لوازم خانگی

جاروبرقی رباتیک چیست و چگونه کار می کند؟ + بررسی نکات اساسی که برای خرید جاروبرقی رباتیک

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که مطمئن نیستید خرید جاروبرقی رباتیک کاری عاقلانه است یا خیر، باید بدانید که تنها نیستید! جاروبرقی‌های رباتیک در ابتدای کار اقلامی مشکوک به نظر می‌رسیدند، چراکه دائما به دیوارها و مبلمان برخورد می‌کردند، در حالی که نمی‌توانستند به شکلی بهینه زباله‌ها را از زمین جمع کنند! اما امروزه طراحی این وسیله‌های خاص و جذاب چه در زمینه‌ی حرکت و چه در توانایی‌های تمیز کردن بسیار کارا شده است. مدل‌های پیشرفته‌تر این وسیله‌ها حتی این قابلیت را دارند که با وجود بخش خود خالی‌شونده شما را از تخلیه‌ی مکرر سطل ذخیره‌ی زباله راحت کنند.

اما آیا واقعاً همه‌ی ما به یک جاروبرقی رباتیک نیاز داریم؟ در همین راستا این راهنما خرید به بررسی انواع ماشین‌های پیشنهادی همراه با مزایا و معایب هرکدام می‌پردازیم، بنابراین در مرحله‌ی اول می‌توانید تصمیم بگیرید که به چنین وسیله‌ای نیاز دارید یا نه و در مرحله‌ی بعد می‌توانید تشخیص دهید که کدام مدل‌ها به بهترین وجه با نیازهای خانه‌ی شما سازگار است.


فهرست مطالب


جاروبرقی رباتیک چیست؟

جاروبرقی رباتیک همانطور که از اسم آن مشخص است نوعی جاروبرقی هوشمند است که بدون نیاز به وجود شما و با تنظیم ان می تواند فضای مورد نظر شما را در زمان مشخص شده جارو کند.

جاروبرقی رباتیک

جاروبرقی‌های روباتی علاوه بر تمیز کردن خودکار کف‌ها، دارای لیزر و در برخی موارد دوربین داخلی در جلو و زیر هستند تا از برخورد آن‌ها به مبلمان و اشیاء دیگر جلوگیری کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند سقوط قریب‌الوقوع از ارتفاع را تشخیص دهند تا از پله‌ها هم پایین نیایند. برخی از جاروبرقی‌های روباتی حتی دارای مخزن آب داخلی هستند تا پس از جاروبرقی، کف‌ فضای موردنظر را نیز تمیز کنند.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: بررسی تلویزیون شیائومی p1

جاروبرقی روباتیک با باتری‌های قابل شارژ تغذیه می‌شود و معمولا می‌تواند کل خانه را با یک بار شارژ تمیز کند. حتی برخی از آنها دارای ایستگاه‌های docking هستند و به محض اینکه سطح باتری آن‌ها به شدت پایین می‌آید، برای شارژ مجدد باز می‌گردانند، بنابراین لازم نیست شارژ کردن آنها را به خاطر بسپارید.

جاروبرقی رباتیک چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که صحبت از جمع کردن گرد و غبار و خاک از فرش‌ها و کف‌های سخت به میان می‌آید، جاروبرقی‌های روباتیک مانند جاروبرقی‌های بزرگتر عمل می‌کنند: با استفاده از یک سری برس و در برخی موارد یک میله برس چرخان، برای بلند کردن و جمع آوری کثیفی‌ها کار می‌کنند.

معمولاً کثیفی قبل از رسیدن به محفظه گرد و غبار از طریق یک فیلتر فشار داده می‌شود، در حالی که برخی جاروبرقی‌های روباتیک باید به صورت دستی تخلیه شوند، برخی دیگر به طور خودکار محتویات محفظه گرد و غبار خود را به داخل یک سطل گرد و غبار بزرگتر در یک ایستگاه انتقال می‌دهد، بنابراین می‌تواند چندین بار خانه شما را جارو کند و نیازی به تمیز کاری هم نداشته باشد.

بیشتر جاروبرقی‌های روباتی دایره‌ای هستند، بنابراین برای اطمینان از تمیز شدن گرد و غبار و زباله‌هایی که روی تخته‌های قرنیز نشسته و لبه‌های اتاق نیز جمع‌شده، تعدادی برس کوچک‌تر وجود دارد که از محیط جاروبرقی امتداد می‌یابند.

معرفی هیتر برقی هوشمند شیائومی با پنل گرافینی + راهنما خرید هیتر برقی

لیزرهای مادون قرمز توسط جاروبرقی‌های روباتیک گران‌تر برای ارزیابی اندازه و شکل اتاق استفاده می‌شود، در حالی که مدل‌های ارزان‌تر به نوارهای مرزی فیزیکی تکیه می‌کنند که باید روی زمین قرار دهید تا اطمینان حاصل شود که روبات‌ها فقط در یک منطقه خاص تمیز می‌کنند. با استفاده از هر دو روش، جاروبرقی رباتی معمولا در یک الگوی منطقی در اطراف اتاق حرکت می‌کند تا اطمینان حاصل شود که هر اینچ از فرش یا کف سخت تمیز می‌شود.

این حسگرها همچنین زمانی که ربات جاروبرقی بین اتاق‌هایی با کف‌پوش‌های مختلف حرکت می‌کند، مثلاً فرش یا کف‌های سخت، استفاده می‌شود تا بین این دو گیر نکند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که کارها طبق برنامه انجام می‌شوند یا می‌توانید از یک برنامه (یا حتی کنترل از راه دور) برای شروع فرآیند تمیز کردن استفاده کنید، می‌توانید زمان‌بندی‌ها را برای زمانی که تمیز کردن باید انجام شود، تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: انواع مدل های لباسشویی ال جی

بسیاری از Robo-Vacها با دستیارهای صوتی از جمله Amazon Alexa، Google Assistant و Siri ادغام می‌شوند، بنابراین می‌توانید زمانی که می‌خواهید تمیز کردن را شروع کنید از صدای خود استفاده کنید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، جاروبرقی‌های رباتیک با باتری‌های قابل شارژ تغذیه می‌شوند و بسته به سطح تمیز کردن انتخاب شده، بین یک تا سه ساعت تمیز کردن را ارائه می‌دهند.

همه جاروبرقی‌های رباتی زمانی که نیاز به شارژ مجدد داشته باشند به شما هشدار می‌دهند، اگرچه برخی از جاروبرقی‌ها به طور خودکار به محل اتصال خود باز می‌گردند تا در صورت وقوع این اتفاق خود را شارژ کنند. شارژ مجدد ربات جاروبرقی نیز می‌تواند بین پنج تا هفت ساعت طول بکشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین مدل جاروبرقی بوش را بخوانید.

معرفی ۶ نکته‌ی اساسی هنگام خرید جاروبرقی رباتیک

در همین ابتدای مقاله به سراغ ذکر چند مساله‌ی مهم در خرید جاروبرقی رباتیک جدا از مدل و مزایا و معایب هر یک می‌پردازیم.

۱. با بررسی خانه خود شروع کنید!

قبل از خرید این محصول در نظر داشته باشید که کف اتاق‌های منزل شما سخت است یا با فرش و موکت پوشیده‌ شده است. اگر در اتاق‌ها فرش پهن کردید، ضخامت آن چقدر است؟ به حیوانات خانگی هم فکر کنید! آیا جاروبرقی خانه‌ی شما باید موهای نازک بچه گربه‌ها را تمیز کند یا موهای ضخیم سگ بالغ؟ در حالت کلی همه این‌ها جنبه‌های مهمی هستند که باید قبل از شروع خرید جاروبرقی رباتیک در نظر بگیرید.

گوشت کوب برقی چیست؟ + راهنمای خرید گوشت کوب برقی

۲. در مورد بودجه‌ای که قصد دارید صرف کنید، تصمیم‌گیری کنید!

در حالت کلی جاروبرقی‌های رباتیک با آخرین ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های روز می‌توانند تا بالای ۳۰ میلیون تومان هم قیمت داشته باشند.

جاروبرقی رباتیک

در حالی که مدل‌های ارزان‌تر با قیمت حدودا ۷ الی ۱۰ میلیون (آذر ماه ۱۴۰۱) در دسترس هستند. البته در نظر داشته باشید که با خرید مدل‌های ارزان‌تر برخی ویژگی‌های برتر مانند اتصال به WiFi یا سطل زباله خود خالی‌شونده را از دست بدهید.

۳. قابلیت پشتیبانی از اپلیکیشن‌های مخصوص مهم است

برخی از جاروبرقی‌های رباتیک را می‌توان به برنامه‌های اختصاصی‌ای متصل کرد. این دسته از برنامه‌ها برای نظارت بر عملکرد جاروبرقی و برنامه‌ریزی به مظور تمیز کردن در ساعات مختلف روز مفید است. همچنین با وجود پشتیبانی از اپلیکیشن‌ها می‌توانید نقشه‌ای از خانه و مناطق ممنوعه در برای تمیز کردن ایجاد کنید.

۴. به نوع جهت‌یابی جاروبرقی رباتیک توجه کنید!

جاروبرقی‌های رباتیک مختلف سیستم‌های جهت‌یابی مختلفی دارند، بنابراین اگر روی یک جاروبرقی رباتیک ارزان‌تر سرمایه‌گذاری کنید، احتمالاً باید پیه حرکت به شکل پراکنده را به تن خود بمالید! در حالی که برخی از مدل‌های متوسط و رده بالا از لیزر و حسگرهای نوری برای هدایت و عبور از موانع استفاده می‌کنند. همچنین این مدل‌ها می‌توانند نقشه‌ای کامل از خانه را تهیه کنند و با دقت‌نظر حساب‌شده‌ای محیط را جارو کنند!

۵. قابلیت‌های تمیزکنندگی برخی مدل‌ها بهتر از بقیه است

بی‌پرده بگوییم برخی از مدل‌های جاروبرقی رباتیک بهتر از بقیه محیط را تمیز می‌کنند، درواقع هر ربات جاروبرقی عملکرد متفاوتی دارد. برخی گزینه‌ها گرد و غبار و زباله‌ها را به طور موثرتری نسبت به موهای حیوانات خانگی جمع‌آوری می‌کنند، در حالی که برخی دیگر عملکرد موثر‌تری بر روی سرامیک و پارکت نسبت به فرش و موکت دارند.

۶. سیستم خالی‌کردن زباله‌ به شکل اتوماتیک

سیستم خالی‌کردن زباله‌ به شکل اتوماتیک از جمله قابلیت‌هایی است که روزبه‌روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود.

در حال حاضر این امکان در مدل‌های بالارد‌ه وجود دارد و همان‌طور که از نام آن پیداست، این قابلیت به ربات شما اجازه می‌دهند تا خود را در محفظه‌ی مخصوص خود تخلیه کند، بنابراین می‌تواند بدون وقفه مسیر خود را ادامه دهد. برخی از مدل‌های این وسیله حاوی مخازن آب هم هستند، بنابراین می‌توانند محیط را تی بکشند.

جاروبرقی رباتیک برای چه افرادی مناسب است؟

اگرچه فناوری ساخت جاروبرقی‌های رباتیک اخیراً پیشرفت زیادی کرده است، اما احتمالاً باید جاروبرقی سنتی خود را برای تمیز کردن عمیق‌تر خانه‌ی خود نگهداری کنید. در حالت کلی جاروبرقی رباتیک برای مرتب کردن روزانه‌ی محیط گزینه‌ای عالی است؛ زیرا جمع آوری خرده‌های غذا، خاک گربه، انواع مو حیوانات خانگی، گرد و غبار و هر چیز دیگری که به کف خانه‌ی شما راه پیدا می‌کند را سریع و راحت می‌کند.

راهنمای خرید تخت خواب + بررسی نکات مهم هنگام خرید تخت خواب

بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: راهنمای خرید لوازم خانگی سامسونگ برای جهیزیه

این دستگاه‌ها برای استفاده در فضاهای اداری هم مناسب هستند، زیرا آخرین چیزی که لازم است قبل از جلسه نگران آن باشید این است که چرا کف زمین خیس است. بسیاری از جاروبرقی‌های رباتیک قابلیت تنظیم و برنامه‌ریزی برای شروع کار در چند ساعت مشخص در روز را دارند و اپلیکیشن برخی از آن‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا عملکرد آن را در حین تمیز کردن ارزیابی کنید.

چگونه جاروبرقی‌های رباتیک از تمیز شدن خانه اطمینان حاصل می‌کنند؟

بیشتر جاروبرقی‌های روباتیک از یک یا دو برس چرخان که با یک یا چند برس چرخشی جفت می‌شوند، تشکیل شده‌اند. اینها با هم کار می‌کنند تا زباله‌ها را به داخل بیاورند، جایی که مکانیسم خلاء مواد را به داخل سطل زباله می‌مکد.

هر چیزی که یک ربات جمع آوری می‌کند در یک محفظه قابل جابجایی ذخیره می‌شود. هنگامی که این قسمت پر شد، معمولا باید هر هفته، گاهی اوقات هر چند روز یکبار، آن محفظه را خالی کنید. مدل‌های گران‌تر دارای ایستگاه‌های تخلیه خودکار هستند که فقط پس از چند هفته نیاز به تخلیه محفظه دارند.

جاروبرقی رباتیک نیز به سنسورهای مختلف وابسته است. سنسورهای رو به پایین برای جلوگیری از موانع اساسی عمل می‌کنند. مدل‌های بهتر دارای حسگرهای رو به جلو هستند که می‌توانند اتاق‌ها را نقشه برداری کنند و یا مبلمان را برای تمیز کردن هدفمند شناسایی کنند.

ساده‌ترین ربات‌ها را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که با استفاده از کنترل‌های روی دستگاه، بر اساس برنامه اجرا شوند. مدل‌های هوشمندتر را می‌توان با برنامه‌های تلفن یا حتی بلندگوهای هوشمند کنترل کرد. به طور کلی، هرچه جاروبرقی هوشمندتر باشد، بهتر است، زیرا امکانات بیشتری ارائه می دهد.

برخی از جاروبرقی‌ها دارای ملحقات پاک کننده هستند. اینها معمولا به کار بیشتری نیاز دارند، از جمله پر کردن آب تمیز و تخلیه آب کثیف و یا تعویض ضمیمه داخل و خارج. با این حال، پیشرفته‌ترین جاروبرقی‌ها می‌توانند بین تی کشیدن و جارو کردن در حین کار جابجا شوند.

محدودیت‌های جاروبرقی رباتیک چیست؟

اولا، جاروبرقی‌های روباتی قدرت تمیز کنندگی و قدرت مانور مانند جاروبرقی معمولی ندارند و امکان دارد نتوانند تمامی زوایا و گوشه ها را به خوبی پاک کند. جاروبرقی‌های Neato برای جلوگیری از مشکل گوشه‌ها مربعی شکل هستند، اما حتی آنها نیز محدودیت‌هایی دارند.

جاروبرقی رباتیک

دوم، در حالی که جاروبرقی‌های روباتی دارای حسگرهایی هستند تا مطمئن شوند که چیزی را له نمی‌کنند یا از پله‌ها نمی افتند،ولی باید قبل از هر جلسه جارو کشیدن مطمئن شوید که اشیایی مانند کابل‌ها، بند کفش‌ها و منگوله‌ها از روی زمین برداشته و همچنین هر چیز دیگری که ممکن است در غلتک‌ها گیر کند، مانند لباس روی زمین نباشد.

راهنمای خرید لوازم خانگی سامسونگ برای جهیزیه + بررسی بهترین لوازم برقی سامسونگ

چگونه از جاروهای رباتیک بهتر استفاده کنیم؟

از شر سیم‌ها خلاص شوید

بزرگترین تهدید برای جاروبرقی روباتی سیم‌های برق و سایر سیم کشی‌های خانگی هستند. این کابل‌ها به راحتی می‌توانند برس‌ها و چرخ‌های چرخان ربات را به دام بیاندازند، در این مرحله باید خودتان با دقت گره‌ها را باز کنید.

به همین دلیل ایده خوبی است که قبل از اینکه ربات با جاروبرقی شروع به تمیز کردن کند، انبوه کابل‌های درهم را تا جایی که می‌توانید مرتب کنید. خوشبختانه، بسیاری از محصولات وجود دارد که می‌توانند به مدیریت این کابل‌ها کمک کنند. در کوتاه‌مدت، یک بست ارزان قیمت نیز همین کار را انجام می‌دهد.

مراقب فرش‌های پرزدار باشید

فرش های پرز دار نیز برای جاروبرقی رباتیک مشکل ساز هستند. بسیاری از مدل‌ها اغلب توسط الیاف ضخیم فرش‌ها گرفتار می‌شوند.

برای اینکه جاروبرقی رباتیتان گیر نکند، قبل از شروع تمیز کردن، لبه‌های فرش‌های ضخیم خود را بالا بزنید. گزینه دیگر این است که به طور مجازی این بخش‌ کف را برای ربات مسدود کنید. اگر ربات شما از این عملکرد پشتیبانی می‌کند، آن را در برنامه تلفن همراه دستگاه خواهید یافت. آب و ربات رابطه خوبی ندارند. دسترسی به کاسه‌های آب حیوانات خانگی و گیاهان گلدانی را پاک کنید یا مسدود کنید.

مراقب آب باشید

به طور معمول آب و لوازم الکترونیکی به خوبی با هم ترکیب نمی‌شوند، بنابراین باید از مایعاتی که جاروبرقی رباتی شما ممکن است روی زمین با آن مواجه شود، آگاه باشید.

سنسورها را تمیز نگه دارید

جاروبرقی‌های ربات از مجموعه‌ای از حسگرهای الکترونیکی برای پیمایش صحیح در خانه شما استفاده می‌کند، از جمله امواج مادون قرمز، برجک‌های لیزری و سنسورها، به‌علاوه سنسورهای نوری و دوربین‌های دیجیتال نیز وجود دارد. با گذشت زمان، ربات شما و سخت افزار حسگر آن کثیف می‌شوند.

این کثیفی توانایی ربات در خوانش فضای فیزیکی اطراف خود را مختل می‌کند. به همین دلیل ضروری است که به طور منظم شاسی خارجی و سیستم حسگر جاروبرقی خود را تمیز کنید. یک پارچه میکروفیبر کمی مرطوب به خوبی آن را تمیز می‌کند. با این حال، ایده خوبی است که برای روش توصیه شده سازنده، به کتابچه راهنمای جاروی روباتیک خود مراجعه کنید. برخی جاروبرقی‌های روباتی می‌توانند سطل زباله خود را خالی کنند. اگر مال شما نمی‌تواند مرتباً آن را تمیز کنید.

زباله‌های آن را خالی کنید

تعدادی جاروبرقی روباتیک پیشرفته تر وجود دارد که که دارای پایه‌های شارژ هستند که می‌توانند سطل زباله را نیز خالی کنند. اما این موضوع هنوز یک ویژگی پیشرفته است که در اکثر ربات‌ها در دسترس نیست. در اکثر موارد، جاروبرقی رباتی شما فقط یک محفظه گرد و غبار با ظرفیت کم در داخل خود دارد که به طور ایده آل پس از هر بار تمیز کردن، باید آن را خالی کنید. اگر این کار را انجام ندهید، توانایی جاروبرقی و ادامه مکش خاک و زباله را کاهش خواهد داد.

مقایسه ماشین ظرفشویی ال جی و سامسونگ + بررسی قابلیت و ویژگی های آنها

حتی ربات‌های پیچیده با سطل‌های خود خالی‌شونده ممکن است هر از گاهی مسدود شوند، بنابراین مهم نیست که جاروبرقی رباتی شما چقدر شیک است، برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکل غیرمنتظره، باید دستگاه جاروبرقی آن را مرتباً چک کنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با جارو برقی رباتیک آشنا شدید. همچنین از نحوه ی کار و راهنمای خرید آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

انتخاب جاروبرقی رباتیک بر اساس نوع کف‌پوش چگونه است؟

اکثر مدل‌های جاروبرقی ربات به راحتی می‌توانند فرش و پارکت را تمیز کنند، اما برخی مدل‌ها در تمیز کردن برخی کفپوش‌ها بهتر از سایرین عمل می‌کنند. جاروبرقی‌های رباتیک قدرتمند همچون «Roomba S9+» می‌توانند قدرت خود را با تغییرات سریع سطح و نوع فرش تنظیم کنند. در حالی که مدل‌های ارزان‌قیمت این دستگاه‌ها ممکن است در منگوله‌های فرش یا پرز‌های بلند آن گیر کنند. البته مدل‌های ارزان در تمیز کردن موهای حیوانات خانگی از روی پارکت‌های سخت و سرامیک بسیار خوب عمل می‌کنند.
لازم به ذکر است که جاروبرقی‌های رباتی قدرت تمیز‌کنندگی و مانور همانند جاروبرقی معمولی را ندارند و امکان دارد تمامی زوایا و گوشه‌های خانه را به خوبی پاک نکند. حتی با اینکه جاروبرقی‌های Neato برای جلوگیری از مشکل عدم پاک‌سازی گوشه‌ها مربعی شکل طراحی شده‌اند، اما آن‌ها هم محدودیت‌های خاص خود را دارند.

چه مدل‌هایی برای تمیز کردن موهای حیوان‌خانگی مناسب است؟

مدل‌هایی همچون «iLife V3s Pro» ،«Roomba S9» و «Roborock S4 Max» بهترین نمونه‌هایی هستند که تقریباً تمام موهای حیوانات خانگی را هم از روی سطوح چوبی و هم از روی فرش پاک می‌کنند. همچنین اگر از آلرژی رنج می‌برید، این جاروبرقی‌های رباتیک با وجود فیلترهایی با کارایی بالا می‌توانند به جلوگیری از پخش ذرات معلق غبار در هوا کمک کنند.
البته، نقطه‌ی ضعف این گزینه‌ها، توجه و نگهداری مرتب از دستگاه است چراکه مواردی مانند برس غلتکی، برس‌های جانبی و فیلترها ممکن است به شکل دوره‌ای فرسوده شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. همچنین مخزن زباله‌ی آن هم باید مرتب خالی شود تا سرریز نشود! وجود سیستم تشخیص مانع در مدل‌های رباتیک (به‌ویژه‌ی با داشتن حیوان خانگی) مهم است، چراکه احتمالا علاقه‌ای ندارید که جارو از روی مدفوع حیوان‌خانگی شما گذر کند و همه‌جا را آلوده‌تر از قبل به شما تحویل دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا