لوازم خانگی

معرفی انواع ماشین لباسشویی + بررسی ۸ نکته‌ی کلیدی که قبل و بعد از خرید ماشین لباسشویی باید بدانید

اگر ماشین لباسشویی فعلی شما قدیمی است یا مانند گذشته لباس‌ها را تمیز نمی‌کند، وقت آن رسیده است که یک دستگاه جدید تهیه کنید. اما در اولین اقدام برای خرید احتمالا با بازار بزرگی از انواع ماشین لباسشویی مواجه می‌شوید. بنابراین کاملا طبیعی است که به این موضوع فکر کنید که با این همه مدل، چگونه محصول موردنظرم را انتخاب کنم؟این راهنمای جامع نوشته شده است تا مباحثی از جمله انتخاب بهترین ماشین لباسشویی، مدل‌هایی با مصرف کم آب و برق و البته سوالات رایج درباره استفاده و نگهداری از ماشین لباسشویی را پوشش دهد. درواقع در این مقاله سعی ما بر این است تا نکاتی را برای انتخاب دستگاهی، با ارزش خرید بالا را ارائه دهیم تا به کمک آن در کنار تمیز کردن البسه، بتوان یک کار روزمره را آسان‌تر پیش برد.


فهرست مطالب


معرفی انواع ماشین لباسشویی

هر نوع ماشین لباسشویی دارای مزایا و معایب خاص خود است. ممکن است شما ترجیح دهید لباس‌های شسته شده را از بالای ماشین لباس‌شویی خارج کنید و دستگاهی با هزینه کمتر خریداری کنید. یا ماشین لباسشویی با ظاهر مدرن‌تر و البته قیمت بیشتر بخرید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خرید اجاق گاز ایده‌آل را بخوانید. جدا از اینکه کدام مدل را ترجیح می‌دهید، دو فاکتور ظرفیت و گارانتی کالا در خرید این محصول بسیار مهم است.

در نگاه اول باید بدانید که تعداد افراد خانواده شما تعیین کننده ظرفیت ماشین لباس شویی است. ماشین لباسشویی‌هایی با ظرفیت بیش از ۱۰ کیلوگرم برای خانواده‌های پرجمعیت انتخاب مناسبی است. همچنین در هر حالتی باید به گارانتی خرید توجه ویژه‌ای داشته باشید. گارانتی ماشین لباسشویی می‌تواند از یک سال با توجه به شرکت تولیدکننده‌ی محصول تا چهار سال متفاوت باشد. حال با این مقدمه به سراغ معرفی انواع مدل‌های ماشین لباسشویی و مزایا و معایب هر یک می‌رویم.

ماشین لباسشویی درب از بالا

این مدل از ماشین‌های لباسشویی را می‌توان جزو کم هزینه‌ترین گزینه‌ها در نظر گرفت. ماشین لباس شویی‌هایی که درب آن‌ها از قسمت بالایی دستگاه باز می‌شود و اغلب دارای چرخه شست‌وشوی کوتاه‌تری (۳۵ تا ۶۵ دقیقه با استفاده از تنظیم معمولی) نسبت به دیگر مدل‌ها هستند. درست است که این مدل جزو دستگاه‌های با طراحی قدیمی محسوب می‌شود اما قدرت تمیزکنندگی مناسبی را ارائه می‌دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله کیفیت جاروبرقی فیلیپس را بخوانید. در کنار ویژگی‌های مثبت این محصول لازم به ذکر است که این ماشین لباسشویی معایبی هم دارد که به شرح زیر است:

ماشین لباسشویی درب از بالا
 • پاک کردن لکه‌های سخت از روی پارچه چالش‌برانگیز است!
 • مصرف آب بالایی دارد.
 • زمان خشک کردن البسه اغلب طولانی‌تر است، چراکه سرعت چرخش مخزن آن نسبت به سایر مدل‌ها کم‌تر است. بنابراین آب به راحتی و سرعت از آن خارج نمی‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  خرید مبل راحتی را بخوانید.
 • اغلب پر سر و صدا هستند.

ماشین لباسشویی درب از بالا مدل HE

ماشین لباس شویی درب از بالا مدل HE یا بازده بالا (High-Efficiency) دستگاهی است که در فرآیند تمیز کردن، رتبه‌ی بسیار بهتری نسبت به قبلی دارد. ظرفیت این مدل از محصولات از سایر مدل‌های مشابه بیشتر است و سیستم چرخش و شست‌وشوی آن، آب کمتری مصرف می‌کند. نسبتا کم صدا است و با استفاده از آن زمان خشک کردن کمتری را تجربه خواهید کرد. درباره‌ی معایب این دستگاه هم میتوان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

ماشین لباسشویی درب از بالا مدل HE
 • زمان شست‌وشو طولانی است، بدین معنی که با استفاده از تنظیمات معمولی ۶۰ تا ۸۰ دقیقه زمان می‌برد.
 • این سیستم برای شست‌وشوی البسه‌ی حساس از جمله لباس کودک مناسب نیست.
 • این مدل از ماشین لباسشویی‌ها سرعت بالایی در عملکرد خود دارند که می‌تواند باعث گره خوردن لباس‌ها به یکدیگر شود.
 • اغلب دارای مخزن‌های عمیقی هستند که می‌تواند عاملی برای دشواری در دسترسی به پایین دستگاه و گرفتن آخرین جوراب باشد.
راهنمای خرید ماشین ظرفشویی + بررسی نکات مهم پیش از خرید ماشین ظرفشویی

ماشین لباسشویی درب از جلو

به طور کلی ماشین لباسشویی‌هایی با طراحی درب از جلو از جمله محبویترین‌های این حوزه هستند. دستگاه‌هایی که با وجود آن‌ها خیالتان از بابت تمیز شدن لباس‌ها می‌تواند کاملا راحت باشد. ماشین لباسشویی درب از جلو به الیاف حساس آسب نمی‌رساند و کمترین مصرف آب را نسبت به دو مدل قبلی دارد. زمان خشک کردن در این دستگاه اغلب کوتاه‌تر است. همچینین از آنجایی که قابلیت استخراج آب از البسه در این مدل بیشتر است، در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی صورت می‌گیرد. اما در کنار این ویژگی‌های مثبت در ماشین لباس شویی درب از جلو، معایبی هم برای دستگاه وجود دارد که شامل موارد زیر است:

درب از جلو
 • زمان شست‌وشوی طولانی، در حدود ۷۵ تا ۱۰۵ دقیقه دارند (البته نوع شست‌وشوی انتخابی سهم ویژه‌ای در این موضوع دارد).
 • ارتعاشات و لرزش‌های ماشین لباس شویی به کف آشپزخانه انتقال میابد (البته لازم به ذکر است که این پدیده در محیط‌هایی با وجود پارکت و سرامیک محسوس‌تر است).
 • بررسی‌های انجام شده توسط تیم «Consumer Reports» نشان می‌دهد که احتمال کپک‌زدگی در ماشین لباسشویی‌های درب از جلو بیشتر از نوع درب از بالا است. چراکه ۱۷ درصد از دارندگان این مدل اعلام کردند که ماشین لباسشویی آن‌ها کپک می‌زند. در حالی که این میزان در صاحبان ماشین لباسشویی درب از بالا تنها ۳ درصد است.

ماشین لباسشویی درب از جلو (مدل کم‌جا)

تنها مزیت مدل‌های کم‌جا نسبت به مدل قبلی را می‌توان در عرض ۶۱ سانتی‌متری آن‌ها را در مواقعی که فضای آشپزخانه بسیار کم است، در نظر گرفت. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید تلویزیون را بخوانید. بنابراین طبیعی است که با توجه به همین تفاوت عرض هم در ارتفاع و عمق با دیگر مدل‌ها متفاوت باشد. ماشین لباسشویی کم‌جا تمام مزیت‌های ذکر شده برای ماشین لباسشویی درب از جلو را دارد و به جز بحث اندازه، تفاوت دیگری با مدل‌های بزرگتر ندارد. اما درباره‌ی معایب آن می‌تواند به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

ماشین لباسشویی درب از جلو (مدل کم‌جا)
 • مدل‌های کم‌جا تنها در ماشین لباسشویی‌های درب از جلو دیده می‌شوند و چنین مزیتی در مدل‌های درب از بالا وجود ندارد.
 • اگرچه این مدل کوچک است اما معمولاً گران‌تر از مدل‌های معمولی درب از جلو است.
 • این مدل ماشین لباسشویی هم لرزش دارند، همچنین در مواردی از نوع معمولی هم بیشتر است.
 • زمان خشک کردن و شستن در این مدل‌ها هم طولانی است.

مینی واش

اگر فضای شما اجازه خرید و قرار دادن یک ماشین لباسشویی با اندازه کامل را نمی‌دهد، ممکن است یک مینی واش ( Mini Portable Washing Machine) برای شما مفید باشد. چراکه این مدل‌ها علاوه بر قابل حمل بودن در شست‌وشو هم عملکرد مناسبی دارند. همچنین مصرف آب و انرژی آن‌ها کم است. البته باید بدانید که مسلما قدرت این مدل دستگاه نسبت به دیگر مدل‌ها پایین‌تر است. این مدل‌ها در دو دسته‌ی دستی و برقی در بازار وجود دارند و برای رفع نیاز از یک نفر یا شستن لباس‌های نوزاد بسیار کارا است. به طور کلی مزایا و معایب مینی واش به شرح زیر است:

مینی واش
 • نصب آسان و بدون دردسر
 • قابل حمل با قابلیت قرارگیری در کمد
 • دوام بالا
معرفی انواع ماشین لباسشویی ال جی + بررسی مشخصات لباسشویی ال جی

معایب

 • خشک کن مجزا ندارد!
 • گاهی ممکن است آب از شیلنگ آن خارج شود.

ماشین لباسشویی هوشمند چیست؟

ماشین لباسشویی‌های هوشمند می‌توانند به شبکه وای‌فای خانگی وصل شوند. درست به همان روشی که دستگاه‌های دیگر مانند تبلت و تلفن هوشمند قابل اتصال هستند. پس از اتصال از راه دور می‌توان با استفاده از اپلیکیشنِ مخصوصِ این کار ماشین لباسشویی خود را تنظیم کنید.

البته برای راه‌اندازی و تنظیم این دستگاه حتما لازم نیست که تلفن هوشمند داشته باشید، چراکه می‌توانید آن را به صورت دستی هم تنظیم کنید. به یاد داشته باشید که اگر همسر شما صاحب آخرین مدل آیفون است، اما شما همچنان در نوکیا قدیمی خود ماربازی (Snake) می‌کنید، از راه دور نمی‌توانید ماشین لباسشویی را روشن و از آن استفاده کنید!

قابلیت‌های لباسشویی هوشمند:

ماشین لباسشویی هوشمند، چندین ویژگی کاربردی و مفید دارد که در این قسمت تک تک آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • کنترل از راه دور با استفاده از اپلیکیشن موبایلی؛ همانطور که در بخش قبل هم اشاره شد، شما می‌توانید با استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت خود ماشین لباسشویی را متوقف یا روشن کنید.
 • انتخاب خودکارِ برنامه شست‌وشو؛ بلافاصله پس از وارد کردن جزئیاتی ساده در اپلیکیشن خود، اپلیکیشن، مناسب‌ترین برنامه شست‌وشو را برای لباسشویی تعیین می‌کند.
 • ظرفیت؛ ماشین لباسشویی هوشمند می‌تواند از ظرفیت ۶ کیلوگرم تا ۱۲ کیلوگرم متغیر باشد. همچنین این مدل از محصولات قابلیت بررسی میزان لباس‌ها و تخصصیص مقدار مناسبی از آب و انرژی را متناسب با حجم لباس‌های کثیف دارند.
 • تنظیم خودکار میزان ماده شوینده؛ برخی از مدل‌های لباسشویی هوشمند قابلیت بررسی وزن البسه و تعیین مقدار مواد شوینده را متناسب با آن را دارند.
 • عیب‌یابی؛ ماشین لباسشویی‌های هوشمند قابلیت شناسایی مشکلات و امور مربوط به تعمیر و نگهداری را دارند و می‌توانند فوراً از طریق اپلیکیشن این موارد را به شما اطلاع دهند.
 • برنامه‌های شست‌وشوی اضافی؛ شما می‌توانید برنامه‌های جدید شست‌وشو را دانلود کنید، تا دستگاه برای شما اجرا کند. به عنوان مثال شست‌وشو با بخار و عملیات تمیز کردن مخزن از جمله همین موارد است.
 • حافظه‌ی ماشین لباسشویی؛ لباسشویی هوشمند می‌تواند برنامه‌های پرکاربرد شما را به خاطر آورند و هنگام تنظیم شست‌وشو به شما پیشنهاد دهد.
 • ایمنی؛ اگر درب لباسشویی باز باشد یا دستگاه به منبع آب وصل نباشد، شست‌وشو شروع نمی‌شود.
 • اضافه کردن لباس حین شست‌وشو؛ فراموش کردید که جوراب‌ها را در ماشین بریزید؟ مشکلی نیست، برخی از مدل‌های هوشمند ماشین لباسشویی دارای ویژگی افزودن آیتم هستند.

 نکاتی که باید قبل از خرید ماشین لباسشویی بدانیم چیست؟

بسته به میزان استفاده، می‌توان انتظار داشت که یک ماشین لباسشویی ۸ تا ۱۴ سال برای شما عمر کند. پس چه بهتر اگر قبل از خرید، مدتی را صرف برنامه‌ریزی و آشنایی با ویژگی‌های لازم برای محصول مدنظر خود کنید. اما قبل از هر چیزی، بهتر است در همین ابتدا طی یک نگاه خلاصه اما دقیق، ۵ نکته‌ی ضروری که پیش از رفتن به فروشگاه نیاز است، را به شما یادآور شویم تا حداقل دانش را به سریع‌ترین راه ممکن به دست آورید.

 خرید ماشین لباسشویی

۱. کارایی و مصرف بهینه

به طور کلی مصرف کمتر انرژی در طول عمر هر وسیله‌ای قابل توجه است. امروزه اکثر ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن‌های موجود در بازار دارای گواهینامه‌ی ستاره انرژی (ENERGY STAR) و برچسب انرژی هستند، اما در کنار این گواهینامه‌ها بررسی عملکرد ماشین لباسشویی طبق استاندارد بهره‌وری انرژی (CEE) هم ضروری است. استاندارد CEE حدودی را بر اساس میزان مصرف انرژی (MEF) و ضریب مصرف آب (IWF) دستگاه تعیین می‌کند. بنابراین هر چه دستگاه کارآمدتر باشد و آب کمتری مصرف کند، سطح CEE بالاتری دریافت خواهد کرد.

راهنمای خرید چرخ گوشت + اصلی ترین نکات هنگام خرید چرخگوشت چیست؟

۲. ظرفیت

آیا قصد بزرگ کردن خانواده خود را دارید؟ آیا بچه‌ها در سنی هستند که دائما بیرون می‌روند؟ یا شرایط خانه ایجاب می‌کند که روتختی‌ها و پتوها را همیشه بشویید؟ این سوالات در کنار سایر مسائل خانواده شما کمک می‌کند تا ظرفیت مورد انتظار خود را بشناسید و لباسشویی مناسبی را خریداری کنید. در همین راستا به یاد داشته باشید که منظور از ظرفیت ماشین لباسشویی، محدوده داخل آن است که بر حسب میزان لباس‌های وارده به کیلوگرم اندازه‌گیری می‌شود. برای فهم بهتر این موضوع بدانید که یک لباسشویی ۷ کیلوگرمی برای سه پیراهن، سه شلوار جین، یک ملحفه، دو روبالشی و دو حوله‌ی کوچک مناسب است.

۳. فضای آشپزخانه

توجه داشته باشید که چه مقدار فضا برای ماشین لباسشویی و خشک‌کن دارید. علاوه بر آن به اندازه‌ی فضا برای باز کردن کامل درب‌ها هم دقت کنید.

۴. عادات شست‌وشو و نظافت

آیا بعد از شروع چرخه شست‌وشو ممکن است، باز هم لباس اضافه کنید؟ آیا عادت دارید که لباس‌ها را پس از پایان شست‌وشو در ماشین لباسشویی رها کنید؟ این موارد هم سوالاتی است که می‌تواند به انتخاب ماشین لباسشویی با ویژگی‌های مدنظر شما (انواع روش‌های شست‌وشو) کمک کند و نیازهای منحصر به فرد شما را برآورده کند.

۵. لرزش و صدا

توجه داشته باشید که قرار است ماشین لباسشویی را در کجا قرار دهید. چراکه اگر در نزدیکی پذیرایی یا اتاق خواب باشد، خرید مدل‌های بی‌صدا حتی به بهای پرداخت هزینه بیشتر ارزشش را دارد. همچنین دستگاه را از نظر میزان لرزش در هنگام عملکردهای مختلف بررسی کنید و به دنبال مدل‌هایی با لرزش و سر و صدای کمتر باشید.

قابلیت‌های ضروری یک ماشین لباسشویی چیست؟

کاملا طبیعی است که هر چه امکانات یک دستگاه بیشتر باشد، قیمت آن هم بالاتر می‌رود. بنابراین اگر میزان هزینه و قیمت ماشین لباسشویی برای شما مهم است؛ بهتر است هوشمندانه عمل کنید و گزینه‌های مد نظر خود برای خرید را به دستگاه‌هایی با عملکردهای حیاتی‌تر و بهینه‌تر محدود کنید. به عبارت دیگر، ویژگی‌هایی را در نظر بگیرید که راحتی شما را بیشتر و در زمان صرفه‌جویی می‌کند. در همین راستا در این قسمت ۵ ویژگی اساسی برای یک ماشین لباسشویی مدرن را معرفی می‌کنیم:

 1. قابلیت توزیعِ خودکارِ مواد شوینده (Automatic Dispensers)
 2. کنترل خودکار دما (Automatic Temperature Control)
 3. شست‌وشوی اضافی (Extra Rinse Cycle)
 4. مخزنِ استیلِ ضدزنگ (Stainless Steel Tub)
 5. هشدار پایان شست‌وشو (End-of-Cycle Signal)
راهنمای خرید کولر گازی + بررسی 13 نکته طلایی در هنگام خرید

قابلیت توزیعِ خودکارِ مواد شوینده

مطمئنا بررسی و اندازه‌گیری دقیق مواد شوینده در هر چرخه از شست‌وشو خسته کننده است. بنابراین قابلیت توزیعِ خودکارِ مواد شوینده می‌تواند به راحتی در شست‌وشو کمک کند. این قابلیت به منظور پخش و توزیع هر نوع ماده شوینده، سفیدکننده و نرم‌کننده در زمان مناسب در برخی مدل‌ها وجود دارد. درواقع ماشین لباسشویی با وجود ۳ سنسور هوشمند می‌تواند میزان کثیفی البسه را اندازه گیری کند و چرخه‌ی شست‌وشو و پخش مواد شوینده را به طور خودکار تنظیم کند.

قابلیت کنترل خودکار دما

این ویژگی در ماشین لباسشویی‌های مدرن به شما این امکان را می‌دهد که به جای مخلوط کردن آب سرد و گرم در نسبت‌های از پیش تعیین شده، دمای آب برای هر نوع شست‌وشویی به طور خودکار تنظیم شود.

شست‌وشوی اضافی

در ابتدا باید بدانید که اغلب ماشین لباسشویی‌ها نسبت به گذشته آب بسیار کمتری مصرف می‌کنند. بنابراین با وجود چرخه آبکشی اضافی، نگرانی زیادی بابت مصرف آب وجود ندارد. به طور کلی قابلیت شست‌وشوی اضافی می‌تواند برای افرادی که پوست حساس به باقیمانده مواد شوینده دارند یا با وجود حیوان خانگی همیشه لباس‌هایی پر از مو دارند؛ بسیار مناسب باشد. همچنین با وجود آبکشی اضافی، نیاز افرادی که به شست‌وشوی اسلامی اعتقاد دارند هم برطرف می‌شود.

مخزنی از جنس استیلِ‌ ضدزنگ

به طور کلی اغلب ماشین لباسشویی‌های هوشمند مجهز به مخزن داخلیِ ضدزنگ و استیل هستند، اما در مدل‌های قدیم‌تر این مخزن معمولا پلاستیکی هم است. مخزن‌های استیل از نظر تحمل سرعت چرخش نسبت به نوع پلاستیک بسیار کاراتر و قوی‌تر هستند. همچنین مدل‌های استیلِ در این ماشین لباسشویی‌ها میزان آب خروجی بیشتری دارند. بنابراین کاملا طبیعی است که زمان خشک کردن البسه در چنین دستگاه‌هایی کم‌تر است.

مخزنی از جنس استیلِ‌ ضدزنگ

هشدار پایان شست‌وشو

شاید در نگاه اول این ویژگی در ماشین لباسشویی چندان کاربردی به نظر نیاید، اما باید بدانید که یک بیب سریع یا یک رشته بوق می‌تواند کاربردی‌تر از آن چیزی باشد که فکر می‌کنید. درواقع این آلارم به شما هشدار می‌دهد که وقت برداشتن البسه‌ی تمیز و خشک رسیده است.

بررسی ۸ فاکتور مهم در نگهداری از ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی ابزاری است که کمک زیادی به شما و خانواده شما می‌کند، بنابراین حقش است که به طور دوره‌ای برای جبران زحماتش وقت بگذارید. در همین راستا با به کارگیری یکسری نکات ساده برای نگهداری لباسشویی می‌توانید از خرابی های پرهزینه‌ای که ممکن است در آینده گریبان‌گیر این دستگاه شود، جلوگیری کنید.

 • شلنگ‌های آب را تعویض کنید.
 • دستگاه را به طور اصولی جایگذاری کنید.
 • دستگاه را تراز کنید.
 • فیلتر پُرزگیر ماشین لباسشویی را تمیز کنید.
 • ماشین لباسشویی را بشویید.
 • از کپک زدن لباسشویی جلوگیری کنید.
 • از مواد شوینده به مقدار کافی استفاده کنید.
 • مخزن را بیش از حد پُر نکنید.

شیلنگ‌های آب را تعویض کنید

به طور کلی به منظور نگهداری اصولی از ماشین لباسشویی لازم است تا شلنگ‌ها را به طور مرتب از نظر برآمدگی، ترک‌خوردگی، ساییدگی و نشتی بررسی کنید و در صورت مشاهده هر مشکلی دست به تعویض بزنید. همچنین به طور معمول تعویض شلنگ‌ها هر سه تا پنج سال یک‌بار به عنوان بخشی از برنامه تعمیر و نگهداری پیشگیرانه ضروری است.

کامل‌ترین راهنمای خرید زودپز + نکات و پارامترهای مهم در راهنمای خرید زودپز

ماشین لباسشویی را در جای مناسبی قرار دهید

همانطور که در بخش اندازه این کالا هم اشاره شد، باید حداقل ۱۵ سانتی‌متر بین ماشین لباسشویی و دیوار فاصله وجود داشته باشد تا از پیچ خوردن شیلنگ‌ها و برخورد دستگاه به دیوار (در هنگام کار) جلوگیری شود.

ماشین لباسشویی را تراز کنید

در طول زمان شست‌وشو ماشین لباسشویی می‌تواند بلرزد، تکان بخورد یا حتی شروع به راه رفتن روی زمین کند. چنین اتفاقی می‌تواند به کف دستگاه، موتور آن و حتی سطح زمین آسیب برساند. بنابراین نباید تراز کردن دستگاه را از یاد ببرید. با چرخاندن پایه‌های ماشن لباسشویی در جهت عقربه‌های ساعت آن‌ها را پایین آورید و با چرخش آن‌ها در خلاف جهت ساعت پایه‌ها را بالا ببرید و متعادل کنید.

فیلتر پُرزگیر ماشین لباسشویی را تمیز کنید

بسته به مدل دستگاه شما، این فیلتر ممکن است در بخش پایینی دستگاه یا نزدیک مخزن شست‌وشو باشد. بنابراین بهتر است که هر ۶ ماه یک‌بار این فیلتر را تمیز کنید تا عملکرد لباسشویی شما بالا رود.

ماشین لباسشویی را بشویید

تجمع صابون و مواد شوینده می‌تواند علاوه بر بویی نامطبوع، در عملکرد دستگاه هم اختلال ایجاد کند. پس با استفاده از پاک‌کننده‌های ماشین لباسشویی یا محلول آب داغ، سرکه و جوش‌شیرین ماشین لباسشویی را روشن کنید تا چند دور بچرخد. با این کار دستگاه را شسته و خوشبو می‌کنید.

مراقب باشید که دستگاه کپک نزند

بله درست خواندید، در خیلی از موارد که افراد شکایت از بوی بد لباسشویی دارند، دلیل آن در وجود کپک است. زیرا محیط مرطوب دستگاه برای رشد و تکثیر کپک‌ها بسیار مناسب است. بنابراین برای جلوگیری از این مساله پس از هر بار شست‌وشو درب ماشین لباسشویی و قسمت ذخیره‌ی مواد شوینده را باز بگذارید تا دستگاه خشک شود. همچنین در مدل‌های درب از جلو، پس از شستن لباس‌ها، واشر لاستیکی اطراف درب را هم پاک و خشک کنید.

از مواد شوینده به اندازه استفاده کنید

دفترچه‌ی راهنمای دستگاه را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که مقدار صحیح و نوع مواد شوینده مناسب برای دستگاه شما چیست. به طور کلی مصرف بیش از حد شوینده و صابون می‌تواند لکه‌هایی بر البسه شما به جا گذارد. از طرفی ماشین لباسشویی‌های جدید با راندمان بالا به کف و مواد شوینده کمی برای شست‌وشو نیاز دارند.

لباسشویی را بیش از حد پُر نکنید

البسه و اقلام سنگین یا حجیم را با البسه‌های کوچک بشویید، چراکه این کار فشار کمتری بر دستگاه وارد می‌کند. همچنین مخزن را بیش از ظرفیت دستگاه پُر نکنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با انواع ماشین لباسشویی آشنا شدید.همچنین از نکات مهم در قبل و بعد از خرید آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

محبوب ترین ماشین لباسشویی های بازار حدودا چه قیمتی هستند؟

اکثر ماشین لباسشویی های محبوب در بازار در بازه قیمتی ۱۳,۲۳۷,۸۷۶ تومان تا ۱۶,۱۷۹,۶۲۷ تومان قرار دارند.

محبوب ترین برند های ماشین لباسشویی در بازار چه برند هایی هستند؟

برند های محبوب ماشین لباسشویی به ترتیب الویت عبارتند از پاکشوما,دوو,اسنوا,بوش, …

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا