لوازم آشپزخانه

نحوه تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی چگونه است؟ + معرفی و بررسی روش های رسوب زدایی با مواد طبیعی

اگر شما صاحب یک دسته‌ی قهوه ساز هستید مطمئناً می‌دانید برای داشتن یک قهوه‌ی عالی دستگاه قهوه‌ساز شما نیاز به مراقبت دارد. رسوب در دستگاه شما می‌تواند آسیب‌هایی جدی به دستگاه شما وارد کند و طمع قهوه‌ی شما را تغییر دهد. برای تجربه کردن یک قهوه و اسپرسو عالی دستگاه قهوه‌ساز شما نیاز به تمیز کردن و رسوب‌زدایی دارد. اگر فقط سالانه دستگاه خود را تمیز می‌کنید دستگاه شما احتمال دارد با آسیب‌هایی مانند نشتی و مسدود شدن مواجه شود. مهم‌ترین کاری که شما برای جلوگیری از آسیب‌ها می‌توانید انجام دهید تمیز کردن و رسوب زدایی قهوه ساز و رسوب‌زدایی اسپرسوساز است.


فهرست مطالب


اهمیت تمیز نگه داشتن قهوه ساز و اسپرسو ساز چیست؟

اگر فرآیند تمیز نگه داشتن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز به طور مرتب انجام نشود، آسیب‌هایی جدی دستگاه را تهدید می‌کند و ضمانت نامه شما فاقد اعتبار می‌شود. اکثر افراد از آب‌های تصفیه نشده برای تهیه قهوه استفاده می‌کنند. آب دارای ذرات رسوب‌کننده آهک و دیگر مواد معدنی است که در صورت تمیز نکردن دستگاه، این املاح در مخزن آب دستگاه رسوب می‌کنند. عمده‌ترین آسیب که رسوب و کثیفی ایجاد می‌کند، نشت کردن قطرات از دستگاه است. میزان رسوب دستگاه به نوع آب مصرفی شما وابسته است. زندگی در مناطقی که آب سخت دارند میزان این رسوب را افزایش می‌دهد.رسوب املاح آب می‌تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

 • احتمالا بعد از رسوب قهوه‌ی شما مزه و طعم مورد نظر را نخواهد داشت.
 • در اثر رسوب زیاد دستگاه با مشکل رو به رو می‌شود.
 • آسیب‌ها عمر دستگاه شما را کاهش می‌دهند.
 • رسوبات مانع رسیدن آب به دمای مطلوب برای دم کردن می‌شود.
 • قهوه‌ی شما به میزان دلخواه گرم نخواهد بود.
 • قهوه طعم تلخی به خود می‌گیرد.

برخی از دستگاه‌ها در زمان نیاز به رسوب‌زدایی پیغام خطای Descaling ارسال می‌کنند و این پیغام یعنی زمان آن رسیده که فکری برای تمیز کردن و رسوب‌زدایی دستگاه کنید. بعد از تهیه یک قهوه خوشمزه مطمئن شوید قهوه در دستگاه باقی نمانده است. باقی ماندن قهوه به مرور باعث تغییر رنگ دادن مخزن قهوه می‌شود. در زمان تمیز کردن دستگاه فقط رسوب زدایی کردن کافی نیست و بهتر است قطعات داخلی دستگاه مانند فیلترها و سبد را شسته و تمیز نگه دارید.

رسوب زدایی قهوه ساز چیست؟

احتمالا به این مشکل زیاد رو به رو شده اید که با آنکه مواد اولیه تهیه قهوه شما تغییر نکرده است اما طعم و مزه قهوه نهایی شما در طولانی مدت نامطلوب شده است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید قهوه ساز را بخوانید. اما یکی از مهمترین دلایل بروز این اتفاق عدم تمیز کردن و رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسوساز شما می باشد. به طور کلی قهوه ساز مانند هر وسیله برقی دیگری که در منزل شما وجود دارد نیاز به تمیز کردن و جرم گیری دارد.

رسوب زدایی قهوه ساز چیست؟

طبق بررسی های انجام شده، قهوه سازها بخاطر گرما و رطوبتی که دارند یکی از وسایل اصلی می باشند که درون آشپزخانه مستعد گرفتن رسوب و جرم می باشند و به همین خاطر نیاز به رسیدگی و توجه زیادی دارند.پس از یک توضیح مختصر سوال اصلی که ایجاد می شود این است که اصلاً قهوه سازها چرا نیاز به رسوب زدایی و جرم گیری دارند و دلیل اهمیت این موضوع چیست؟

 • دلیل اول جلوگیری از هزینه های اضافی می باشد که در صورت عدم تمیزکردن به موقع قهوه ساز، با خرابی احتمالی آنها بر شما تحمیل خواهد شد.
 • دلیل دوم کاهش عمر مفید دستگاه می باشد که اگر کار تمیزکاری و جرمگیری را انجام ندهید برای وسایل شما رخ خواهد داد.
 •  خراب شدن طعم و مزه قهوه دلیل سومی می باشد که در صورت عدم انجام اینکار اتفاق خواهد افتاد.
 • دلیل چهارم را می توان مشکلات سلامتی معرفی کرد. زمانی که شما قهوه ساز خود را به موقع تمیز نکنید ممکن است مقداری از مواد اولیه تهیه قهوه مانند شیر داخل دستگاه باقی مانده که در صورت ترکیب شدن با سایر مواد اولیه ممکن است باعث ایجاد مریضی ها و بیماری های مختلف برای شما شود.
راهنمای خرید اسپرسو ساز + بررسی کاربردهای دستگاه در راهنمای خرید اسپرسو ساز

بهترین روش تمیز کردن قهوه ساز چیست؟

به طور کلی بهترین روشی که می توان در مورد تمیز کردن قهوه ساز و اسپرسوساز معرفی کرد، جلوگیری از ایجاد رسوب در دستگاه می باشد، این موضوع نیز تنها به یک روش اتفاق می افتد و آن هم تمیز کردن روزانه تجهیزات می باشد.فرق نمی کند که شما یک دستگاه خونگی دارید و یا یک باریستا حرفه ای با یک اسپرسوساز حرفه ای دلونگی می باشید، تمیز کردن روزانه دستگاه تاثیر فوق العاده ای در کیفیت کار شما دارد.

بهترین روش تمیز کردن قهوه ساز چیست؟

برای اینکار و رسوب زدایی قهوه ساز به صورت روزانه، استفاده از جریان آب گرم بهترین و ارزانترین راه ممکن می باشد. کافیست بعد از آنکه در طول روز چندشات اسپرسو با دستگاه خود گرفتید بعد از آخرین اسپرسو این کار را انجام دهید.روش کار به این شکل می باشد که ابتدا پرتافیلتر رو بیرون بیارید و داخل سینک شستشو داده و سپس پرتافیلتر رو ببندید و یک فنجون بزرگ خالی زیرش قرار بدید تا پرشه. پس از اتمام کار پرتافیلتر رو دوباره برداشته و داخل سینک بشورید.

حال نوبت به تمیز کردن نازل بخاری میرسد که ممکن است به مقداری شیر آغشته شده باشد، برای اینکار نازل بخار رو روشن کنید و بذارید یک دقیقه به طور مداوم کار کنه و در انتها آن را ابتدا با یک پارچه مرطوب تمیز کرده و سپس با یک پارچه خشک، کاملاً تمیز کنید.

آموزش صحیح شستشوی قهوه ساز با مواد طبیعی

اگر قهوه ای که دم می کنید، طعم تلخی بیش از حد و سوختگی می دهد و عطر آن شبیه به عطر یک قهوه استاندارد نیست، بدانید که دستگاه شما حتما نیاز به شستشو و رسوب گیری دارد. رسوب زدایی قهوه ساز به صورت ماهانه موجب می شود که عمر دستگاه شما طولانی تر شود و خیال شما از پرداخت هزینه های نسبتا زیاد برای تعمیرات قهوه ساز آسوده باشد. پس مطالعه دقیق اموزش نحوه صحیح شست و شوی قهوه ساز بسیار مهم و کلیدی می باشد.

راهنمای خرید چرخ گوشت + اصلی ترین نکات هنگام خرید چرخگوشت چیست؟

پس حتما این سوال برای شما پیش می آید که بهترین پاک کننده قهوه ساز چیست؟ آب لیمو و سرکه سفید پاک کننده هایی هستند که با خاصیت اسیدی نزدیک به هم می توانند بهترین عملکرد را در پاکسازی دستگاه شما داشته باشند، اما از بین این دو جرم گیری برای دستگاه قهوه ساز یا اسپرسوساز کدام بی نقص تر می باشد؟

 • سرکه بخاطر بوی تند و غلیظی که دارد، ممکن است انتخاب مناسبی نباشد؛ زیرا معمولا دستگاه تا مدتی بوی مایع پاک کننده را به خود می گیرد.
 • شیوه استفاده سرکه و آب لیمو در فرآیند شست و شوی قهوه ساز یکسان است، اما اگر دنبال انتخاب کم نقص تری هستید، آب لیمو را به شما پیشنهاد می دهیم.
 • استفاده از جوش شیرین در نحوه رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسوساز روشی کارآمد و کم هزینه است، اما ممکن است رسوبات کهنه را به سادگی از بین نبرد.

طریقه جرمگیری قهوه ساز با استفاده از آب لیمو یا سرکه

باید توجه داشته باشید که در راهنمای شستشوی قهوه ساز با استفاده از آب لیمو یا سرکه اقدام اشتباهی نداشته باشید. زیرا یک اشتباه می تواند دارای تبعات بدی برای شما باشد. ما در این قسمت فرآیند جرمگیری قهوه ساز با آب لیمو را توضیح می دهیم. شما می توانید به جای آب لیمو از سرکه هم استفاده کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ساخت ظروف چوبی در خانه را بخوانید.

تمیز کردن قهوه ساز با سرکه
 • برای جدایی کامل باقی مانده ها، عطر و طعم قهوه از پارچ قهوه ساز، پارچ را تا نیمه پر از آب کنید.
 • سپس دستگاه را روشن کنید تا فرآیند دم کشیدن طی شود.
 • یک لیوان کوچک آب لیمو را با یک لیوان به همان اندازه آب ترکیب کنید.
 • محلول آب و آب لیمو را درون پارچ قهوه ساز بریزید و بگذارید 15 دقیقه بجوشد.
 • فیلتر دستگاه قهوه ساز را جدا کرده و خوب بشویید.
 • سپس فیلتر را به دستگاه متصل کنید تا چرخه دم کشیدن به صورت کامل انجام شود.
 • بعد از اتمام فرایند دم کشیدن پارچ را خالی کنید و آن را با آب شیر پر کنید و مجددا بگذارید دم بکشد تا ردی از عطر و طعم آب لیمو در آن باقی نماند.
 • یک تکه پنبه یا اسفنج را آغشته به آب لیمو کنید و با آن توری دستگاه قهوه ساز را بسابید.
 • همچنین می توانید که قطعات جدا شدنی دستگاه را با آب داغ بشویید.
راهنمای خرید گوشت کوب برقی + بررسی کاربردهای مختلف آن + معرفی بهترین مدل ها

آشنایی با راه های رسوب زدایی دستگاه اسپرسو

شست و شو به خصوص رسوب گیری دستگاه اسپرسو ساز را می توان کاری تقریبا تخصصی دانست. ما قصد بر آن داریم تا امکان این کار را در منزل تا حد مقدور برای شما فراهم کنیم. اما برای شست و شو و رسوب گیری بهتر و کامل تر می توانید این کار به یک تکنسین متخصص لوازم خانگی بسپارید. شما برای آنکه دچار به وجود امدن رسوب ذر دستگاه اسپرسو ساز نشوید، می توانید از اب تصفیه شده استفاده کنید. پیشنهاد می شود برای عملکرد بهتر دستگاه اسپرسو هر ماه فرآیند های تمیز کردن را به مانند زیر انجام دهید:

1- تمیزکردن اسپرسو ساز با آبلیمو و لیموترش

در بین مواد طبیعی مانند سرکه، جوش شیرین و آبلیمو می توان آبلیمو را بهترین گزینه ای که می توانید برای رسوب زدایی قهوه ساز خود انتخاب کنید معرفی کرد، زیرا از یک طرف نسبت به سرکه از لحاظ بو و طعم، تاثیر کمتری بر دستگاه شما دارد و از طرفی دیگر نسبت به جوش شیرین قابلیت حذف رسوبات را بیشتر داراست.

برای انجام اینکار شما لازم است که چند گام را به صورت مرحله ای و طبق دستورالعمل زیر انجام دهید:

 • پارچ قهوه ساز را ایتدا با آب خالی پرکنید و دستگاه رو روشن کرده تا بخش های باقی مانده از قهوه که درون پارچ باقی مانده است جدا شده و خارج شود.
 • یک یا دو عدد لیمو ترش تازه را انتخاب کرده و به اندازه نصف فنجان آب لیمو را از آنها استخراج کرده و با نصف فنجان آب آشامیدنی هم ترکیب کنید.
 • محلول ساخته شده را درون پارچ قهوه ساز ریخته و بگذارید به‌مدت پانزده دقیقه درون پارچ بماند.
 • حالا فیلتر تمیز را درون دستگاه قرار داده و قهوه ساز را روشن کنید و اجازه دهید که چرخه دم کردن با استفاده از ترکیب آب لیمو و آب انجام شود.
 • محلول را خالی کرده و پارچ را با آب آشامیدنی پر کنید و سپس دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید که برای از بین رفتن اثر و طعم آبلیمو از قهوه ساز، چرخه دم کردن با آب معمولی انجام شود.
 • یک تکه اسفنج بردارید و آن را درون آب لیمو قرار دهید. توری و پارچ قهوه ساز را با این اسفنج بشویید و خوب تمیز کنید.
 • در پایان نیز قطعات جداشدنی اسپرسوساز و قهوه ساز خود را به همراه آب و مایع ظرفشویی تمیز بشویید.
راهنمای خرید قهوه ساز + بررسی نکاتی مهم و اصولی برای انتخاب و خرید دستگاه قهوه ساز + معرفی چند مدل محبوب و حرفه ای

2- رسوب زدایی قهوه ساز با جوش شیرین

جوش شیرین دارای خاصیت قلیایی است و بخودی خود یک جاذب رطوبت و بوگیر و تمیز کننده قوی می باشد، شما می توانید از جوش شیرین به تنهایی برای تمیز کردن و جرمگیری تجهیزات مختلف منزل مانند شیرآلات و… استفاده کنید، که ما در اینجا رسوب زدایی قهوه ساز در دستور کارمان می باشد که لازم است مراجل زیر را به صورت گام به گام انجام دهید:

رسوب زدایی قهوه ساز با جوش شیرین
 • در ابتدای کار توری یا صافی قهوه ساز را از آن جدا کنید و کنار بگذارید.
 • سپس شما نیاز به یک لیوان آب ولرم دارید تا آن را درون پارچ قهوه ساز بریزید.
 • حال نوبت به اضافه کردن یک فنجان جوش شیرین به آب داخل پارچ می باشد، پس از اضافه کردن ترکیب خود را کاملاً هم بزنید تا آب و جوش شیرین مخلوط شود.
 • قهوه ساز را روشن کرده و اجازه دهید چرخه دم کردن به‌طور کامل انجام شود. در این مرحله پروسه تمیز کردن قهوه ساز به‌طور کامل انجام می‌شود و محلول جوش شیرین به‌خوبی املاح و پودر قهوه را از پارچ جدا کرده و رسوب زدایی قهوه ساز انجام می‌شود.
 • دستگاه را خاموش کرده و بگذارید خنک شود. سپس پارچ قهوه ساز را برداشته و محلول را در سینک بریزید.
 • پارچ را از آب پر کرده و دوباره دستگاه را روشن کنید و بگذارید چرخه دم کردن تکرار شود. این فرایند را تا زمانیکه احساس کردید پارچ از محلول جوش شیرین پاک شده است تکرار کنید.

3- جرمگیری اسپرسوساز با سرکه

 • ابتدا باقیمانده های قهوه را از دستگاه خارج کرده و فیلتر قدیمی آن را دور بیندازید و سبد قهوه را با آب گرم به خوبی بشویید.
 • برای رسوب زدایی قهوه ساز خود بسته به میزان جرم در حدود یک لیوان سرکه را با دو لیوان آب ترکیب کنید.
 • ترکیب آب و سرکه را درون دستگاه ریخته و دستگاه را روشن کنید و به اندازه نصف زمانی که قهوه ساز در زمان دم کردن روشن می باشد آن را روشن نگه دارید، با اینکار محلول درون بخش های دستگاه نفوذ کرده و باقی می ماند.
 • پس از گذشت مدت زمان تقریباً 40 دقیقه ای (بسته به میزان رسوب تا 1 ساعت) دستگاه را نیم دور دیگه روشن کنید تا محلول شما به همراه رسوب و جرم خارج شود.
 • بعد از اتمام این فرایند دستگاه را تخلیه کرده و به خوبی با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و دوباره آن را پر از آب کرده و دستگاه را روشن کنید.
 • برای از بین بردن بوی سرکه به تعداد دو الی 3 بار مخزن را با آب معمولی پرکرده و اجازه دهید تا دستگاه تنها با آب کار کند.
 • در پایان نیز سطح بیرونی دستگاه را می توانید با یک پارچه تمیز و مایع ظرفشویی تمیز کرده و سپس ان را خشک کنید.
 جرمگیری اسپرسوساز با سرکه

4- آبکشی گرم از راهکارهای رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز

بهترین روش برای شستشوی دستگاه اسپرسوساز آبکشی گرم می باشد. آبکشی گرم به چه صورت است؟

 • رد کردن آب گرم از طریق هدگروپ و پرتا فیلتر را آبکشی گرم می نامند.
 • در این روش حتما باید توجه کنید که سینی جمع آوری آب خالی باشد.
 • زیرا باید به اندازه نصف ظرفیت مخزن اب جوش از طریق هدگروپ و پرتافیلتر به سینی جمع آوری آب ریخته شود.
 • بعد از آب کشی قطعاتی مانند هدگروپ، پرتافیلتر و نازل بخار که قابلیت جدا شدن از دستگاه دارند را جدا کنید.
 • سپس با استفاده از حوله فرچه سیمی نرم آنها را تمیز کنید.
 • همچنین می توانید از برس هدگروپ هم برای تمیز کردن اجزا استفاده کنید.
میوه خشک کن چیست؟ + راهنما خرید میوه خشک کن و همه نکاتی که باید در این باره بدانید

اگر شما هم عادت دارید با استفاده از نازل اسپرسوساز، کف شیر تولید کنید بعد از مدتی پروتئین‌های شیر باعث کثیف شدن می‌شود و درطعم نوشیدنی شما تاثیر می‌گذارد. برای تمیز کردن نازل اسپرسوساز، نازل بخار را روشن کنید تا با عبور بخار دستگاه نازل شما پاکسازی شود. در آخر کافی است با یک پارچه مرطوب بدنه‌ی دستگاه را تمیز کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای کامل تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز خانگی آشنا شدید.همچنین از چند روش تمیز کردن قهوه ساز آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

دلایل تمیز کردن و رسوب زدایی قهوه ساز چیست؟

اگر طعم و عطر قهوه های شما دیگر مثل قبل نیست 2. رسوب و جرم موجود در دستگاه باعث کاهش عمر دستگاه میشود 3. ممکن دستگاه با ایراداتی مواجه شود که برای شما هزینه به همراه داشته باشد 4. دستگاه پیغام خطای descaling ارسال می کند.

باید از چه آبی برای درست کردن اسپرسو استفاده کنیم؟

از آب تصفیه شده، آب معدنی یا آب جوشیده شده. اما در حال حاضر بهترین نوع آب، آب تصفیه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا