نچسبد و عمل شستشو را تا حد امکان راحت می کند.

مشخصات:

 • تعداد پارچه : 14 پارچه
 • ساختار بدنه : گرانیتی
 • نوع : سرویس قابلمه و تابه عادی
 • جنس بدنه : آلومینیوم
 • سایز قابلمه (ها) : 20، 24، 28، 32 و 36 سانتی متر
 • سایز تابه (ها) : 32 سانتی متر
 • سطح نچسب : دارد

4- سرویس پخت و پز ١٠ پارچه گرانیتی لایف اسمایل مدل Life P5-10

این سرویس دارای چهار عدد قابلمه چدنی در اندازه های ۳۲ – ۲۸ – ۲۴ – ۲۰ و تابه در اندازه ۲۸ با درب شیشه ای بسیار بادوام و دسته های نسوز (دسته های قابلمه های از جنس چوبی) می باشد.

یکی از نکته‌های جذاب این سرویس, طراحی مدرن آن است که ظاهر بسیار زیبایی دارد. حالت سنگی شکل آن, آشپزخانه شما را به جای شیک و مدرن‌تر تبدیل می‌کند. صورت یک دست پخته شود.

مشخصات:

 • پوشش داخلی: گرانیت
 • تعداد پارچه: 10عدد
 • بدنه چدنی درجه یک
 • طراحی مدرن
 • شامل: 4عدد قابلامه در سایز مختلف
 • یک عدد ماهیتابه سایز 28
 • در سه رنگ: مشکی – زرشکی – آبی

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنما خرید سرویس پخت و پز آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب قابلمه هاب استیل آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

سالم ترین قابلمه کدام است؟

بهترین قابلمه برای پخت غذا و در واقع سالم ترین نوع آن قابلمه های پیرکس هستند که به قابلمه های سبز معروفند و به دلیل نداشتن روکش جدا هیچ گونه مواد شیمیایی در هنگام پخت آزاد نمیکند.

بهترین جنس قابلمه برای پخت و پز کدام است؟

قابلمه های چدنی به دلیل مقاومت بالا ، قابلمه های پیرکس و شیشه ای به دلیل سالم بودن و قابلمه های سرامیکی به دلیل کاملا نچسب بودن آن ها بهترین جنس قابلمه برای پخت و پز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا