خانه هوشمند

خانه هوشمند (Smart Home) چیست؟ + معرفی امکانات خانه هوشمند + بررسی مزایا و معایب آن

خانه هوشمند با تکنولوژی در‌حال پیشرفت امروز به یک ضرورت تبدیل شده است. در گذشته، به خانه‌های هوشمند به عنوان سبک زندگی مجلل نگاه می‌شد ولی امروزه قسمت مهمی از زندگی ما است. همانطور که امروز زندگی بدون گوشی هوشمند برای ما غیر‌قابل‌تصور است، در‌آینده‌ای نزدیک همین اتفاق درمورد خانه‌های هوشمند خواهد‌افتاد.خانه اتوماسیون شده یا همان خانه هوشمند در‌واقع به معنی همکاری تکنولوژی و سرویس ها به وسیله یک شبکه ارتباطی است که کیفیت زندگی را برای ما بالا‌تر می‌برد و راحتی و آسایش را برای ما به همراه می‌آورد.اکنون می‌توانید از راحتی، ایمنی و مزایای اقتصادی فناوری خانه هوشمند بهره‌مند شوید. برای آنکه بدانید هوشمند سازی ساختمان چه مزایایی دارد، با ما همراه باشید تا در ادامه مروری داشته باشیم بر تجهیزات خانه هوشمند و مزایای آن‌ها.


فهرست مطالب


خانه هوشمند چیست؟

به طور خلاصه ساختمانی هوشمند است که در آن می‌توان وسایل و دستگاه‌ها را با استفاده از تلفن همراه یا سایر دستگاه‌های کنترل از راه دور، مدیریت کرد. دستگاه‌های موجود در یک ساختمان هوشمند به هم متصل می‌شوند و به کاربر این امکان را می‌دهد که فعالیت‌هایی مانند کنترل امنیتی خانه، مدیریت دما و تهویه، نور، سینمای خانگی و… را از راه دور و یا با استفاده از پانل‌های کنترل دیواری، کنترل کند.

لازم به ذکر است که خانه‌ های هوشمند را می‌توان بر بسترهای بیسیم یا سیم‌دار راه‌اندازی کرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دستگاه ها جالب هوشمند را بخوانید. هرکدام از این بسترها، مزایای خاص خود را دارند که بسته به نوع خانه، مرحله‌ی ساخت و یا تجهیزات هوشمند مورد‌نیاز آن خانه، بودجه و … بهترین بستر پس از کارشناسی انتخاب می‌گردد.

اما جدای از مسائل فنّی، اینکه چه چالش‌هایی بشر را به سمت هوشمند سازی خانه و محل زندگی خود کرده است هم جالب توجه است! از دیرباز حفظ امنیت خانه یکی از مهم‌ترین چالش‌های بشری بوده است. یا اینکه می‌توان خیلی از کارهای روتین و خسته‌کننده داخل خانه را به صورت یک رویه هوشمند برنامه‌ریزی کرد تا ضمن نبود مشکل در روند فعالیت‌ها، از تداخل این کارها با یکدیگر هم جلوگیری کرد.

امروزه به کمک تکنولوژی و هوش مصنوعی می‌توان خیلی از نیازهای بشری را حل شده دانست. اما درمورد هوشمندسازی خانه‌ها این موضوع خیلی زودتر از حد تصور، طرفداران خود را پیدا کرد؛ چراکه می‌توان کنترل و مدیریت خانه را به تکنولوژی سپرد و بدون هیچ نگرانی، از اجرای دقیق و هوشمند سامانه‌های داخل خانه لذت برد؛ پرده‌های حساس به نور محیط، سیستم تهویه هوشمند، گرمایش و سرمایش هوشمند و… همه و همه بدون کوچکترین دخالت ما البته صددرصد مطابق با میل ما عمل می‌کنند.

خانه هوشمند وایرلس چیست؟ + بررسی امکانات و تجهیزات خانه هوشمند وایرلس یا بیسیم + مزایا و معایب آن

خانه های هوشمند چگونه کار می‌کنند؟

خوب است بدانید که هوشمند سازی ساختمان برای تمام خانه‌ها چه نوساز و چه قدیمی، امکان پذیر است. پس اگر خانه قدیمی دارید نگران نباشید، آن‌ها نیز می‌توانند تبدیل به خانه هوشمند بشوند. لازم است بدانید خانه هوشمند مجموعه ای از وسایلی است که با یکدیگر هماهنگ هستند یا با هم کار می‌کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پکیج هوشمند سازی خانه را بخوانید. همه دستگاه‌ها در خانه هوشمند، توسط یک کنترل کننده اصلی اتوماسیون خانگی کنترل می‌شوند که اغلب به آن سیستم مدیریت هوشمند یا BMS خانه هوشمند می‌گویند.

سیستم خانه هوشمند

سیستم مدیریت هوشمند یا BMS خانه هوشمند، نقطه مرکزی سیستم خانه هوشمند است و دو بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد. این سیستم همه برنامه‌های متفاوت را به صورت واحد ترکیب می‌کند و از این طریق شما می‌توانید خانه هوشمند خود را از راه دور با به صورت خودکار کنترل کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خانه هوشمند شیائومی را بخوانید. همچنین امروزه استفاده از فناوری بلوتوث و وای‌فای برای خانه‌های هوشمند محبوبیت زیادی پیدا کرده‌ است.

اجزاء ساختمان هوشمند با استفاده از یک پروتکل مشخص با یکدیگر درارتباط قرار می‌گیرند. این استانداردها که هم در انواع سیمی و هم بی سیم موجود هستند، با امنیت بسیار بالا اطلاعات را بین تجهیزات هوشمند انتقال می‌دهند. کاربران خانه های هوشمند از طرق شبکه محلی یا اینترنت امکان دسترسی به قسمت های مختلف ساختمان هوشمند را دارند.

سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

در ابتدایی‌ترین سطح ممکن، سیستم‌های اتوماسیون خانگی (تجهیزات خانه هوشمند) از سه عنصر تشکیل می‌شوند: یک دستگاه هوشمند، یک مرکز و یک برنامه‌ی متصل. در حالی که برخی از سیستم‌های هوشمند تنها با دو مورد از عناصر فوق کار می‌کنند (برای مثال یک دستگاه واحد که مستقیما با یک اپلیکیشن یا یک مرکز آزاددست که ابزارهای هوشمند را کنترل می‌کند، کار می‌کند) اما اکثر سیستم‌ها از هر سه عنصر تشکیل می‌شوند.

دستیار صوتی هوشمند و کاربرد های آن + محبوب ترین دستیارهای صوتی هوشمند کدامند؟

مرکز هوشمند یا Smart Hub

هاب مرکز فرماندهی اکوسیستم خانه هوشمند شما است. مرکز هوشمند قطعه‌ای است که دستگاه‌های جداگانه را به یکدیگر متصل می‌کند و به آنها امکان می‌دهد با یکدیگر مرتبط شوند؛ در واقع یک پد کنترل قابل حمل است که به شما امکان می‌دهد با هر کدام از دستگاه‌های متصل خود ارتباط برقرار کرده یا آنها را کنترل کنید.

اپلیکیشن کنترل از راه دور

اپلیکیشن یا برنامه همان چیزی است که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های هوشمند خود را از راه دور کنترل یا نظارت کنید. شما به سادگی می‌توانید برنامه‌ی همراه سیستم را بارگیری (دانلود) کرده و آن را با مرکز هوشمند خود متصل کنید. در حالی که برنامه‌ی هر محصول نسبتا متفاوت است اما عموما پاور کنترل، دسترسی تایمر و غیره را ارائه می‌دهند.

دستگاه‌های هوشمند

دستگاه‌های هوشمند اجزای اصلی سیستم خانه هوشمند هستند و بخش‌هایی هستند که در واقع دستورات را اجرا می‌کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله جاروبرقی رباتی را بخوانید. در ادامه به چند نمونه از انواع مختلف دستگاه‌های هوشمند که می‌توانید در سیستم خانه هوشمند مورد استفاده قرار دهید، اشاره می‌کنیم:

 دستگاه‌های هوشمند

معرفی اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم‌ خانه‌ هوشمند

سیستم امنیتی

اگر می‌خواهید از خانه‌ی خود با جدیدترین تکنولوژی‌ها محافظت کنید، می‌توانید دوربین، قفل‌های هوشمند، حسگرهای حرکتی، سنسور، آژیر، زنگ در ویدئویی و غیره را تهیه کرده و سپس همه‌ی آنها را با یک برنامه‌ی کنترل یا مرکز هوشمند، کنترل کنید.

آلارم‌های هوشمند

آلارم هوشمند زنگ هشداری است که می‌توانید خودتان آن را با استفاده از دستگاه موبایل، خاموش یا روشن کنید. این سیستم باید کمترین میزان آلارم کاذب را داشته باشد و احتمال ایجاد هشدارهای کاذب زیاده از حد که باعث عدم توجه پلیس می‌شود را به حداقل میزان ممکن برساند. اگر نگران این هستید که همیشه برای پاسخ داده به آلارم‌ها در دسترس نباشید می‌توانید به هشدار هوشمند خود دستور دهید که تحت شرایط خاصی روشن شود؛ به عنوان مثال زمانی که پنجره‌ی خانه می‌شکند.

دوربین‌های هوشمند

چه تصمیم دارید وضعیت امنیت خانه‌ی خود را مشاهده کنید، نوجوانان خود را چک کنید یا هر کار دیگر، دوربین‌های هوشمند می‌توانند زمانی که در خانه حضور ندارید، چشم و گوش شما باشند. تنها چیزی که به آن نیاز دارید تکنولوژی ساختمان هوشمند است .بنابراین قادر خواهید بود اعضای خانواده و سایر افراد را ببینید و یا حتی مزاحمان را بترسانید و فراری دهید!

 وضعیت امنیت

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند، ترموستاتی است که می‌توانید از هر جایی که هستید آن را تغییر دهید. نگران این هستید که وقتی به خانه می‌رسید خیلی هوا گرم یا خیلی سرد است؟ چه پس از کار و چه پس از یک سفر طولانی، این اصلا مساله‌ی نگران‌کننده‌ای نیست. با چند ضربه در برنامه‌ی ساختمان هوشمند می‌توانید همه چیز را تنظیم کنید. (برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلبی که درباره سیستم تهویه هوشمند و سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند نوشته‌ایم مراجعه کنید.)

دستگاه تصفیه هوا چیست؟ + آیا جایگزینی برای تصفیه هوا در خانه ها وجود دارد؟

قفل هوشمند

شما می‌توانید قفل هوشمند را با استفاده از تلفن همراه خود از راه دور کنترل کنید. با این کار می‌توانید بدون نیاز به داشتن کلید به خانه‌ی خود دسترسی داشته باشید و از قفل شدن درها در هر جای منزل و از هر جای دنیا مطمئن شوید. همچنین با استفاده از قفل هوشمند دیگر نیاز نیست نگران رسیدن اعضای خانواده‌ی خود به خانه باشید چرا که هر زمان آنها وارد منزل شوند قفل هوشمند به شما اطلاع خواهد داد.

زنگ در ویدئویی

اگر کسی زنگ در خانه‌ی شما را به صدا درآورد، زنگ در ویدئویی از طریق تلفن همراه شما را مطلع می‌سازد. این کار به شما امکان می‌دهد متوجه شوید چه کسی زنگ می‌زند و از هر کجا که هستید با آنها صحبت کنید. با این سیستم می‌توانید سارقان احتمالی را دفع کنید، به مامور پست بگویید بسته‌ی پستی شما را کجا بگذارد یا به عزیزان خود اطلاع دهید که در منزل نیستید.

بلندگوهای هوشمند

بلندگوها علاوه بر اینکه صدای موسیقی را با کیفیتی فوق‌العاده پخش می‌کنند به شما امکان می‌دهند بدون استفاده از دست‌ها، خانه هوشمند خود را کنترل کنید، آلارم هشدار و یادآوری‌ها را تنظیم کنید و هر چیزی که می‌خواهید را از اخبار گرفته تا واقعیت‌های مربوط به مریخ را پیدا کنید.

لامپ‌های هوشمند

شما می‌توانید خانه‌ی خود را به لامپ‌هایی مجهز کنید که از هر کجا که هستید تنها با یک ضربه و یا یک کلمه، می‌توانید آنها را به صورت اتوماتیک یا دستی خاموش یا روشن کنید.

لامپ‌ها

پرده‌های هوشمند

در این آینده‌ی جدید و درخشان، چه در رختخواب باشید و چه روی مبل، در خانه هوشمند می‌توانید پرده‌ها را کنترل کنید. دیگر برای جلوگیری از تابش خیره‌کننده‌ی خورشید و یا آشکار کردن نور گرم آن از زیر پرده نیازی نیست کار خاصی انجام دهید.

پرده هوشمند چیست؟ نحوه عملکرد و نصب پرده برقی هوشمند چگونه است؟ + معرفی امکانات و مزایای پرده هوشمند

لوازم خانگی هوشمند

تقریبا هر دستگاهی می‌تواند طی چند سال آینده، بخشی از سیستم اتوماتیک‌سازی خانه‌ها شود. یخچال‌های هوشمند، ماشین لباسشویی‌ها، ماشین ظرف‌شویی و فرهای هوشمند در حال حاضر وجود دارند. لوازم خانگی کوچکتر مانند قهوه‌ساز و آرام‌پز متصل به سیستم نیز مدتی است که وجود دارد.

مزایای خانه هوشمند چیست؟

نصب سیستم تکنولوژی ساختمان هوشمند راحتی افراد ساکن در خانه را فراهم می‌کند. به جای کنترل لوازم خانگی، ترموستات، روشنایی و سایر تجهیزات با استفاده از دستگاه‌های مختلف، صاحبان خانه می‌توانند همه‌ی آنها را تنها با استفاده از یک دستگاه کنترل کنند که معمولا این دستگاه یک تلفن هوشمند یا تبلت است.کاربران می‌توانند درجه حرارت داخلی، روشنایی و لوازم خانگی را نیز تنظیم و کنترل کنند.

با هزینه‌ی راه‌اندازی سیستم هوشمند، صاحبان می‌توانند صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌های آن داشته باشند. بعلاوه از لوازم خانگی و تجهیزات الکترونیکی می‌توان با کارآیی بیشتری استفاده کرد و هزینه‌های انرژی را کاهش داد. از مزایای ساختمان هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها

ترموستات‌های هوشمند به سرعت و به طور دقیق گرمایش و سرمایش خانه را اتوماتیک می‌کنند. این کار معمولا باعث کاهش قبض برق مالکان می‌شود. خاموش کردن محصولات دیگری مانند چراغ‌های متصل و لوازم خانگی در زمان عدم نیاز، می‌تواند مصرف انرژی را کم کند. این نوع محصولات باید در لیست چک همه‌ی خانه های هوشمند قرار گیرند.

 صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها

2- زندگی با سطح آسایش هرچه بیشتر با اسمارت هوم‌

راحتی و آسایش یکی از نکات مهم است. همه‌ی ما به دنبال راحت ساختن زندگی خود هستیم؛ بنابراین راحتی و آسایش نیز از دیگر دلایل هوشمند سازی خانه‌ها است. برای این کار می‌توان از چیزهای ساده‌ای مثل روشنایی هوشمند شروع کرد.

3- امنیت در بالاترین سطح

درحالی که شما می‌توانید برای حفاظت از خانه‌ی خود، سیستم‌های هشداردهنده بخرید، تکنولوژی ساختمان هوشمند امنیت بیشتری ارائه خواهد کرد. چراغ‌های متصل، دوربین‌ها و حتی زنگ در می‌توانند به امنیت بیشتر خانه‌ی شما کمک کنند.

4- سرگرم‌کننده بودن فضای خانه‌ هوشمند

باید مکان خوبی برای پاتوق کردن و استراحت هم باشد. این تکنولوژی می‌تواند شما را به روش‌های جدید و مهیجی سرگرم و مطلع کند. بلندگوهای متصل همراه با دستگاه‌های دیجیتالی مبتنی بر هوش مصنوعی، می‌تونند موسیقی پخش کنند، اخبار و امتیازات ورزشی را اعلام کنند و حتی می‌توانند به شما در کنترل سایر دستگاه‌های متصل هم کمک کنند.

سرگرم‌کننده بودن فضای خانه هوشمند

5- نظم در رسیدگی به امور خانه در اسمارت هوم

اگر می‌خواهید برخی از کارهای خسته‌کننده‌ی خانه‌داری را از حوزه‌ی وظایف خود خارج کنید، دستگاه‌های متصل و اتوماتیک گزینه‌های خوبی برای شما هستند. برای مثال جاروبرقی رباتی رومبا (Roomba) یکی از این موارد است. با این حال، لوازم خانگی ممکن است دارای عملکردهای هوشمند باشند.

قفل هوشمند چیست؟ + راهنمای خرید قفل هوشمند

معایب خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند مثل هر فناوری دیگری، علاوه بر مزایا، معایبی هم دارد که مهم‌ترین این معایب عبارت‌اند از:

امنیت خانه هوشمند

سیستم امنیتی خانه هوشمند که وابسته به بلوتوث و یا وای‌فای است می‌تواند مورد حمله هکرها قرار بگیرد و این موضوع ممکن است امنیت ساختمان هوشمند شما را تهدید کند.

ناهماهنگی در پروتکل تجهیزات خانه هوشمند

برای اینکه سیستم‌های هوشمند شما به خوبی کار کند، لازم است پروتکل‌های به کار رفته در آن، با یکدیگر همخوانی داشته باشد اما از آن‌جائی که بازار هوشمند سازی ساختمان نسبتا جدید است، ممکن است برخی از این پروتکل‌ها با یکدیگر هماهنگ نشوند. همچنین هنوز استاندارد واحدی برای این پروتکل‌ها ارائه نشده است.

گران بودن تجهیزات خانه هوشمند

ساخت یک ساختمان هوشمند با توجه به تجهیزاتی که در آن به کار می‌برید، می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با خانه هوشمند آشنا شدید.همچنین از امکانات و مزایای آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

 آیا کسی می‌تواند سیستم امنیتی شما را هک کند؟

آیا می‌توان دوربین‌های امنیتی منزل را هک کرد؟ هر دستگاهی که به اینترنت متصل باشد می‌تواند هک شود و این شامل دوربین‌های امنیتی خانه است. دوربین‌های با سیم نسبت به دوربین‌های Wi-Fi آسیب‌پذیری کمتری دارند و کسانی که دارای حافظه محلی هستند نسبت به دوربین‌هایی که فیلم را در یک سرور مبتنی بر ابر ذخیره می‌کنند، آسیب‌پذیرتر هستند.

امنیت سیستم‌های هوشمند چگونه است؟

بزرگترین تهدید تکنولوژی‌های دیجیتال، هک و نفوذ به سیستم‌های آنهاست. این مورد در خانه‌ های هوشمند نیز صدق می‌کند. اما هرساله و با توجه به اهمیت موضوع، شرکت‌های تولید کننده تجهیزات هوشمند، اقدام به بروزرسانی و افزایش امنیت کدهای خود کرده و همواره راه‌های نفوذ به این سیستم‌ها را سخت‌تر می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا