لوازم خانگی

معرفی انواع اتو + راهنمای خرید اتو بخار

یکی از نیازمندی‌های مهم خانه بدون شک اتو بخار است. اگر صاف بودن لباس‌هایتان برایتان اهمیت زیادی دارد، احتمالا در هفته چندین بار لباس‌هایتان را اتو می‌کشید. درست است که تنوع برند و قیمت اتو در بازار زیاد است، اما همه‌شان کیفیت مدنظر شما را ندارند و تنها در صورتی می‌توانید خرید آگاهانه‌ای داشته باشید که همه‌ی اتوهای موجود در بازار را بشناسید. در این مقاله با راهنمای خرید اتو بخار همراه شما هستیم.


فهرست مطالب


معرفی انواع اتو

1- اتو خشک یا معمولی

اتوی خشک برای اتو کردن پارچه‌های غیر پشمی مناسب است و عموماً وزن زیادی ( درحدود 3 کیلوگرم ) دارند. این سبک اتوها عموماً قیمت نسبتاً پایینی داشته و در توان‌های 1100 وات طراحی می‌شوند. امروزه اکثراً این سبک اتوها در خیاطی‌ها استفاده می‌شوند و بیشتر مناسب ایجاد خط اتو و یا صاف کردن بخشی از پارچه یا لباس می‌باشد.

2- اتو بخار

اتو بخار به نوعی می‌توان نسل جدید اتو خشک باشد اما در توضیح کلی می‌توان گفت این اتوها با دارا بودن یک مخزن آب ، قادر هستند در هنگام اتو کشی ، بخار گرمی را به الیاف پارچه تزریق کنند که باعث آسان‌تر شدن اتوکشی می‌شود. این اتوها به طور کلی در توان‌هایی در حدود 1000 تا 3200 تولید شده و وزن آنها نسبت به اتوی خشک کمتر است.  

3- اتو پرسی

اتو پرسی یکی دیگر از انواع اتو است که بیشتر در مصارف بسیار زیاد و یا صنعتی به کار می‌رفت. این اتو با فشردن دو صفحه به هم لباس‌ها را با سرعت بسیار بالا صاف کرده و بسیار سرعت عملکرد را در اتوکشی بالا می‌برند. قبلاً این نوع اتوها تنها در خشکشویی‌ها و یا مراکز بزرگ تولیدی لباس دیده می‌شد و به دلیل حجم بالای لباس‌ها برای اتوکشی این نوع اتو بهترین انتخاب و سریع‌ترین بود. اما امروزه برخی از برندها دست به تولید اتوهای پرسی با حجم و وزن کمتر زده‌اند تا افرادی که علاقه‌مند به استفاده از اتو پرسی در منازل خود هستند ، بتوانند از آنها استفاده کنند.

راهنمای خرید سرویس تابه + معرفی جنس تابه‌های موجود در بازار

4- اتو مخزن‌دار

یکی دیگر مدل‌هایی که امروزه در بازار مشاهده می‌شود ، اتو مخزن‌دار است که در اصل جزئی از دسته اتو بخار بشمار می‌روند. اما این نوع اتوها که به اتو با مخزن جداگانه هم نیز مشهور هستند ، دارای مخزن آبی جداگانه هستند که با شلنگ به اتو متصل شده و نسبت به اتو بخار ، بخار بسیار بیشتری را تولید می‌کنند و اتوکشی را شاید برای افرادی که به بخار علاقه دارند ، لذت بخش‌تر کند.

در خرید اتو به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید اتو بخار باید نیازمندی‌های خود را یادداشت‌برداری کنید تا بتوانید یک خرید ایده‌آل داشته باشید. در ادامه به مهم‌ترین نکات خرید اتو بخار اشاره خواهیم کرد که قطعا می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

درجه تنظیم حرارت براساس نوع پارچه

یک اتو بخار باکیفیت باید دارای ویژگی‌های خاص باشد که ما آن‌ها را در راهنمایی خرید اتو بخار به شما معرفی می‌کنیم. به عنوان مثال، باید یک پنل مدیریت حرارت داشته باشد تا شما بتوانید دمای آن را مطابق با پارچه‌های موردنظرتان تنظیم و کنترل کنید. این ویژگی، یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که اتوی شما باید داشته باشد؛ چرا که دمای مناسب اتو کردن پارچه‌ی جین، با دمای مورد نیاز پارچه‌ی حریر متفاوت است و اگر نتوانید دما را کنترل کنید، ممکن است لباس‌های نازکتان بسوزد یا لباس‌های ضخیم اصلا صاف نشوند.

خرید اتو بخار

اگر اتو بخاری که خریداری می‌کنید بتواند قابلیت کنترل حرارت را ارائه کند، قطعا تاثیر زیادی در دوام پارچه‌ها خواهد داشت.

تولید بخار کافی

از دیگر ویژگی‌های مهم اتو می‌توان به تولید بخار اشاره کرد. در حقیقت بدون این که نیاز باشد شما آب بپاشید، توانایی تولید بخار کافی و موردنیاز را برای انجام کار داشته باشد. این ویژگی هنگام اتو کردن بعضی پارچه‌ها اهمیت زیادی دارد.

متغیر بودن بخار به شما اجازه می‌دهد میزان بخار تولید شده را هنگام اتو کردن کنترل کنید، بنابراین می‌توانید آن را افزایش دهید تا خطوط روی پارچه از بین بروند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از این قابلیت، میزان بخار را برای پارچه‌های حساس‌تر کم کنید.

راهنمای جامع خرید در جهیزیه + نکات مهم و اساسی برای خرید لوازم خانگی در جهزیه

قابلیت خاموش شدن خودکار

خاموش شدن خودکار یک ویژگی ایمنی حیاتی بوده که هنگام خرید اتو بخار باید به آن توجه کرد؛ به‌خصوص اگر فرزند کم‌سن وسال دارید که ممکن است وقتی حواستان نیست با اتو برخورد کند. فرض کنید در حال اتو کردن لباس هستید و ناگهان به دلیل انجام یک کار دیگر، خاموش کردن اتو بخار را فراموش کردید. همانطور که می‌دانید، احتمال بروز حادثه‌های گوناگون و خطرناک با روشن ماندن طولانی مدت اتو بخار وجود دارد و در این زمان، قابلیت خاموش کردن خودکار اتو می‌تواند موثر باشد. عملکرد این قابلیت بسیار ساده است؛ زمانی که اتو برای مدت زمان طولانی بیکار باشد، خاموش می‌شود و بدین ترتیب از احتمال بروز حادثه‌های گوناگون جلوگیری خواهد کرد.

با این حال، هنوز شاهد اتو بخارهایی هستیم که نه تنها قابلیت خاموش شدن خودکار ندارند، بلکه فاقد هرگونه چراغ روشنایی به منظور آگاه کردن کاربران از شرایط روشن یا خاموش بودن خود هستند. در این شرایط فقط با احساس گرما می‌توانید نسبت به روشن یا خاموش بودن آن‌ها اطمینان پیدا کنید.

وزن اتو

وزن اتو، برای خیلی‌ها المان مهم و تعیین‌کننده‌ای است. اتوهای سنگین، دست را زود خسته می‌کنند و اگر قرار باشد لباس‌های زیادی را اتو کنید، کار با آن‌ها می‌تواند سخت و خسته‌کننده باشد. روی جعبه‌ی اتو، وزن آن نوشته شده که برایتان مشخص می‌کند می‌توانید اتویی با این وزن را استفاده کنید یا نه.

حرکت راحت اتو روی پارچه

از آن جایی که باید اتو را مرتب روی پارچه حرکت دهید، سر خوردن بدون زحمت اتو از دیگر نکات کلیدی محصول به حساب می‌آید. بدون فشار یا این که بخواهید از ترفندهای مختلف استفاده کنید، اتو باید بتواند روی پارچه لیز خورده و حرکت کند.

راهنمای خرید ماشین لباسشویی سامسونگ + معرفی 6 ویژگی متفاوت ماشین لباسشویی های سامسونگ

مجهز بودن به Drip Protection

مجهز بودن اتو بخار به قابلیت Drip Protection باعث می‌شود آب از طریق کفی روی پارچه نریزد و مانع از لکه دار شدن پارچه‌ها شود. این مسئله در دماهای پایین بیشتر دیده شده و قابلیت ذکرشده می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

شفاف بودن مخزن آب

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اتو ، شفاف بودن مخزن آب است. اگر مخزن آب اتو بخار موردنظرتان شفاف باشد، می‌توانید میزان آب موجود در آن را مشاهده کنید. با این ویژگی مهم می‌توانید زمانی که سطح آب به کمترین میزان خود رسید، مقداری آب درون مخزن بریزید و بدین ترتیب، مانع از خشک شدن و بروز مشکلات احتمالی شوید. فراموش نکنید که نکات خرید اتو بخار مخزن دار ساده است.

برخی از محصولات مجهز به مخزن آب شفاف نیستند، اما درجه‌هایی برای نمایش میزان آب درون اتو دارند که می‌تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. کاربران با توجه به درجه ذکرشده می‌توانند از میزان آب درون مخزن اطلاع پیدا کنند، اما در حالت کلی مخزن شفاف بهتر است. شما می‌توانید هنگام خرید اتو به شفاف بودن مخزن توجه کنید تا یک خرید ایده‌آل داشته باشید؛ از مهم‌ترین نکات خرید اتو بخار مخزن دار ، شفافیت آن است؛ این مورد باید به عنوان یکی از مهم‌ترین نکات هنگام خرید اتو مدنظر قرار داده شود.

کفی باکیفیت

معمولا حفاظت از کفی نچسب راحت‌تر از کفی استیل ضد زنگ است، اما باید مراقب باشید که باعث خراشیدگی آن نشود؛ خراشیده شدن کفی باعث خرابی اتو در گذر زمان خواهد شد. فولاد ضد زنگ جلا داده شده می‌تواند عملکرد خوبی داشته باشد، اما کماکان مستعد خراش بوده و لکه‌پذیر است.

راهنمای خرید اجاق گاز ایده‌آل + هر آنچه که قبل از خرید باید بدانید 

قابلیت خود تمیزشونده

این قابلیت باعث می‌شود اتو بخار بتواند رسوب‌هایی که می‌توانند دریچه بخار و سوراخ‌های کفی را مسدود کنند، پاکسازی و حذف کند. با این قابلیت مهم می‌توان انتظار داشت عملکرد و سلامت دستگاه طولانی‌تر شود. مسدود شدن دریچه بخار تاثیر منفی زیادی روی عملکرد اتو بخار دارد.

همچنین رسوب شدن کفی اتو بخار مانع از عملکرد قابل قبول دستگاه خواهد شد و در کنار مسدود شدن دریچه بخار، مشکلات زیادی را برای کاربران به وجود خواهد آورد. مجهز بودن اتو بخار به قابلیت خود تمیزشونده یک امتیاز بسیار عالی محسوب می‌شود.

محفظه سیم

جمع کردن سیم اتو یک مشکل جدی برای کاربران است. مجهز بودن اتو بخار به محفظه مخصوص جمع آوری سیم از ویژگی‌های مهمی است که می‌تواند مانع از خرابی سیم در گذر زمان شود.

مجهز بودن به چراغ ایمنی

در صورتی که اتو به چراغ ایمنی مجهز باشد، می‌توانید از روشن بودن و در نتیجه داغ بودن دستگاه مطلع شوید. این چراغ کوچک می‌تواند یک امتیاز قابل قبول برای کاربران به حساب آید. معمولا بهترین مارک اتو بخار دارای چراغ ایمنی هستند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با انواع اتو لباس آشنا شدید. همچنین از راهنمای خرید اتو بخار آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا