لوازم آشپزخانه

راهنمای خرید گوشت کوب برقی + بررسی کاربردهای مختلف آن + معرفی بهترین مدل ها

وقتی میکسر، مخلوط کن معمولی و چرخ گوشت در آشپزخانه دارید به نظر می رسد نیازی به دیگر وسایل آشپزخانه در این رده نداشته باشید. اما گوشت کوب برقی وسیله ایست که امروزه با وجود تمام وسایلی که در آشپزخانه هستند کارایی خاص خود را دارد.گوشت کوب برقی از وسایلی است که کاربرد زیادی در آشپزخانه دارد این وسیله به شما این امکان را می دهد که در روند تهیه غذا و له کردن مواد سریع عمل کنید. ما در این مقاله به معرفی انواع گوشت کوب برقی، مزایای استفاده، معرفی بهترین برندها و همچنین راهنمای خرید بهترین گوشت کوب برقی خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


گوشت کوب برقی چیست؟

در زبان فارسی این وسیله با نام گوشت کوب برقی شناخته می شود اما در زبان انگلیسی با عناوینی مثل Hand Blender و Immersion Blender و stick blender خطاب می شود که همگی یکسان هستند. گوشت کوب برقی در واقع یک ظرف استوانه ای است که دارای یک موتور و یک میله است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله چوب مخصوص ساخت ظروف را بخوانید. تیغه ای که در انتهای این دستگاه قرار دارد وظیفه ی خرد کردن و له کردن مواد غذایی را بر عهده دارد.

گوشت کوب برقی چیست؟

البته وظایف گوشت کوب حرفه ای تنها به خرد کردن و له کردن مواد غذایی محدود نمی شود. با گوشت کوب برقی می توانید به راحتی مواد مختلف را هم بزنید و مخلوط کنید یا حتی قطعات یخ را پودر کنید. گوشت کوب برقی می تواند غذا را به راحتی برای شما پوره کند و حلیم یا کشک بادمجان را برای تان له کند.اگر از مدل های چندکاره آن خریداری کنید، بسیاری از کارها همچون همزدن تخم مرغ ها برای تهیه کیک و یا سس، خرد کردن مواد غذایی مثل پیاز و سبزیجات و رنده کردن مواد غذایی مختلف را برای شما انجام می دهد. حتی اگر تیغه های جانبی بیشتری داشته باشد، برای خرد کردن یخ نیز می توان از آن استفاده کرد.

انواع گوشت کوب های برقی

گوشت کوب های برقی بطور کلی در دو نوع ساده و چندکاره طراحی و تولید می شوند که به شرح ذیل می باشد:

راهنمای خرید هود + آشنایی با انواع هود آشپزخانه

نوع ساده: همانطور که از نامش نیز مشخص است، این نوع از گوشت کوب های حرفه ای فاقد هرگونه امکان جانبی و قابلیت های دیگر بر روی ساختار الکتریکی خود هستند و تنها می توان از آن ها به جای گوشت کوب های دستی و قدیمی استفاده نمود؛ با این تفاوت که دیگری نیازی به وارد کردن فشار برای له کردن مواد در داخل یک ظرف و یا قابلمه نمی باشد!

نوع چندکاره: گوشت کوب های برقی چندکاره دارای امکانات مختلفی از قبیل: خردکن، همزن، رنده، آسیاب، پوره کُن، رب ساز و غیره هستند. از قیمتی به مراتب بیشتر از مدل های ساده خود برخوردار هستند و می توان از آن ها برای انجام طیف گسترده ای از فرآیندهای آشپزی روزانه خودتان استفاده کنید.

کاربرد گوشت کوب برقی چیست؟

قبل از هر چیز ابتدا باید بدانید که چرا این وسیله را باید بخرید. گوشتکوب از دیرباز در فرهنگ آشپزی به خصوص آشپزی ایرانی یک وسیله پر کاربرد و مهم به شمار می‌رفته است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز را بخوانید. در گذشته که تنوع غذایی مانند الان نبوده است، گوشتکوب بیشتر به منظور کوبیدن گوشت دیزی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کاربرد گوشت کوب برقی چیست؟

اما چند سالی است که این وسیله به صورت مدرن و برقی در آمده و بیشتر از کوبیدن دیزی مصرف دارد. شاید گوشت کوب برقی یک وسیله ضروری به شمار نیاید ولی می‌تواند به روند آشپزی شما سرعت بدهد. این وسیله به خصوص برای افرادی که فرزند نوپا دارند و یا افراد شاغل بسیار کارآمد است و می‌تواند سرعت آشپزی آن‌ها را چندین برابر کند.

اگر قرار است یک گوشت کوب برقی در آشپزخانه خود داشته باشید می‌توانید این وظایف را از این وسیله انتظار داشته باشید:

  • گوشت کوب برقی در واقع یک مخلوط کن مدرن است که وزن کمی داشته و کار کردن با آن بسیار راحت و بی دردسر می‌باشد.
  • می‌توانید گوشت کوب برقی را روی دیوار آشپزخانه نصب کنید تا همیشه در دسترس باشد.
  • برای کوبیدن، خرد کردن، پوره کردن و گاهی هم زدن و مخلوط کردن مواد خوراکی می‌توانید از سرعت عمل گوشت کوب برقی بهره مند شوید.
  • گوشت کوب برقی فقط گوشت نمی‌کوبد و شما می‌توانید آن را برای تهیه سس کچاپ، انواع اسموتی، همزدن تخم مرغ، تهیه غذای کودک، تهیه پوره انواع سبزیجات و خلاصه دستیار آشپزی خود استفاده کنید.
راهنمای خرید یخچال + بررسی نکات مهم در خرید یخچال و فریزر + معرفی بهترین مارک یخچال ایرانی

در راهنمای خرید گوشت کوب برقی به کدام پارامترها بیشتر دقت کنیم؟

حالا که با اجزای تشکیل دهنده گوشت کوبحرفه ای آشنا شدید راحت تر می‌توانیم برای خرید این وسیله تصمیم بگیرید. هنگام خرید گوشت کوب برقی می‌بایست به پارامترهایی مانند: توان مصرفی، وزن گوشتکوب، جنس بدنه، ظاهر وسیله، جنس تیغه و دکمه پاور دقت داشته باشید. در ادامه راهنمای خرید گوشت کوب برقی به بررسی تک تک این قسمت‌ها می‌پردازیم. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید قهوه ساز را بخوانید.

وزن گوشت کوب برقی

همان طور که می‌دانید گوشت کوب حرفه ای وسیله ایست که می‌بایست با یک دست گرفته شود و به راحتی حمل شود. بنابراین اگر این وسیله سنگین باشد کار با آن دشوار خواهد بود.در نظر داشته باشید که گوشت کوب حرفه ای خوب نباید وزن بالایی داشته باشد. به این دلیل که احتمالا شما گاهی از قطعه مخلوط کن این وسیله هم استفاده می‌کنید. این قطعه به دلیل حجمی که دارد به خودی خود وزن وسیله را افزایش می‌دهد. هنگام خرید گوشت کوب برقی آن را دست بگیرید و از این که می‌توانید یک دستی با آن کار کنید مطمئن شوید.

توان مصرفی گوشت کوب حرفه ای

یکی از پارامترهای مهم در راهنمای خرید گوشت کوب حرفه ای میزان برقی است که موتور این وسیله استفاده می‌کند. اگر فکر می‌کنید هر چه توان مصرفی گوشت کوب برقی بیشتر باشد، این وسیله بهتر و قوی تر کار می‌کند، کاملا اشتباه می‌کنید.

توان مصرفی گوشت کوب برقی

قدرت برق مصرفی گوشت کوب حرفه ای هیچ تفاوتی در عملکرد آن ندارد. کمترین توان مصرفی در گوشت کوب برقی ۳۰۰ وات است که این میزان نیز می‌تواند در یک دستگاه بسیار خوب تعبیه شده باشد. بهتر است قبل از این که گوشت کوب برقی بخرید دقیقا مشخص کنید که این وسیله را برای انجام چه کاری می‌خواهید؟ به این ترتیب میزان قدرت موتور را دقیق تر و راحت تر می‌توانید انتخاب کنید.

  • برای مخلوط کردن و یا پوره کردن سبزیجات قدرت موتور ۱۰۰ تا ۱۵۰ وات کافی است.
  • برای خرد کردن هویج خام و یا میوه‌های یخ زده قدرت موتور ۲۰۰ تا ۲۵۰ وات کافی است.
  • برای کارهای سنگین تر مانند خرد کردن یخ و یا مواد غذایی بسیار سخت و خشک موتور ۵۰۰ وات یا بالاتر نیاز است.
بررسی نکات مهم در انتخاب و خرید گریل برقی + معرفی امکاناتی که کار با دستگاه گریل در فضای آزاد را راحت‌تر می‌کند

ظاهر بدنه گوشت کوب حرفه ای

یکی از نکات مهم در راهنمای خرید گوشت کوب حرفه ای جنس بدنه است. بدنه و ظاهر گوشت کوب برقی معمولا از جنس پلاستیک فشرده است که در برخی قسمت‌ها هم از فولاد و یا فلزهای دیگر استفاده شده است. معمولا فلزات به کار رفته در این وسیله ضد زنگ هستند تا در اثر مجاورت مداوم با مواد خوراکی و رطوبت دچار زنگ زدگی نشوند.

ظاهر بدنه گوشت کوب حرفه ای

طول گوشتکوب‌های برقی متفاوت است. برخی مدل‌ها را به راحتی می‌توان در یک قابلمه بزرگ سوپ قرار داد و سوپ را به راحتی میکس کرد. برخی مدل‌ها تنها قادر به قرار گرفتن در یک کاسه معمولی هستند. ظاهر این وسیله طبق سلیقه شما انتخاب می‌شود.

دکمه پاور را دست کم نگیرید

یکی از مهم ترین قسمت‌های گوشت کوب برقی دکمه پاور یا همان روشن/خاموش است. این دکمه همان قدر که مهم است همان قدر هم می‌تواند نقطه ضعف این دستگاه به شمار رود.دستگاه گوشت کوب برقی به نحوی ساخته شده است که معمولا تا زمانی که انگشت بر روی دکمه باشد دستگاه روشن است و کار می‌کند و این نکته گاهی می‌تواند یک نقطه ضعف به شمار رود. به همین منظور بد نیست هنگام خرید گوشت کوب برقی بدانید که اگر مدلی دیدید که دکمه پاور اتوماتیک داشت کار کردن با آن هم راحت تر و هم کم خطرتر می‌باشد.

انتخاب زمان برای انواع خوراکی‌ها از نکات مهم در راهنمای خرید گوشت کوب

همان طور که در راهنمای خرید گوشت کوب برقی گفته شد تنها دکمه‌ای که بر روی همه گوشتکوب‌های برقی اعمال شده است دکمه پاور است که این دستگاه را روشن و یا خاموش می‌کند ولی بر روی برخی دیگر از مدل‌های گوشت کوب برقی یک دکمه دیگر با گزینه‌های انتخابی نیز قرار دارد که به شما امکان انتخاب زمان کارکرد این وسیله را می‌دهد.این دکمه برای مخلوط کردن هر ماده غذایی برای مدت زمان خاصی دستگاه را روشن نگه می‌دارد. شما می‌توانید با انتخاب مواد غذایی که بر روی دکمه مشخص شده است مدت زمان خرد یا پوره کردن را انتخاب کنید.

تیغه پر قدرت و با کیفیت

تیغه گوشت کوب برقی قسمتی از این وسیله است که مدام با تمام مواد خوراکی در تماس است. سایز تیغه بستگی به اندازه خود وسیله دارد ولی قاعدتا یک تیغه بزرگ در کارکرد گوشت کوب برقی تاثیر بسزایی دارد. در هنگام خرید گوشت کوب برقی توجه داشته باشید که تیغه گوشت کوب برقی ضخیم، محکم و از جنس با کیفیتی ساخته شده باشد.

راهنمای جامع خرید مولتی کوکر + چگونه یک مولتی کوکر با کیفیت را بشناسیم؟ + معرفی و آشنایی با انواع مولتی کوکر

تیغه‌هایی که نازک و ظریف هستند دوام چندانی ندارند و به خوبی نمی‌توانند در خرد کردن و پوره کردن غذا به شما کمک کنند. همچنین جنس تیغه‌ای که پلاستیک است نه نتها دوام ندارد بلکه بعد از مدت زمان بسیار کوتاهی لک می‌شود و به راحتی تمیز نمی‌شود.نظافت تیغه گوشت کوب برقی نیز یکی از نکات مهم است که باید در هنگام خرید توجه کافی به آن داشته باشید. تیغه می‌بایست به نحوی طراحی شده باشد که به راحتی تمیز شود.

تیغه‌هایی که از دستگاه جدا می‌شوند و یا این که می‌توان آن‌ها را داخل ماشین ظرفشویی گذاشت کیفیت بهتری دارند و به شما کمک می‌کنند که این قطعه مهم را به راحتی و با دقت تمیز نگه دارید. چرا که باقی ماندن تکه‌های ریز غذا بین تیغه و خشک شدن آن‌ها می‌تواند محلی برای تجمع انواع میکروب‌ها و انتقال آن‌ها به داخل غذا باشد.

سیم گوشت کوب برقی

هنگام خرید گوشت کوب حرفه ای سیم این وسیله را نیز به خوبی بررسی کنید. سیم‌هایی که انعطاف پذیری بیشتری دارند و طول آن‌ها بیشتر است، کار کردن را برای شما راحت تر می‌کنند.

اهمیت لوازم جانبی در راهنمای خرید گوشت کوب حرفه ای

همان طور که گفته شد گوشت کوب برقی وسیله ایست که با کمک لوازم جانبی می‌تواند علاوه بر پوره کردن در خرد کردن، مخلوط کردن و حتی هم زدن مواد خوراکی نیز به آشپز کمک کند. برند‌های مختلف، مدل‌های مختلفی از لوازم جانبی گوشت کوب برقی را در کنار این وسیله ارائه می‌دهند که هر کدام کارایی خاصی به این وسیله اضافه می‌کنند.در نظر داشته باشید که هر کدام از وسایل جانبی که در کنار گوشت کوب برقی ارائه می‌شوند می‌توانند جایگزین یک وسیله برقی مثلا همزن باشند. در انتخاب این وسایل بسته به استفاده‌هایی که دارید، تصمیم بگیرید.

برند را دست کم نگیرید

هنگام خرید وسایل آشپزخانه برند نقش بسیار مهم و اساسی را ایفا می‌کند. یک برند خوب، بهترین و با کیفیت ترین مدل آن وسیله را در اختیار شما می‌گذارد که علاوه بر کیفیت کالا امکان خدمات پس از فروش را نیز به شما ارائه می‌دهد. ضمانت نامه نیز در کنار این برند می‌تواند بین ۲ تا ۳ سال وسیله برقی شما را تضمین کند.

برند را دست کم نگیرید

برندهای مختلفی از گوشت کوب حرفه ای در بازار موجود است که می‌توان به نام‌هایی مانند فیلیپس، پاناسونیک، فلر، بوش و کنوود اشاره کرد که هر کدام مدل‌های مختلفی از گوشت کوب برقی با کارایی‌های متفاوتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

راهنمای انتخاب بهترین مدل‌های ست کفگیر و ملاقه

نحوه استفاده از گوشت کوب برقی چگونه است؟

یکی از مزایای گوشت کوب حرفه ای که در بخش های قبلی نیز در مورد آن صحبت کردیم، نحوه کار کردن آسان و ساده آن است.

  • اگر گوشت کوب برقی تک کاره باشد، اغلب یک سرعت دارد. کافی است دست تان را روی دکمه نگه داشته تا تیغه گوشت کوب بچرخد.
  • مواد غذایی را بهتر است درون لیوان گوشت کوب بریزید و برای اینکه ترکیب مواد غذایی در آن به خوبی انجام شود، گوشت کوب برقی را ضمن کار، حرکت دهید تا مواد با یکدیگر مخلوط شوند.

معرفی بهترین مدل های گوشت کوب برقی

1- گوشت کوب حرفه ای پروفی کوک مدل PC-SM 1220

گوشت کوب برقی پروفی کوک مدل PC-SM 1220

مشخصات این محصول:

برندProfi Cook
کشور سازندهآلمان
قدرت1000W
اندازه‎0.14×0.07×0.37cm
وزن1.01kg
همزندارد
میله‌ی استیل27 سانتی‌متری
تعداد تیغه چهار پره
قابلیت تنظیم سرعتبه صورت آنالوگ

2- گوشت کوب حرفه ای پروفی کوک مدل PC-SM 1094

 PC-SM 1094

مشخصات این محصول:

برندProfi Cook
کشور سازندهآلمان
قدرت1000W
اندازه‎0.14×0.07×0.37cm
وزن1.01kg
میله‌ی استیل 27 سانتی‌متری
قابلیت تنظیم سرعتبه صورت آنالوگ
تعداد تیغهچهار پره

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید گوشت کوب برقی آشنا شدید.همچنین از نکات و بهترین مدل های آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

گوشت کوب برقی خوب چند وات باشد؟

یک گوشت کوب برقی حرفه ای خوب قدرتی بین 1200 تا 1500 وات باید داشته باشد. گوشت کوب های حرفه ای با قدرت مناسب برای مصارف روزانه و کارهای سنگین مناسب هستند.

قیمت گوشت کوب برقی چقدر می باشد؟

براساس بررسی های انجام شده از آنجایی که قیمت ها به صورت نوسانی در بازار بالا و پایین می رود نمی شود قیمت دقیقی برای گوشت کوب برقی نیز مشخص کرد اما به صورت حدودی در محدوده قیمتی برابر با 2 تا 9 میلیون تومان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا