لوازم آشپزخانه

راهنمای خرید سماور + معرفی انواع سماورها

با توجه به این که چای یک نوشیدنی محبوب و همیشگی در میان ایرانیان می باشد، بنابراین وجود یک سماور در هر خانه ای لازم و ضروری می باشد. همگی می دانید که سماور، وسیله ای است برای به جوش آوردن آب برای تهیه چای و دمنوش. بیشتر افراد در هر ساعتی از شب و روز که باشد، با نوشیدن یک چای تازه دم و خوش عطر می خواهند که خستگی یک روز سخت و پر مشغله را از تنشان بیرون ببرند. با وجود این که امروزه در آشپزخانه های مدرن سماورها، در بیشتر خانه ها جای خود را به چای ساز های برقی و کتری و قوری ها داده اند. اما باز هم می توان گفت که تصور یک آشپزخانه، بدون وجود سماور می تواند ناقص باشد. در بیشتر خانه ها، به ویژه خانه هایی که افراد قدیمی در آن زندگی می کنند، سماور برایشان پرکاربردترین وسیله در آشپزخانه می باشد. در این مقاله می خواهیم انواع سماور را به شما معرفی کنیم و نکات مهمی را برای خرید سماور برای شما بیان کنیم. پس در خواندن مقاله راهنمای خرید سماور همراه ما باشید.


فهرست مطالب


تاریخچه سماور

اولین سماورهای ساخته شده بسیار ساده و کوچک بوده اند که بعدها سماورها در شکل ها و اندازه های مختلف ساخته شده اند. اولین سماور در کشور روسیه و در شهر تولا، توسط فئدورلیسیتسین  در تاریخ 1820 میلادی ساخته شده است. در آن زمان شهر تولا، به عنوان مرکز تولید سماور شناخته شد و تا تاریخ 1900 میلادی چهل کارخانه سماور سازی در آن شهر فعالی داشته اند. در زبان روس ها، واژه سماور به معنی خودجوش بوده است. در زمان پادشاهی شاهرخ نوه نادرشاه، سماور روسی به ایران راه یافت که مورد استقبال گسترده ای واقع شد. ایرانی ها با علاقه ی زیادی که به سماور و نوشیدن چای پیدا کردند، در دوره قاجار دستور ساخت سماور به صنعتگران ایرانی اعلام گردید.

راهنمای خرید سرویس قاشق و چنگال + بررسی نکات مهم قبل از خرید سرویس قاشق و چنگال

معرفی انواع سماورها

  • سماورهای گازی
  • سماورهای برقی
  • سموارهای زغالی

سماور گازی چیست؟

سماورهای گازی، یکی از رایج ترین و پر استفاده ترین سماورها می باشند. با توسعه گازکشی در منازل سماورهای نفتی، جای خود را به سماورهای گازی دادند.

خرید سماور

در ساخت سماورهای گازی، لوله هایی برای انتقال انرژی حرارتی گاز استفاده شده است.

سماور برقی چیست؟

باید گفت که استفاده از سماورهای برقی، از لحاظ کیفیت و کارآیی از بقیه سماورهای موجود مطمئن تر هستند. بنابراین از جدیدترین نمونه های سماور، سماورهای برقی می باشند، که با انتقال انرژی الکتریکی برق، آب را به جوش می آورند.

در بیشتر آشپزخانه های مدرن و امروزی سماور برقی، جایگزین دیگر سماورها شده اند. سماورهای برقی بر خلاف سماورهای گازی هیچ خطری از لحاظ گاز گرفتگی و … ندارند.

سماور زغالی چیست؟

اولین نوع سماور، سماور زغالی بوده است، که در این سماورها قسمتی برای منبع آب و شیر آب، قسمتی دیگر هم برای ریختن زغال تعبیه شده است. سماورهای زغالی معمولا با ورقه هایی از جنس نقره، برنج و طلا ساخته شده اند. چای تهیه شده توسط سماور زغالی، طعم بسیار عالی و دلنشینی دارد.

خرید سماور

در ضمن سماورهای زغالی قابل حمل و نقل هستند و کاربران می توانند، هر کجا که بخواهند سماورهای زغالی را همراه خودشان ببرند.

راهنمای خرید سماور

نوع سماور را مشخص کنید

سماورها در انواع مدل های زغالی، گازی و برقی در بازار به فروش می رسند و هر یک از آن ها مدل های متفاوت زیادی را شامل می شوند. با توجه به توضیحاتی که در خصوص هر یک از این سماورها داده می شود، شما باید یکی از آن ها را با توجه به نیازها و استفاده های خود از این وسیله، خریداری نمایید.

  • سماور زغالی : سماورهای زغالی از ورقه هایی از جنس نقره، برنج و طلا ساخته شده اند. به همین دلیل چای تهیه شده توسط سماور زغالی، طعم بسیار عالی و دلنشینی دارد. در واقع سماور زغالی، اولین نوع سماور بوده است و در آن ها، قسمتی برای منبع آب و شیر آب، قسمتی دیگر هم برای ریختن زغال تعبیه شده است. در ضمن سماورهای زغالی قابل حمل و نقل هستند و کاربران می توانند، هر کجا که بخواهند سماورهای زغالی را همراه خودشان ببرند و از نوشیدن چای های خود در کنار عزیزانشان لذت ببرند.
  • سماور گازی : از جمله رایج ترین و کاربردی ترین سماورها، نوع گازی آن ها می باشد. از گذشته هایی نه چندان دور، با توسعه گازکشی در منازل، سماورهای نفتی جای خود را به سماورهای گازی داده اند و استفاده از این وسیله را راحت نموده اند. در جریان باشید که در ساخت سماورهای گازی، لوله هایی برای انتقال انرژی حرارتی گاز استفاده شده است.
  • سماور برقی : از لحاظ کیفیت و کارایی، استفاده کردن از سماورهای برقی مطمئن تر هستند؛ بنابراین از جدیدترین نمونه های سماور، سماورهای برقی می باشند که با انتقال انرژی الکتریکی برق، آب را به جوش می آورند. بیشتر آشپزخانه های مدرن و امروزی سماور برقی را به دکوراسیون خود افزوده کرده است. چرا که سماورهای برقی بر خلاف سماورهای گازی و زغالی، هیچ خطری از لحاظ گاز گرفتگی و آتش سوزی و … ندارند.
کامل‌ترین راهنمای خرید زودپز + نکات و پارامترهای مهم در راهنمای خرید زودپز

ظرفیت سماور را بسنجید

باید در راهنمای خرید سماور، حتماً به ظرفیت دستگاه توجه کنید و در صورتی که این محصول را برای خانواده های پرجمعیت می خواهید، دستگاهی با ظرفیت و حجم بیشتر را برای خودتان خریداری نمایید.

توجه کردن به جنس بدنه سماور

سماورها معمولا بدنه ای از جنس استیل را دارا می باشند که این جنس دارای کیفیت خوب و قیمت مناسبی می باشند. سماورهای دیگری نیز هستند که بیشتر جنبه تزئینی دارند. جنس این سماورها از برنج، نقره و نیکل می باشد که از قیمت بالاتری برخوردار هستند. لازم است بدانید، سماورهایی که در بدنه آن ها نیکل و کروم به کار رفته باشد، این نوع سماورها در برابر ضربه و زنگ زدن مقاوم تر و بهتر هستند.

دقت کردن به جنس دستگیره محصول

همه افرادی که از این دستگاه استفاده کرده اند، می دانند که هنگام جابه جا کردن سماور، تمام وزن آن بر روی دستگیره ها می باشد. لذا بهترین کار در هنگام خریداری کردن این محصول، انتخاب کردن مدلی است که دارای دستگیره های چوبی محکمی باشد. چون که سماورهایی با دستگیره پلاستیک نسوز، بی کیفیت هستند و بعد از مدتی کوتاهی خراب می شوند و از بین می روند.

قابلیت ترموکوبل در سماور

از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در هنگام خرید سماور گازی، خرید سماور ترموکوبل دار می باشد. ترموکوبل قطعه ای از سماور است که در هنگام قطع شدن گاز و یا آسیب رسیدن به شلنگ گاز، باعث قطع شدن جریان گاز خواهد شد و از پخش بوی گاز، در درون فضا جلوگیری به عمل می آورد. سماور دارای ترموکوبل، از ایمنی بالاتری برخوردار می باشد و از خطرات احتمالی نیز جلوگیری به عمل می آورد.

راهنمای خرید مخلوط کن + بررسی کاربرد مخلوط کن و انواع آن

دقت کردن به ضخامت کف و پایه های سماور

خرید یک سماور با کف و پایه های محکم، باعث افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد؛ بنابراین توجه کردن به ضخامت کف و پایه های سماور، از دیگر آپشن های مهم در حین خرید محسوب می شود؛ زیرا سماوری که کف آن ضخیم تر باشد و پایه های محکمی داشته باشد، از استحکام و مقاومت بیشتری در برابر فشار برخوردار خواهد بود.

بدین لحاظ، اگر سماور انتخابی شما دارای کف و پایه های مناسبی نباشد، به زودی در اثر فشار زیاد خراب شده و یا پایه های آن شکسته می شود.

در نظر گرفتن قیمت سماور

در راهنمای خرید سماور، معیاری مهم و اساسی در نظر گرفتن قیمت محصول می باشد. قبل از رفتن به فروشگاه ها و انتخاب سماور، شما میزان بودجه ای که می خواهید صرف کنید را در نظر بگیرید و سپس بر اساس آن به دنبال مدل های سماوری در همان رنج قیمت بروید. چون که انجام دادن این کار خریدی کاملاً موفق و بدون دردسر را نصیب شما عزیزان خواهد کرد.

به برچسب انرژی در سماورهای برقی توجه کنید

در هنگام خرید سماورهای برقی، گزینه مهمی که باید حتماً به آن توجه کنید، برچسب انرژی سماور می باشد. در سماورهای برقی برچسب های انرژی از حروف لاتین A تا G هستند که حروف ها نیز دارای ترکیب رنگ بندی می باشند. شایان ذکر است که هر چقدر قسمت سبز رنگ، برچسب انرژی بلندتر باشد، مصرف انرژی سماور کمتر است و دستگاه مصرف بهینه تری دارد.

لایه داخلی سماور را مد نظر قرار بدهید

در نظر گرفتن لایه داخلی سماور، معیاری دیگر برای خرید موفق در راهنمای خرید سماور تلقی می شود. در اصل خرید سماوری با داشتن لایه بی کیفیت، باعث رسوب کردن زود هنگام لایه ی داخلی سماور می شود؛ بنابراین هنگام جوشیدن آب، رسوب لایه با آب ترکیب می شود. در نتیجه نوشیدن چای از این سماورها، باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای سلامتی سایر افراد می گردد.

کاربرد پلوپز برقی و فواید پخت برنج در آن + راهنمای خرید پلوپز

قابلیت سیستم قطع کننده خودکار در سماورهای برقی

هنگام خرید سماور برقی، بهتر است که دستگاهی را انتخاب کنید که سیستم قطع کننده خودکار داشته باشد. چون که با داشتن سماوری با این ویژگی و خاموشی خودکار، خیال شما ازهر بابتی آسوده خواهد بود. همچنین با داشتن این قابلیت در سماور، کاربران می توانند دستگاه خود را طوری تنظیم کنند که بعد از مدت زمان تعیین شده سماور به صورت اتوماتیک خاموش شود.

ویژگی ترموسوئیچ سماور

قابل توجه برای افراد فراموش کار و کم توجه، شما باید حتماً سماوری را خریداری کنید که مجهز به قابلیت ترموسوئیچ باشد. ترموسوئیچ، مکانیسم مورد استفاده، برای اندازه گیری درجه حرارت می باشد. قابلیت ترموسوئیچ در سماورهای گازی، این است که در هنگام تمام شدن آب سماور، این مکانیسم سماور را به طور خودکارخاموش خواهد کرد و از هرگونه آسیب رسیدن به سماور جلوگیری می کند. این نکته مهم در خصوص سماورهای گازی صدق می کند، پس آن را به خاطر بسپارید.

داشتن نشان استاندارد و گارانتی معتبر در سماورها

راهنمای خرید سماور و آخرین معیار آن به داشتن نشان استاندارد و خدمات پس از فروش سماور مربوط می شود. در واقع نشان استاندارد و گارانتی دستگاه، همراه با در نظر گرفتن تمامی معیارهای ذکر شده در بالای مقاله، مکمل یکدیگر می باشند و خریدی بی نظیر را برای شما به ارمغان می آورند. خوشبختانه تولید کنندگان شرکت های معتبر، معمولاً سماورهایی تولید می کنند که دارای نشان استاندارد، برچسب انرژی و گارانتی معتبری باشند؛ بنابراین بهتر است که برای اطمینان از خرید محصولتان، سماور را از فروشگاه هایی معتبر و شناخته شده خریداری نمایید.

راهنمای خرید چرخ گوشت + اصلی ترین نکات هنگام خرید چرخگوشت چیست؟

سخن پایانی

به امید استفاده مفید و مناسب از مطالعه ی راهنمای خرید سماور. همگی افراد باید سعی کنید، تا در هنگام خریدن یک سماور با کیفیت، تمامی نکات ذکر شده در این مقاله را در نظر بگیرید و از آن ها استفاده کنید. زیرا توجه به این نکات، قطعا می توانند راهنمای خوبی برای خرید یک سماور عالی و مورد قبول باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا