لوازم خانگی

راهنمای جامع خرید در جهیزیه + نکات مهم و اساسی برای خرید لوازم خانگی در جهزیه

خرید جهیزیه، یکی از سنت‌های قدیمی در ایران و جهان است. این رسم، در سایر نقاط جهان کم‌رنگ شده‌ و به ندرت درحال انجام است.در ایران، خرید جهیزیه، هنوز هم جزء رسم و رسومات رایج قبل از عروسی است. در قدیم، رسم بر تهیه لوازم و مایحتاج یک زندگی ساده دونفره بود. درواقع هیچ خرید اضافی، لوکس و غیرضروری انجام نمی‌شد. اما این روزها، خرید لوازم خانگی جهیزیه کمی متفاوت شده‌است. عده زیادی سعی می‌کنند، هرآنچه ممکن است در ده سال آینده نیاز داشته‌باشند نیز، تهیه کنند. همین موضوع بار هزینه‌ زیادی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند. اگر در شرف خرید جهیزیه هستید، سعی کنید نکاتی که در ادامه اشاره می‌کنیم را در نظر داشته باشید و بر اساس همین نکات، اقدام به خرید کنید.


فهرست مطالب


جهیزیه چیست؟

جهیزیه، در هر فرهنگ و جامعه، معنی خاصی می‌دهد. آن‌چه بین همه مشترک است، بردن مالی به خانه مشترک است. درواقع در فرهنگ‌های مختلف، عروس، مال، پول یا لوازمی را به‌عنوان جهیزیه یا جهاز به خانه مشترکی که برای شروع زندگی مشترک تدارک دیده‌اند، می‌برد.

لوازم خانگی

در ایران، عروس، لوازم و اثاثیه منزل را تهیه کرده و به خانه مشترک می‌برد. در حواشی این رسم، معمولا رسومی مثل نوشتن سیاهه جهیزیه و مراسم جهاز برون رایج بوده‌است. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین لوازم خانگی جهیزیه ها هستید. آیا با جدیدترین ماشین لباس شویی های ال جی آشنا شدید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباس شویی ال جی را بخوانید.

مهم ترین نکات برای خرید جهیزیه چیست؟

برای تهیه جهیزیه، لازم است نکاتی بدانید، تا بهترین جهیزیه را تهیه کنید. در ادامه به این نکات اشاره می‌کنیم.

1. بودجه خرید جهیزیه را مشخص کنید!

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خرید جهیزیه باید بدانید، میزان بودجه‌ای است که برای خرید در نظر گرفته‌اید. مشخص کردن این بودجه، کمک زیادی به تهیه بهترین جهیزیه می‌کند. هرچه محدودیت‌های هزینه‌ای‌تان مشخص باشد، راحت‌تر می‌توانید نسبت به اولویت‌بندی خریدها تصمیم بگیرید.

لوازم خانگی

بودجه مشخص، راهنمای خوبی برای ایجاد خط مشی خرید است. سعی کنید، تمام منابعی که برای خرید جهیزیه درنظر گرفته‌اید لیست کنید و ارزش ریالی آن را مشخص کنید. بعد از این مرحله، می‌توانید درخصوص نحوه خرید جهیزیه فکر کنید.

راهنمای خرید و استفاده از قابلمه‌های گرانیتی + بررسی کیفیت محصولات برند لایف اسمایل

2. متراژ خانه‌ای که برای آن جهیزیه می‌خرید را مشخص کنید!

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که برای خرید جهیزیه اهمیت دارد، متراژ منزلی است که برای آن جهیزیه می‌خرید. اگر خانه دارید و متراژ آن مشخص است که هیچ؛ اما درصورتی‌که قصد اجاره خانه دارید، حتما دو روز زمان اختصاص دهید و با مراجعه به مشاورین املاک، خانه‌هایی که قدرت اجاره آن‌ها را دارید، بررسی کنید. بهتر است، حتی برای دیدن آن‌ها نیز مراجعه کنید. با این اقدام، دید بهتری نسبت به گزینه‌های مختلفی که در آینده برای اجاره دارید، پیدا خواهید کرد. متراژ خانه، مهم‌ترین پارامتر در انتخاب لوازم منزل است. عدم توجه به این نکته مهم در خرید جهیزیه، باعث می‌شود لوازم منزل اصلا مناسب ابعاد خانه‌تان نباشد.

3. لیست جهیزیه تهیه کنید!

یکی از بهترین اقداماتی که قبل از خرید جهیزیه لازم است انجام دهید، تهیه لیست جهیزیه است. لیست جهیزیه، شامل تمام اقلامی است که، احتمالا در زندگی مشترک به آن نیاز دارید. سعی کنید بر اساس نیازهای شخصی خودتان این لیست را تهیه کنید. لیست‌های آماده‌ای در فروشگاه‌ها و اینترنت وجود دارد، که پر از اقلام غیرضروری و غیرکاربردی است. هر کالایی که به‌نظرتان سالی یک‌بار از آن استفاده خواهید کرد را، فراموش کنید. یادتان باشد که، بخشی از شیرینی زندگی، خریدهای کوچکی است که در آن خواهید داشت. پس خرید بعضی کالاهای غیرضروری را، به زمان دیگری موکول کنید و تنها، کالاهایی را در لیست‌تان قراردهید، که استفاده روزمره از آن خواهید داشت.

4. اولویت بندی کنید!

سبک زندگی هر شخصی، مشخص‌کننده لوازم موردنیاز در زندگی او است. سعی کنید، برای اولویت‌بندی لوازمی که نیاز دارید، سبک زندگی خودتان را بررسی کنید. اگر اهل مهمانی هستید، لوازم پذیرایی را در اولویت قرار دهید. اگر قهوه می‌خورید، قهوه‌جوش یکی از لوازم موردنیازتان است.

اولویت بندی لوازم خانگی

اما درصورتی‌که، اهل استفاده از کتری، سماور و… نیستید، هیچ الزامی برای تهیه آن ندارید. اولویت خرید جهیزیه، تهیه اقلامی است که، برای آسایش و آرامش یک زندگی دونفره نیاز دارید. خرید کالا‌های لوکس اصلا در اولویت نیست. سعی کنید اولویت‌تان را روی خریدهای ضروری تنظیم کنیم و در نهایت اگر بودجه اضافی دراختیار داشتید، به خرید اقلام موردعلاقه‌تان اختصاص دهید.

راهنمای خرید کولر گازی +  بهترین کولر گازی چه ویژگی هایی دارد؟معرفی نکات کلیدی در مورد انتخاب و خرید کولر های گازی

5. خوب تحقیق کنید!

یکی از اقدامات مفید، بعد از تهیه لیست خرید جهیزیه، تحقیق است. سعی کنید درمورد کیفیت برندهای مختلف در هریک از کالاهایی که قصد خرید دارید، تحقیقات کافی انجام دهید. تحقیق درخصوص برند و نوع و مدل کالا، صرفه‌جویی خوبی در وقتتان است. هرچه تحقیقات‌تان دقیق‌تر باشد، به‌راحتی می‌توانید به همان فروشگاهی مراجعه کنید، که مدل و برند موردنظرتان را دارد. خرید کالاهای باکیفیت ایرانی، ایده خوبی برای کاهش هزینه‌های خرید جهیزیه است. پرس‌وجو از کسانی که به‌تازگی جهیزیه خریده‌اند، ایده خوبی برای تحقیق است. این افراد معمولا تجربه‌ای مشابه، در زمینه خرید دارند و شاید دید بهتری برای خرید جهیزیه و لوازم خانگی، برای‌تان ایجاد کنند.

6. رنگ موردعلاقه‌تان را مشخص کنید!

کی از مراحلی که قبل از خرید جهیزیه باید طی کنید، خودشناسی است. باید با دقت تمام علایق‌تان را بررسی کنید و رنگ‌هایی که از دیدن آن‌ها حس خوبی دارید انتخاب کنید. سعی کنید دو رنگ اصلی، که با یکدیگر هارمونی دارند انتخاب کنید و برای خرید لوازم‌تان، از همان رنگ‌ها استفاده کنید.

رنگ مورد علاقه

هارمونی در رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید، بسیار اهمیت دارد و لازم است برای جلوگیری از تکراری شدن رنگ‌ها در همه‌جای خانه، برای آشپزخانه، سالن پذیرایی و اتاق خواب، رنگ‌های جداگانه‌ای انتخاب کنید. این رنگ‌ها در خرید جهیزیه خیلی کمک‌تان می‌کند.

7. از لوازم بزرگ و گران شروع کنید!

خرید جهیزیه را از لوازم بزرگ و گران شروع کنید. با این ترفند، به‌راحتی می‌توانید اصل بودجه را به خرید این اقلام مهم اختصاص دهید. لوازم آشپزخانه، جزء لوازم ضروری و گران‌قیمت است. سعی کنید از آشپزخانه شروع کنید. قبل از خرید گاز، حتما درنظر داشته باشید که خیلی از آشپزخانه‌ها، گاز رومیزی دارند و خرید گاز چند شعله جداگانه، بی‌معنی است. در برخی آشپزخانه‌ها نیز، فر و مایکروفر توکار استفاده شده‌است. در این شرایط نیازی به خرید دوباره این اقلام ندارید. ا

بررسی نکات مهم و اساسی برای خرید لوازم خانگی

شاید شما مدت‌های طولانیست که بانوی خانه‌ی خود هستید و شاید هم در آستانه‌ی زندگی مشترک قرار دارید و در تکاپوی خرید جهیزیه هستید، در هر صورت باید برای بهترین انتخاب خود اطلاعات کافی داشته باشید.در ادامه برای شما چند نکته در نظر گرفته شده که هنگام خرید وسایل جدید خانه کمک شایانی به شما می‌کند. 

راهنما خرید و بررسی بهترین ماشین لباس شویی های ال جی 2022

هزینه‌ای که می‌خواهید صرف خریدتان کنید

لوازم خانگی بر اساس جنس بدنه، ویژگی‌ها و امکاناتی که در اختیار ما قرار می‌دهند و برند و مدل قیمت‌گذاری می‌شوند. حال ما با مشخص کردن بودجه‌ای که در اختیار داریم می‌توانیم بین چند برند و امکاناتی که از محصول می‌خواهیم، مناسب‌ترین انتخاب را کنیم. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین لوازم خانگی جهیزیه ها هستید. آیا با جدیدترین یخچال فریزرها آشنا شدید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید یخچال فریزر را بخوانید.

خرید لوازم خانگی از کدام برند؟

انتخاب بهترین برند لوازم خانگی هم نکته بسیار مهمی است. مثلا هر برند ممکن است در یکی از لوازم خانگی بهترین باشد. و اینطور نیست که حتما هر برندی که بالاترین قیمت را دارد بهترین کیفیت را به شما ارائه دهد. این دیدگاه که محصولات ایرانی اصلا کیفیت ندارند و باید برای سال‌های طولانی به خوبی روز اول کار کنند درست نیست. زیرا برندهای ایرانی هم پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند.

لوازم خانگی

وسیله‌ی شما هم مثل جاروبرقی، آبمیوه‌گیری و… ممکن است در طی چند سال استفاده آسیب ببینند و نیاز به تعمیر داشته باشد. همچنین برندهای ایرانی با بازار هدف خود آشنا هستند و امکاناتی مناسب خانه‌های ایرانی ارائه می‌دهند.

چگونه در مورد لوازم خانگی اطلاعات کسب کنید؟

هنگام خرید لوازم خانگی حتما از منابع مختلف استفاده کنید و نظرات افراد مختلف را بررسی کنید. از کسانی که وسیله و برند مورد نظر شما را دارند بپرسید و از تجربه آنها استفاده کنید. همچنین از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید و نظرات افراد را در مورد مدل‌ها و برندهای مختلف بخوانید. در اینترنت و جستجو در مورد لوازم خانگی ممکن است اطلاعات متفاوت و ضد و نقیض زیادی ببینید اما بازم هم این منبع را از دست ندهید. از منابع بسیار کاربردی، سایت بررسی نظرات مصرف‌کنندگان و کاربران است که اطلاعات خوب و کاربردی به شما ارائه می‌دهد.

دستگاه ساندویچ ساز چیست؟ + راهنمای خرید ساندویچ ساز

بر اساس نیاز خانواده خرید کنید.

به نیاز خانواده توجه کنید. برای مثال اگر شما به روش‌های مختلف از آشپزی درآمد کسب می‌کنید یا به آشپزی علاقه زیادی دارید و انواع آن را امتحان می‌کنید؛ به طوری که اکثرا برای غذاهایتان نیاز به فر دارید، پس باید بهترین نوع گاز و فر را بخرید. اما اگر نیازی به داشتن فر ندارید با هزینه کمتر یک گاز ساده بخرید و باقی مانده بودجه را صرف خرید وسیله مورد نیازتان کنید. برای شما که به دنبال آشنایی با بهترین لوازم خانگی جهیزیه ها هستید. آیا با جدیدترین تلویزیون های سونی آشنا شدید؟ البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون سونی را بخوانید.

مثال دیگر خرید یخچال و فریزر است. بعضی ها بیشتر سعی می‌کنند مواد غذایی را تازه مصرف کنند و برای مدت طولانی در فریزر قرار ندهند. اما بعضی هم به دلایل مختلف غذاها یا انواع مواد غذایی مثل سبزی‌ها، پیاز، خورشت‌ها را در فریزر نگهداری می‌کنند. پس این افراد نیاز دارند که فریزر جادارتری خریداری کنند. توجه به همین نکات کوچک رضایت شما را از خریدتان بالا می‌برد.

به برچسب انرژی توجه کنید

داشتن برچسب انرژی بر روی وسایل هم برای مصرف‌کننده و هم برای تولیدکننده خیلی مهم است. امروزه اکثر کشورها این نکته را رعایت می‌کنند. وسایل برقی مثل ماشین ظرفشویی، یخچال و فریزر و ماشین لباسشویی مصرف برق بالایی دارند. پس توجه به برچسب انرژی در این وسایل، باعث می‌شود هزینه‌ی مصرف برق خانواده کاهش پیدا کند. این مورد اثر مستقیم روی کاهش مصرف انرژی و کاهش مصرف انرژی دارد.

برچسب لوازم خانگی

در برچسب انرژی گرید G بیشترین میزان مصرف و گرید A کمترین میزان مصرف انرژی را نشان می‌دهد. وسیله‌ای که بر اساس برچسب انرژی کمترین مصرف را دارد و کارآیی بهتری دارد، اولویت خرید دارد.

ویژگی ‌های مهم لوازم خانگی ضروری چیست؟

لوازم خانگی – ماشین ظرفشویی:

ویژگی‌های مهم یک ماشین ظرفشویی خوب شامل بیشترین بازوی آبپاش، بدنه‌ی سخت و مقاوم، چرخه دمایی بین 55 تا 70 درجه سانتی‌گراد و گرمکن آب داخلی و صدای کم است.

لوازم خانگی – ماشین لباسشویی:

از ویژگی‌های مهم ماشین لباسشویی دور موتور و حجم آن است. هر چه دور موتور بیشتر باشد، دستگاه عملکرد بهتری دارد. تعداد دور موتور آن‌ها به طور متوسط بین 600 تا 1600 دور بر دقیقه است. همچنین گنجایش نرمال برای ماشین لباسشویی 5 تا 9 کیلوگرم است.

گوشت کوب برقی چیست؟ + راهنمای خرید گوشت کوب برقی

لوازم خانگی – جاروبرقی:

اینکه جاروبرقی‌هایی که بیشترین توان را دارند عملکرد بهتری دارند یک تصور غلط است. توان جاروبرقی به متراژ خانه بستگی دارد. برای خانه‌های بزرگ جاروبرقی با توان 2000 وات و خانه‌های کوچک با توان 1300 وات نیاز است.

لوازم خانگی – یخچال و فریزر:

از ویژگی‌های یخچال خوب قابلیت تصفیه‌ هوا، برفک‌زدایی و تنظیم رطوبت است. یخچال‌هایی که فریزر آنها در قسمت پایین قرار دارد، مصرف انرژی کمتری دارند و یخچال‌های ساید بای ساید بیشترین مصرف انرژی را دارند. یخچال‌هایی هم که آب‌سردکن خارجی دارند، طول عمر بیشتری دارند چون کمتر باز و بسته می‌شوند.

لوازم خانگی – تلویزیون:

در خرید تلویزیون باید به کیفیت تصویر، کیفیت صدا، نمایشگر اولد، سازگاری با HDR و برخورداری از درگاه‌های ارتباطی کافی توجه کرد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید جهیزیه آشنا شدید. همچنین از نکات مهم در خرید لوازم خانگی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا خرید لوازم خانگی هوشمند یک تصمیم عاقلانه است؟

هوشمند بودن به معنای کاربرد آسان‌تر و ساده‌تر نیست. وسایل هوشمند و گجت‌های پیشرفته و جدید نظیر فر توکار یا برخی دیگر از لوازم خانگی، برای بیشتر افراد وسوسه کننده است، اما تنها زمانی می‌توانید از این وسایل هوشمند برای آسان‌تر و سریع‌تر شدن امور منزل بهره‌مند شوید که با تکنولوژی میانه‌ی خوبی داشته باشید در غیر این صورت بهترست سراغ ایم قبیل لوازم نروید.

مهم‌ترین نکته به هنگام خرید لوازم خانگی چیست؟

برخورداری لوازم خانگی از برچسب مصرف انرژی بسیار حائز اهمیت است. یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی بیشترین مصرف انرژی برق را در ایران به خود اختصاص داده‌اند. خریداری لوازم خانگی با کمترین مصرف انرژی، هزینه‌ی مصرف انرژی خانواده را کاهش داده و تأثیر مستقیمی روی کاهش آلودگی‌ها و کاهش مصرف انرژی نیز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا