خانه هوشمندلوازم خانگی

دستگاه تصفیه هوا چیست؟ + آیا جایگزینی برای تصفیه هوا در خانه ها وجود دارد؟

با پیشرفت تکنولوژی و زندگی ماشینی ، آلاینده ها و ذرات معلق بسیاری باعث آلودگی هوای شهر های بزرگ شده و زندگی انسان ها و ساکنین این شهرها را خصوصا در فصل سرما و وارونگی هوا از نظر سلامت تنفس به مخاطره می اندازد.از همین رو یکی از مواردی که باید به آن توجه کرد مراقبت هایی است که می تواند کیفیت هوای محیط زندگی انسان را در مسیر ارتقا سلامت بهبود ببخشد. از آنجا که افراد بطور متوسط یک سوم زندگی خود را در طول شبانه روز در خانه بسر می برند از همین رو می توان تدابیری اندیشید تا در برابر این آلودگی هوا و ذرات معلق ایمن ماند. تصفیه هوا موضوعی است که به تناسب زندگی شهرنشینی مورد توجه قرار گرفته و باعث بهبود کیفیت زندگی شهرنشینی شده است. استفاده از دستگاه های تصفیه هوا راهکاری است که می توان از آن در محیط های خانه و محل کار استفاده کرد، اما اینکه چه دستگاه تصفیه هوایی می تواند مناسب نیاز ما باشد موضوعی است که در ادامه به آن می پردازیم.


فهرست مطالب


دستگاه تصفیه هوا چیست؟

بخش عمده ای از آلودگی هوا در ایران توسط وسایل نقلیه مانند خودرو ها تولید می شود که در شهر تهران تا 70 درصد این آلودگی سهم آنها می باشد، باقی مانده این آلودگی ها نیز نتیجه فعالیت نیروگاه ها، صنایع، و مراکز تجاری، اداری و مسکونی می باشد. آلاینده هایی که نقش به سزایی در آلودگی هوا دارند، عبارتند از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، گاز co2، دی اکسید کربن و غیره، که این آلاینده ها می توانند موجب افزایش عفونت های ریوی شوند. برای تصفیه هوای اماکن مسقف با کاربری خانگی، اداری، بیمارستانی و غیره می توان از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کرد.

دستگاه تصفیه کننده هوا متناسب با طراحی و ساخت، شامل چند مرحله فیلتر می باشد که قادر به حذف انواع آلاینده ها، بوی بد، ویروس ها و باکتری ها، گاز هایی همچون دی اکسید کربن و به طور کلی هرگونه ذرات معلق تا دقت 0.1 میکرون می باشد. استفاده از دستگاه های تصفیه هوای خانگی می تواند تا حدود زیادی ابتلا به بیماری های قلب، عروق، حساسیت های فصلی ناشی از ذرات معلق و گرده درختان و بیماری های تنفسی نظیر آسم و تنگی نفس را کاهش دهد.

عملکرد دستگاه تصفیه هوای خانگی معمولاً به گونه ای است که برای تصفیه هوای حجم معینی از فضا طراحی و ساخته شده است به عنوان مثال برای تصفیه هوای فضاهایی با زیربنای 20 الی 300 متر مربع با توجه به نوع مدل، اکثر دستگاه های تصفیه هوای خانگی مناسب هستند. در زندگی امروزه با توجه به حجم بالای آلودگی به خصوص در کلانشهر ها، استفاده از دستگاه تصفیه هوا دیگر کالای لوکس نیست و یک نیاز ضروری به شمار می رود.

پکیج خانه هوشمند پایه گلدور چیست؟ پکیج خانه هوشمند پایه با نصب آسان

معرفی انواع دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه هوا که توسط تکنولوژی فیلترینگ کار می کنند، دارای انواع گوناگونی می باشند که در ادامه به مهمترین آنها اشاره شده است.

دستگاه تصفیه هوای رومیزی

دستگاه های تصفیه هوای رومیزی با وزن سبک در ابعاد کوچک و متوسط ارائه می شوند و به همین دلیل مناسب استفاده در محیط هایی با متراژ کم همچون اتاق خواب ها می باشند.دستگاه تصفیه کننده هوا رومیزی معمولاً دارای 3 مرحله فیلتراسون است.

دستگاه تصفیه هوای ایستاده

دستگاه های تصفیه هوای ایستاده سایز بزرگتری نسبت به نوع رومیزی دارند، در این دستگاه ها ممکن است از تعداد مراحل بیشتری فیلتراسیون استفاده شود.

دستگاه تصفیه هوای همراه

دستگاه های تصفیه هوای همراه، دارای قابلیت حمل بر روی گردن می باشند و وزن آنها بسیار سبک است. این دستگاه ها توسط فرآیند جذب یون ها عمل تصفیه هوا را انجام می دهند. دستگاه تصفیه کننده هوای همراه، مناسب برای استفاده افرادی است که در هوای آلوده مجبور به بیرون رفتن از منزل می باشند.

دستگاه تصفیه هوای اتومبیل

همان طور که از نام این دستگاه تصفیه کننده هوا مشخص است برای استفاده در اتومبیل طراحی شده است. برای فعالیت دستگاه تصفیه کننده هوا کافی است، آن را به فندک ماشین وصل کنید و یا در مواردی امکان استفاده از باطری قلمی هم در آن تعبیه شده است. دستگاه تصفیه کننده هوای اتومبیل، نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب و یا حرارت قرار گیرد.

چرا به یک دستگاه تصفیه هوای خانگی نیاز داریم؟

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۲ ، ۳.۷ درصد مرگ میر هایی که در همان سال اتفاق افتاده ( شامل ۱۶% از مرگ های بر اثر سرطان ریه و ۲۹% از افرادی که بر اثر بیماری های قلبی جان خود را از دست دادند) با آلودگی هوای شهری ارتباط مستقیم داشته است. بنابراین آلودگی هوای شهر‌ها که از دود کارخانه‌های صنعتی، ترافیک، گرمایش ساختمان‌ها و ریزگردها سرچشمه می‌گیرد، تهدیدی‌ بسیار جدی برای سلامتی ما به شمار می‌آید. همچنین علاوه بر آلاینده‌هایی که از بیرون می‌آیند، در هوای داخل منازل نیز آلودگی‌های مختلفی دیده می شود که بعضی از آن‌ها به مراتب خطرناک‌تر از آلودگی‌های شهری هستند. با این حال، هرچند که تنفس هوای آلوده می تواند خسارت‌های جبران ناپذیری برای سلامتی ما به همراه داشته باشد، به هیچ عنوان آن را جدی نمی‌گیریم.

شاید فکر می‌کنیم که کاری از دستمان بر نمی‌آید. شاید هم تصور می‌کنیم با بستن درها و پنجره‌ها در روزهای آلوده مشکل حل می‌شود. این در حالی است که متاسفانه فراموش کردن چنین خطری و سهل انگاری ما می‌تواند نتایج جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. توصیه ما این است که برای حفاظت از سلامتی خود و اطرافیانمان نسبت به کیفیت هوایی که تنفس می‌کنیم به اندازه کیفیت غذایی که می‌خوریم و آبی که می‌نوشیم، حساس باشیم ما بیش از 80% روز را در محیط‌های بسته مثل خانه و محل کار سپری می‌کنیم و بنابراین مشکل آلودگی هوا چاره دارد!

راهنمای خرید سیستم صوتی خانگی و ساندبار + بررسی نکاتی که قبل از خرید باید بدانید

با استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا خانگی باکیفیت می‌توانیم هوای پاک را به خانه خود بیاوریم. همانطور که اثرات مخرب کشیدن یک نخ سیگار در روز، با یک پاکت سیگار قابل مقایسه نیست، اثرات آلودگی هوا بر سلامتی ما در صورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا در منزل نیز بسیار کمتر خواهد بود

ویژگی یک دستگاه تصفیه هوای خوب چیست؟

 • اندازه مناسب و قابل حمل بودن: اگر بنا باشد از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید باید سایز آن مناسب محیط مدنظر شما باشد تا هم فضای زیادی اشغال نکند و هم بتواند هوا را به طور مطلوب برای شما تصفیه کند.
 • بی صدا بودن: از آنجا که بناست این دستگاه در فضای بسته استفاده شود از همین رو نداشتن صدا یکی از موارد قابل توجه است. اینکه صدای این دستگاه به اندازه یک فن باشد طبیعی است چرا که در اینصورت مخٌل آرامش و عامل آلودگی صوتی نیست.
 • فیلترها: مهمترین ویژگی دستگاه تصفیه فیلترهای آن است که می تواند تاثیر مستقیمی بر کیفیت عملکرد دستگاه داشته باشد. با توجه به هزینه بر بودن فیلترهای دستگاه تصفیه هوا از همین رو دستگاهی انتخاب کنید که در فواصل زمانی بیشتری نیازمند تعویض فیلتر باشد. بهترین زمان 4-5 ماه است اگر فروشنده وعده بیشتر از این زمان داد طبیعتا باید بیشتر دستگاه را بررسی کنید. دستگاه های تصفیه هوا به دلیل استفاده از موتور های کوچک 20 تا 40 وات برای فن هوادهی آنها، دارای مصرف برق بسیار کمی در مقیاس با سایر لوازم برقی در منزل هستند.
 • قیمت مناسب: انواع مختلفی از دستگاه تصفیه هوا با کیفیت‌ها و قیمت های متفاوت در بازار موجود هستند و قطعا می دانید که یک دستگاه خوب، با کیفیت و کاربردی را نمی توان خیلی ارزان خرید اما لازم نیست هزینه های بسیار زیادی هم برای خرید دستگاه تصفیه هوا پرداخت نمایید، زیرا همه دستگاه های تصفیه هوا ارائه شده در سایت مجموعه دماتجهیز دارای قیمت مناسب بوده و تخفیف‌‌های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت‌‌ها لحاظ گردیده است.
 • خدمات پس از فروش و گارانتی: در زمان سفارش خرید دستگاه تصفیه هوا یکی از نکاتی باید به آن دقت کنید پوشش خدمات پس از فروش و گارانتی محصول در بازه زمانی معقول است. تا در صورت بروز هر مشکلی بدون نگرانی بتوانید برای رفع مشکل پیش آمده اقدام کنید. برای آشنایی با بهترین محصولات می توانید از کارشناسان دماتجهیز مشاوره بگیرید.
راهنمای خرید تلویزیون سونی + بررسی فوت‌وفن‌های مربوط به راهنمای خرید تلویزیون سونی

آیا جایگزینی برای تصفیه هوا در خانه ها وجود دارد؟

1- تهویه هوا به جای تصفیه

همیشه توصیه می شود که با باز گذاشتن درها و پنجره‌ها هوای خانه را تهویه کنید. اما متاسفانه این روش به دلیل آلودگی هوا در اکثر شهرهای ایران چندان موثر نیست. چرا که هوای جایگزین از محیط بیرون در بسیاری از روزهای سال ممکن است خود دارای آلودگی های بسیاری باشد! علاوه بر آن، جایگزین کردن هوای بیرون با داخل باعث بالا رفتن مصرف انرژی مورد نیاز جهت سرمایش یا گرمایش هوای بیرون نیز می شود. به این دو دلیل، تهویه هوا همیشه جایگزین مناسب و مقرون به صرفه برای سیستم های تصفیه هوای خانگی نیست.

2- استفاده از گیاهان در تصفیه هوا

یکی از راهکار‌های ارزان برای تصفیه هوا در منازل ، استفاده از گیاهان آپارتمانی است. نتایج تحقیقات ناسا نیز موثر بودن گیاهان تصفیه کننده هوا برای کاهش آلاینده های محیط را تایید می کند. اما نکته قابل توجه این است ناسا برای تصفیه هوای محیط، به ازای هر ۳۰ مترمربع، استفاده از دو تا سه گلدان ۲۰ تا ۲۵ سانتی متری را توصیه می کند. در بسیاری از مواقع، امکان استفاده از این تعداد گلدان در خانه ها ممکن نیست. علاوه بر آن گیاهان برای جذب آلاینده‌ها سرعت کند و محدودی دارند. بنابراین استفاده از آن‌ها مفید است، اما به تنهایی کافی نیست.

استفاده از دستگاه های تصفیه هوا برای چه محیط ها و آب و هوایی ضروری است؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت با شروع فصل سرما به ویژه در زمستان که شاهد پدیده وارونگی هوا هستیم، هوای سرد در مجاورت زمین مانع چرخش هوا و در نتیجه ماندگاری ذرات آلاینده و گرد و غبار در سطح زمین می شود، دوده و احتراق بنزین در شهرهای بزرگ می تواند این هوای آلوده را به مراتب آلوده تر کند در این شرایط استفاده از دستگاه تصفیه هوا به ضرورتی جدی برای حفظ سلامت افراد خصوصاً در شهرهای بزرگ و آلوده تبدیل می‌شود.

راهنمای خرید یخچال + بررسی نکات مهم در خرید یخچال و فریزر + معرفی بهترین مارک یخچال ایرانی

مزایای دستگاه تصفیه هوا چیست؟

اینکه هوایی عاری از هرگونه آلودگی و ذرات معلق مثل گرد و غبار، میکروب ها، باکتری ها ، چربی ها و دود موجود در هوا و… را تنفس کنیم احساس خوشایندی دارد علاوه براینکه به دلیل زندگی ماشینی و آلاینده های زیاد در هوای شهر ها سلامت انسان را با مخاطرات جدی مواجه کرده است. از همین رو آلرژی و بسیاری بیماری های تنفسی گریبانگیر بسیاری از افراد شده و یا حساسیت های جدی تنفسی را به همراه داشته است. از همین رو تنفس هوای پاک برای همه به ویژه گروه های سنی حساس مثل کودکان و سالمندان یا بیماران قلبی و ریوی اهمیت ویژه ای دارد، علاوه براینکه تنفس هوای پاک می تواند سرعت ابتلا به بیماری های تنفسی را کاهش دهد و یا حتی نقش پیشگیرانه ای در این زمینه ایفا کند.

پیشنهاد ما این است که اگر در شهرهای بزرگ و آلوده زندگی می کنید استفاده از دستگاه تصفیه هوا را در اولویت ملزومات زندگی و خرید خود قرار دهید. وقتی شما علیرغم بسته بودن همه در و پنجره ها باز شاهد وجود گرد و غبار در محیط بسته زندگی خود هستید نشان می دهد که آلاینده های هوا به راحتی خود را می توانند به ریه های ما برسانند، علاوه براینکه آلودگی محیطی ناخوشایندی را در محیط زندگی به همراه دارند. و این بهبود این شرایط کاری است که دستگاه های تصفیه هوا به عهده دارند، پاکسازی هوای آلوده و ایجاد فضای عاری از هرگونه آلاینده.

 • پاک کردن هوای محیط از هرگونه آلودگی ، ذرات معلق در هوا و حفاظت گروه های حساس از آلودگی های محیطی
 • از بین برنده بوهای نامطبوع در محیط های بسته اعم از بوی سیگار، فاضلاب و…
 • از بین برنده عوامل تحریک کننده آلرژی و حملات تنفسی
 • کاهش استرس و تاثیر مثبت بر آرامش روحی و خلق و خوی افراد
 • برطرف کننده آلودگی های محیطی و عوامل بیماری زا مثل میکروب های مختلف
 • رفع ذرات معلق در هوا اعم از گرد و غبار و پرز فرش و…

بررسی نکات خرید دستگاه تصفیه هوای خانگی

برخی از نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه هوا شامل موارد زیر است:

 1. فیلترهای تعبیه شده دستگاه تصفیه هوا
 2. امکانات تکنولوژیکی
 3. اثر بخشی سیستم تصفیه هوای خانگی
 4. مساحت زیر بنا و مقدار فضای تحت پوشش
 5. طراحی و زیبایی دستگاه تصفیه هوا
 6. قیمت دستگاه
 7. طراحی متناسب با اقلیم
 8. عملکرد دستگاه
 9. میزان آلودگی صوتی
 10. میزان مصرف انرژی
 11. خدمات پس از فروش
راهنمای جامع خرید سرویس قابلمه + معرفی انواع ظروف پخت‌وپز و مزایا و معایب آنها + مشخصات سرویس قابلمه کرکماز

سایر نکاتی که در هنگام خرید باید توجه کرد:

 • میزان CADR

این عدد نشان دهنده،سرعت تصفیه هوا، هم چون دود و ذرات گرد و غبار است.

 • میزان ACH

عدد ACH تعداد دفعات تصفیه هوا، در یک ساعت می باشد. هر چه میزان این رتبه از عدد یک به 5 نزدیک باشد، بهتر است.

 • خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش در یک دستگاه تصفیه هوا، اهمیت بالایی دارد. زیرا فیلترهای موجود در دستگاه در بازه های زمانی مشخص نیاز به تعویض دارند، در صورت موجود نبودن و یا عدم تعویض فیلترها، عمل تصفیه انجام نشده و هم چنین منجر به پخش میزان بیشتری از آلودگی در محیط می شود.

نکات مراقبتی از دستگاه تصفیه هوا چیست؟

این دستگاه باید به فاصله 30 سانتیمتری از دیوار نصب و راه اندازی شود، همچنین این دستگاه نباید در فضای آشپزخانه که مملو از ذرات معلق روغن در هوا است مورد استفاده قرار گیرد چرا که طول عمر فیلترهای آن کاهش پیدا می کند.

نصب دستگاه تصفیه هوا

نصب دستگاه تصفیه هوا کار سختی نیست، شما پس از خرید می توانید فیلترهای وکیوم شده را از کارتن محصول خارج کرده و در دستگاه قرار دهید، سپس با اتصال دوشاخه به پریز برق آن را روشن و استفاده کنید. دقت کنید که این دستگاه در محیط آشپزخانه یا نزدیک سرویس بهداشتی نباشد، همچنین با فاصله 30 سانتیمتری از دیوار نصب و فعال شود.

زمان تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

تعویض به موقع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا نه تنها به بهبود عملکرد این دستگاه کمک می کند بلکه بر طول عمر آن نیز تاثیر دارد. با شروع فصل پاییز و زمستان که جریان چرخش هوا کمتر می شود و با پدیده وارونگی هوا مواجه می شویم از همین رو می توان گفت بهترین زمان برای تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا در شهرهای بزرگ و آلوده ابتدای پاییز و یا نهایتا ابتدای آذر ماه است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با دستگاه تصفیه هوا آشنا شدید. همچنین از ویژگی ها و نکات مراقبتی از دستگاه تصفیه هوا آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا