خانه هوشمند

پرده هوشمند چیست؟ نحوه عملکرد و نصب پرده برقی هوشمند چگونه است؟ + معرفی امکانات و مزایای پرده هوشمند

پرده هوشمند برقی یکی از جذاب ترین اکسسوری های خانه هوشمند ایرانی است. تجربه جذاب باز و بسته کردن پرده برقی از راه دور همیشه احساسی متفاوت و بی نظیر برای کاربران ایجاد می کند. نکته اصلی پرده برقی هوشمند قابلیت سازگاری بالای آن با سیستم خانه هوشمند است.در این مقاله شما را با مفهوم پرده هوشمند، مزایا و کاربردهای آن آشنا می کنیم. برای اینکه بدانید برای داشتن پرده هوشمند در ساختمان به چه تجهیزاتی نیاز است به شما توصیه می کنیم تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


پرده هوشمند چیست؟

یکی از ارکان مهم خانه های تمام هوشمند سیستم های پرده هوشمند است. پرده های هوشمند در انواع مختلفی وجود دارند و بنا به سلیقه و بودجه مورد نظر هرکس میتوانند در مدل های مختلف عرضه شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روتر چیست را بخوانید.

پرده هوشمند چگونه کار می‌کند؟

عملکرد پرده‌ی هوشمند به کمک نیروی برق کار می‌کند. در قسمت بالایی پرده با قرار دادن چند موتور کوچک می‌توان باز و بسته کردن پرده را کنترل کرد. موتورها توان کمی مصرف می‌کنند.

موتور پرده هوشمند

دستورات از طریق رابط کاربری به واحد کنترلی ارسال می‌شود. واحد کنترلی با فرستادن سیگنال‌هایی جهت حرک موتور را مشخص می‌کند. با توجه به ساختار پرده (عمودی یا افقی) نوع حرکت موتور متفاوت است.

در هنگام تهیه پرده هوشمند باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در ادمه مقاله نکاتی که باید در هنگام سفارش یک پرده برقی یا پرده هوشمند به آن ها توجه کنیم را بررسی مینماییم. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله امکانات خانه هوشمند را بخوانید.

راهنمای خرید لامپ هوشمند + چرا لامپ هوشمند بهتر از لامپ های رشته‌ای است؟ + بررسی و معرفی همه نکات مهم قبل از خرید لامپ های هوشمند

نوع موتور

اولین نکته در هنگام خرید یا سفارش پرده نوع موتور آن است. این مدل موتورها در دو نوع کنار رو و بالا رو عرضه می شوند. پرده های کنار رو مناسب هال و پذیرایی ساختمان های مسکونی است. در حالی که پرده های بالا رو مناسب اتاق خواب ها یا اداره ها می باشد.

عرض پنجره

دومین نکته در هنگام سفارش این سیستم، عرض پنجره است. موتورهای هوشمند سازی پرده ها دارای یک توان اسمی هستند که نهایت عرضی است که می توانند یک پرده را در آن کنترل کنند.

عرض پنجره

همچنین در هنگام سفارش باید به جنس و وزن پرده ای که قصد نصب موتور هوشمند را بر روی آن داریم توجه کنیم و موتور مناسب را برای آن انتخاب نمائیم.

اتصال به سیستم خانه هوشمند

سومین نکته خرید موتور پرده که شاید مهمترین آن باشد توانایی اتصال این سیستم با سیستم های هوشمند ساختمانی است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اپلیکیشن جارو رباتیک شیائومی را بخوانید. این موضوع از آن جهت اهمیت پیدا می کند که اگر موتور پرده خریداری شده توسط شما قابلیت اتصال به سیستم خانه  را نداشته باشد، توانایی سناریو نویسی در خانه هوشمند از شما سلب می گردد.

ریل پرده

نکته بعدی در هنگام خرید موتور هوشمند، توجه به نوع ریل آن است. ریل پرده های هوشمند ریل های مخصوصی هستند که الزاما باید این موتور روی آن ها نصب گردند. البته با تهیه یک موتور و ریل مناسب شما هر مدل پرده دلخواه خود را میتوانید روی آن نصب نمائید.

نصب موتور هوشمند پرده

یکی از نکات مهم در استفاده از این سیستم، کمک گرفتن از یک متخصص برای نصب موتور و ریل پرده است. البته این سیستم ها معمولا بدون تغییر و یا تخریب در واحد ساختمانی قابل اجرا هستند ولی بهتر است که برای نصب آن ها از یک فرد با تجره کمک بگیرید.

نصب موتور هوشمند پرده

شما با استفاده از سیستم های هوشمند سازی پرده ها می توانید تجربه یک زندگی فوق العاده رو برای خود به ارمغان بیاورید. همچنین با اتصال این سیستم به دیگر اجزای خانه هوشمند خود، بیشتر امور منزل را به صورت اتوماسیون و خودکار انجام دهید.صبح ها هنگام بیدار شدن به صورت خودکار پرده ها کنار می روند، نورهای ملایمی در خانه روشن شده، کتری برقی به صورت خودکار و با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا روشن می شود. موسیقی دلخواه شما از سیستم صوتی هوشمند پخش شده و شما آماده یک روز پر انرژی میشوید.

خانه هوشمند چیست؟ + همه چیز درباره تجهیزات خانه هوشمند شیائومی + بررسی تجهیزات و مشخصات لوازم خانه هوشمند شیائومی (Xiaomi)

معرفی انواع روش های نصب پرده

به طور کلی نصب پرده  در هر جای دنیا اصول یکسانی دارد که با رعایت این اصول نصب پرده برقی بسیار راحت تر می شود.در نصب پرده  به جای میله پرده از ریل برقی استفاده می شود و در داخل این ریل ها تسمه هایی قرار دارد که با اتصال به موتور برقی حرکت می کنند. معمولاً نصب این نوع پرده به دو روش کلی سقفی و دیواری صورت می گیرد.

  • نصب پرده به روش سقفی

ابتدا با کمک یک مداد و دو عدد براکت، پهنای عرض پرده را مشخص می کنیم و آن دو را علامت گذاری می کنیم. بعد از مشخص شدن پهنای عرض، جای علامت گذاری شده را با دریل سوراخ می کنیم.هنگامی که با کمک دریل محل علامت گذاری شده را سوراخ کردیم نوبت به قرار دادن براکت ها در محل سوراخ شده می رسد. در نهایت کاست پرده را در داخل براکت ها قرار می دهیم تا سفت شود.

  • نصب پرده به روش دیواری

ابتدا به اندازه 10 تا 15 سانتی متر گوشه بالایی سمت چپ و راست پنجره را علامت گذاری می کنیم. بعد از این مرحله که اندازه گیری کردیم، براکت ها را با کمک دریل در محل علامت گذاری شده قرار می دهیم.

نصب پرده به روش دیواری

بعد از اینکه براکت ها را در جای مناسب قرار دادیم باید پشت پرده برقی را روی براکت ها نصب کنیم. برای اطمینان از نصب کامل پرده به روش صحیح می توانید آن را با ریموت امتحان کنید.

معرفی انواع موتورهای هوشمند سازی پرده

  • موتور هوشمند
راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی + معرفی دستگاه تصفیه هوا شیائومی Mi Air Purifier 3H

این نوع موتور از دو سیم فاز و یک سیم نول تشکیل می شود. در واقع وظیفه اصلی آن کنترل موتور و پرده برقی است.

  • موتور رسیور دار

با استفاده از این موتور فرد می تواند با در دست داشتن یک ریموت، کنترل موتور پرده برقی، کرکره، سایه بان و بسیاری دیگر از ابزار آلات را در دست بگیرد.نصب پرده برقی مزایای بسیاری دارد که ممکن است توضیحات بیش از این مقدار که تاکنون گفته شده از حوصله شما خارج باشد.

چه بسا با باز و بسته شدن پرده ها به طور اتوماتیک در ساعات منظمی از شبانه روز در زمان عدم حضور شما در خانه، سارقان را به شک بیندازند که شما در خانه حضور دارید و از دستبرد زدن به منزلتان خودداری کنند که این روش برای امنیت خانه هوشمند به کار می رود.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب پرده هوشمند چیست؟

به طور کلی برای نصب هر اکسسوری خانه هوشمند نیاز به یک سری مواد اولیه است. در مورد پرده هم این قاعده وجود دارد و به تجهیزات اولیه ای نیاز داریم که بسیار مختصر بوده و هزینه چندانی ندارد. بنابراین نگران هزینه تهیه این ابزار ها نباشید.

پایه دیواری پرده برقی

این ابزار باید بر روی دیوار نصب شود و نقش آن متصل کردن ریل به دیوار است.

ریموت

تهیه کردن ریموت در نصب پرده هوشمند به منظور قابلیت کنترل موتور برقی از راه دور است.

موتور برقی

این ابزار برای به حرکت در آوردن تجهیزات متحرک در سیستم هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد و اگر توان الکتریکی آن بین 45 تا 75 باشد کافیست.

رسیور

موتور برقی و رسیور با کمک چند سیم به هم متصل می شوند. وظیفه رسیور انتقال فرمان دریافتی از ریموت به موتور است. نقش این ابزار در سیستم پرده هوشمند بسیار حیاتی است و بدون آن عملاً حرکت دادن پرده در جهت فرمان هوشمند امکان پذیر نیست.

بررسی جاروبرقی رباتی هوشمند شیائومی + معرفی کارایی و کاربرد جارو برقی رباتی و مشخصات آن

ریل

ریل ها به دو صورت یک طرفه و دو طرفه هستند و نقش آن ها سوار کردن تمام قطعات مربوط به پرده و نگه داشتن آن ها است.

درایو

در پرده های معمولی به منظور جلوگیری از خروج گیره های غلطکی، در دو سر انتهایی ریل دو عدد گیره نصب می کنند. در نصب پرده برقی کمی متفاوت است و در یک سر ریل موتور برقی و در سر دیگر درایو هرزگرد نصب می شود.

تسمه و سیم بکسل

برای کامل شدن کار سیستم پرده ی هوشمند باید نیروی تولیدی توسط موتور برقی نقل و انتقال پیدا کند. تسمه و سیم بکسل این کار را به راحتی انجام داده و نیروی تولید شده موتور را به هنگرها منتقل می کند.

تجهیزات مورد نیاز

گیره غلطکی

برای به حرکت درآوردن پرده در مسیر ریل استفاده می شود.

هنگر

کار اصلی هنگر در سیستم پرده هوشمند انتقال نیروی موتور به تسمه ها است.

امکانات و مزایای پرده هوشمند چیست؟

هدف از هوشمند سازی منزل ایجاد آسایش برای ساکنین خانه است. با هوشمندسازی پرده‌ها می‌توان به افزایش آرامش ساکنین کمک کرد.

١. راحتی و آسایش: سریع حرکت دادن پرده به چرخ‌های کوچک قسمت متحرک آسیب بزند. اگر این کار چند بار تکرار شود حتی ممکن است که پرده از ریخت بیافتد و شما مجبور به تعویض پرده شوید. بسیار خوشایند خواهد بود که بتوان از راه دور حرکت پرده‌ها را کنترل کرد. به کمک رابط کاربری قرار گرفته در منزل یا اپلیکیشن نصب شده روی گوشی می‌توانید به آسانی پرده‌ها را جابه‌جا کنید.

٢. قابلیت برنامه ریزی: یکی از امکانات بسیار عالی پرده‌ی هوشمند برنامه پذیری آن است. پس از برنامه ریزی، واحد کنترلی در زمان‌های تعیین شده به موتورها دستور حرکت می‌دهد. مثلا می‌توانید تعیین کنید که بعد از طلوع خورشید پرده‌ها باز شوند و هنگام غروب کشیده شوند.

مزایای پرده هوشمند

٣. افزایش امنیت خانه: پرده یکی از وسایلی است که از بیرون خانه قابل مشاهده است. اگر شما قصد سفر داشتید می‌توانید با تنظیم زمان باز و بسته شدن پرده ی هوشمند تا حدی امنیت منزلتان را افزیش دهدید. این کار باعث می‌شود از بیرون خانه به نظر برسد که کسی داخل هست و پرده‌ها را می‌کشد.

دستیار صوتی هوشمند و کاربرد های آن + محبوب ترین دستیارهای صوتی هوشمند کدامند؟

۴. هماهنگی با سایر لوازم: با هوشمند کردن سایر وسایل مانند سیستم گرمایشی، سیستم روشنایی و … حتما پرده‌های منزل را نیز هوشمند کنید. هارمونی و هماهنگی ایجاد شده در منزل باعث افزایش احساس آرامش می‌شود. به اصطلاح کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد.

۵. صرفه جویی در مصرف انرژی: در زمانی که نور خورشید وجود دارد با باز شدن پرده‌ها از نور خورشید برای روشنایی منزل می‌توان استفاده کرد. با همین کار ساده در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه جویی می‌شود.

۶. بالا رفتن ارزش ریالی خانه: قطعا با هوشمند سازی وسایل و منزل ارزش مالی خانه بالاتر می‌رود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با پرده هوشمند آشنا شدید. همچنین از تجهیزات و امکانات، مزایای آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا میتوان پرده های قدیمی را هوشمند کرد؟

به راحتی هر پرده ایی در هر طول و وزنی قابلیت هوشمند شدن را دارد.

چه مدل پارچه هایی قابلیت نصب بر روی پرده های برقی و هوشمند را دارا هستند؟

در سیستم های پرده هوشمند، شما میتوانید هر نوع پرده با هر جنس پارچه ای را به راحتی به سیستم هوشمند پرده ها نصب کنید. البته درباره پرده های بالارو باید این انتخاب را به کالیته های مربوط به پرده های بالارو محدود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا