خانه هوشمند

سیستم تهویه هوشمند هوا در خانه چیست و چگونه کار می‌کند؟ + بررسی کنترل دمای هوشمند و قابلیت های آن

با رسیدن فصل گرما و تابستان نیاز به کولر و دستگاه تهویه هوای خانگی جدی‌تر از قبل مطرح می‌شود. بسیاری با گرم شدن هوا تصمیم می‌گیرند این بار تهویه هوشمند هوا تهیه کنند و فرآیند هوشمندسازی خانه را پیش ببرند. سیستم تهویه هوشمند نیز مانند تمام سیستم‌های هوشمند قابل کنترل از راه دور و با تلفن همراه است. همچنین تهویه مطبوع هوشمند را می‌توانید حتی وقتی خانه نیستید تنظیم کنید تا پس از ورود به خانه از هوایی مطبوع لذت ببرید. سیستم تهویه‌ هوا خانگی جزو وسایل خانه است که خرید بادقت آن می‌تواند سال‌ها شما را از خرید مجدد بی‌نیاز کند.


فهرست مطالب


تهویه مطبوع هوا چیست؟

تهویه هوا به فرایند رسیدن دما و رطوبت یک ساختمان به وضعیت آسایش و مطلوب گفته می‌شود. روش‌های مختلفی برای تهویه کردن هوا وجود دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله دستگاه های جالب هوشمند را بخوانید. انواع رایج سیستم‌های تهویه هوا عبارتند از پنکه‌ها، کولرهای گازی و ابی، پکیج‌ها، اسپلیت‌ها، فن کویل و… . هر کدام از این دستگاه‌های تهویه با توجه به عواملی مثل تنوع و گسترۀ دمایی منطقۀ مورد نظر، میزان رطوبت، قیمت دستگاه مورد نظر و… برای استفاده انتخاب می‌شوند.

تهویه مطبوع هوا چیست؟

بعضی از انواع این سیستم‌های تهویه شما را از خرید دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی مختلف بی‌نیاز می‌کنند. در واقع این دستگاه‌ها می‌توانند هم سرما و هم گرمای محلی را که در آن نصب شده‌اند تأمین کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله پکیج هوشمند سازی خانه را بخوانید.

سیستم تهویه هوشمند هوا چیست؟

بگذارید خیالتان را در همین ابتدای پاسخ به این سؤال راحت کنیم! سیستم‌ تهویه هوشمند در اصل همان سیستم تهویه معمولی موجود در ساختما‌هاست. با این تفاوت که چند سنسور هوشمند روی هر یک از آنها نصب شده است. سیستم‌های هوشمند تهویه را می‌توان به کمک اینترنت و گوشی‌های همراه هوشمند کنترل کرد. همچنین از آن جایی که این سیستم‌ها هوشمند سازی شده‌اند، می‌توانند با سنسورهای مخصوص و به صورت خودکار نیز دمای محل را در شرایط آسایش تنظیم کنند. از این طریق به راحتی می‌توان جلوی مصرف بی‌رویه و هدر رفتن انرژی‌های ارزشمند را گرفت.سنسورها و سیستم کنترلی تهویه هوشمند هوا معمولاً روی پنجره‌ها یا دیوارها نصب می‌شوند. بنابراین شما می‌توانید به راحتی و حتی از راه دور هم این دستگاه‌های تهویه هوشمند را خاموش، روشن و کنترل کنید.

خانه هوشمند چیست؟ + همه چیز درباره تجهیزات خانه هوشمند شیائومی + بررسی تجهیزات و مشخصات لوازم خانه هوشمند شیائومی (Xiaomi)

تهویه هوشمند هوا چگونه کار می‌کند؟

سیستم تهویه هوای هوشمند را می‌توان با تلفن همراه هوشمند، تبلت یا دیگر وسایل هوشمند مثل الکسای آمازون کنترل کرد. سیستم تهویه هوشمند که به الکسا متصل می‌شود با صدا هم قابل کنترل است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله خانه هوشمند شیائومی را بخوانید. بسیاری از انواع سیستم‌ تهویه هوشمند برای کار کردن به کنترل نیاز ندارند و به محض گرفتن فرمان «خنک کردن» با وای‌فای یا صدا شروع به کار می‌کنند، البته برای سهولت کار بعضی از انواع مدل‌های تهویه هوشمند هوا کنترل هم دارند.

تهویه هوشمند هوا چگونه کار می‌کند؟

البته داشتن کنترل از راه دور لزوما به هوشمندی سیستم تهویه‌ هوا خانگی کمک نمی‌کند و بسیاری از انواع مدل‌های قدیمی‌تر کنترل هم دارند.

چه چیزی دستگاه تهویه هوای خانگی را هوشمند می‌کند؟

آنچه باعث تبدیل شدن سیستم تهویه‌ هوا خانگی به تهویه هوشمند هوا می‌شود، توانایی اتصال به وای‌فای است. از طریق اتصال سیستم تهویه هوشمند می‌توانید از راه دور و با تلفن همراه آن را کنترل کنید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هوشمند سازی بیسیم را بخوانید.

سیستم تهویه هوشمند چه کارهایی انجام می‌دهد؟

سیستم‌های تهویه به طور کلی برای از بین بردن رطوبت و گرمای بیش از حد محیط استفاده می‌شوند. اما کارکرد آنها صرفاً محدود به این حوزه نیست. مهم‌ترین وظایف این سیستم‌ها عبارت است از:

 • کنترل میزان دما، رطوبت، گرمایش و سرمایش محیط
 • کنترل سرعت جریان هوا
 • از بین بردن گرد و غبار موجود در محیط
 • کنترل میزان آلاینده‌های موجود در هوا
 • خنک کردن دستگاه‌های الکترونیکی
 • تأمین محیط مناسب برای رشد گیاهان آپارتمانی

معرفی انواع سیستم‌های هوشمند تهویه هوا

این سیستم‌ها در یک دسته بندی کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند: سیستم تهویه هوشمند مرکزی و سیستم تهویه هوشمند مستقل.

سیستم تهویه هوشمند مرکزی

انواع برج‌های خنک کننده و چیلرها در دستۀ سیستم‌های تهویۀ مرکزی قرار می‌گیرند.

سیستم تهویه هوشمند مستقل

کولرهای گازی و آبی، مینی چیلرها و اسپلیت‌ها نیز در این دسته جا دارند.

سیستم تهویه هوشمند مستقل

امروزه اسپلیت‌ها جزو محبوب‌ترین سیستم‌های هوشمند تهویه به شمار می‌روند. زیرا به کمک آنها می‌توان دمای بخش‌های مختلف خانه‌ها را به صورت جداگانه تنظیم و کنترل کرد.

خانه هوشمند وایرلس چیست؟ + بررسی امکانات و تجهیزات خانه هوشمند وایرلس یا بیسیم + مزایا و معایب آن

هوشمند کردن سیستم تهویه خانگی چه ضرورتی دارد؟

هدف اصلی در هوشمند کردن خانه‌ها، لوازم و سیستم‌های آن تأمین آسایش و رفاه بیشتر برای ساکنان آنهاست. ما در ادامه به مهم‌ترین مزایای هوشمند سازی سیستم‌های تهویه در خانه‌ها اشاره کرده‌ایم.

افزایش رفاه و آسایش

خیلی از ما تا چند سال پیش فکر می‌کردیم سیستم‌های تهویه‌ای که با ریموت کنترل می‌شوند، نهایت پیشرفت تکنولوژی هستند. اما پیشرفت تکنولوژی هیچ نهایتی ندارد و همه چیز را همیشه می‌توان بهتر کرد. حالا شما می‌توانید بدون نیاز به ریموت‌ها و با کمک اینترنت و گوشی موبایلتان کل سیستم تهویه خانه را مدیریت کنید. هوشمندی این سیستم‌ها به حدی است که می‌توانند دمای دلخواه شما را نیز به خاطر بسپارند. بنابراین هر زمان که شما در خانه حضور داشته باشید، دقیقاً همان دمای دلخواه شما را برایتان فراهم خواهند کرد.

امکان کنترل و مدیریت از راه دور

تمام سیستم‌های هوشمند خانگی قابلیت اتصال به اینترنت را دارند. بنابراین شما می‌توانید این سیستم‌ها را از هر جایی که باشید مدیریت کنید. فرض کنید که بدون خاموش کردن سیستم سرمایشی از خانه به قصد مسافرت خارج شده‌اید. بعد از یک ساعت رانندگی در جاده یادتان می‌افتد که کولرتان را خاموش نکرده‌اید. تا چند سال پیش در چنین مواقعی چه کاری میشد انجام داد؟ چه میزان استرس و اضطراب را مجبور بودید تحمل کنید؟ به هم ریختن برنامه زمان‌بندی سفرتان شما را عصبانی نمی‌کرد؟ با سیستم‌های هوشمند تهویه از هر جایی که باشید با اتصال به اینترنت می‌توانید سیستم خود را مدیریت کنید.

امکان کنترل و مدیریت از راه دور

صرفه جویی در مصرف انرژی‌ها

هر فردی به میزان خاصی از گرما یا سرما احتیاج دارد. اگر دما بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد، مجبور به کم یا زیاد کردن میزان دما خواهد بود. بسیاری از اوقات پیش می‌آید که دمای خانه سردتر یا گرم‌تر از میزان نیاز ماست. اما برای کنترل آن یا تنبلی می‌کنیم و یا اصلاً در خانه حضور نداریم. همین مسئله موجب افزایش مصرف انرژی و تلف شدن آن می‌شود. سیستم‌های هوشمند براساس برنامه‌ای که برایشان تعریف شده باشد، در هنگام رسیدن دمای خانه به حد مورد نظر، خود به خود خاموش خواهند شد. همین مسئله نیز موجب می‌شود شما بتوانید به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی‌ها صرفه‌جویی کنید.

مدیریت هزینه‌ها

نتیجۀ صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کاهش هزینه‌های شما خواهد بود. انرژی‌ها بسیار ارزشمند و کم هستند، بنابراین هزینۀ استفاده از آنها در اغلب کشورها بسیار زیاد است. هرچقدر که شما بتوانید در مصرف این انرژی‌ها صرفه‌جویی کنید، به همان میزان نیز بهای کمتری خواهید پرداخت. حتی ممکن است سازمان‌ها تخفیف‌های خوبی نیز به دلیل مشترک کم مصرف بودن، به شما بدهند.

مدیریت هزینه‌ها

همان‌طور که می‌دانید یکی دیگر از دلایل مصرف بیش از حد انرژی، مستهلک شدن بخش‌ها و قطعاتی از دستگاه‌هاست. سیستم هوشمند تهویه می‌تواند وضعیت سلامت یا خرابی قطعات و اجزا را نیز به شما گزارش دهد. بنابراین می‌توانید در زمان مناسب بهترین اقدام (تعمیر یا تعویض قطعه) را انجام دهید. نتیجۀ این کار نیز مدیریت اصولی هزینه‌های شما خواهد بود.

پکیج خانه هوشمند پایه گلدور چیست؟ پکیج خانه هوشمند پایه با نصب آسان

خصوصیات تهویه هوشمند هوا چیست؟

تهویه هوشمند هوا با سیستم تهویه خانگی تفاوت‌هایی دارد که با شناخت خصوصیات سیستم تهویه هوشمند بیشتر با این نسل از خنک‌کننده‌ها آشنا می‌شوید

تکنولوژی اسکن هوشمند

با تکنولوژی اسکن هوشمند، سیستم‌ تهویه هوشمند هوا تعداد افراد در محیطی که نصب شده است، را تشخیص می‌دهد؛ سپس بر اساس تعداد پرتاب باد و دمای محیط را کنترل می‌کند. این کار علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی، باعث تعادل دائمی دمای هوای محیط هم می‌شود.

فعال‌سازی حالت خواب

سیستم تهویه‌ هوای هوشمند دکمه‌ای برای زمان خواب دارد، با فعال کردن این دکمه، تهویه مطبوع هوشمند به صورت خودکار به تدریج دمای هوا را افزایش می‌دهد و آن را مناسب خواب می‌کند، بعد سیستم تهویه هوشمند هوا پنج ساعت دمای هوا را ثابت نگه می‌دارد و بعد خاموش می شود.

تکنولوژی بدون باد

اگر با سیستم تهویه‌ هوا‌ خانگی مشکل داشتید و با باد آن دچار سردرد یا کمردرد می‌شدید حالا می‌توانید با استفاده از تکنولوژی بدون باد، این مشکل را حل کنید. این سیستم تهویه‌ هوای هوشمند باد را مستقیم پرتاب نمی‌کند و باعث می‌شود بدن‌تان درمقابل باد آسیب نبیند.

تکنولوژی بدون باد

در این فناوری از ویژگی خنک‌کننده‌ی سریع محیط استفاده شده است که با فعال شدن، ابتدا محیط را خنک می‌کند و بعد پرتاب باد قطع می شود. پس از قطع شدن سیستم‌ تهویه هوشمند از طریق حفره‌هایی روی بدنه کولر فضا را خنک می‌کند.

سیستم تمیزکننده

فیلتر پلاس مسترآیونایزر که داخل دستگاه تهویه هوای خانگی قرار می‌گیرد، با تولید میلیون‌ها یون تمام ذرات معلق در هوا مثل باکتری‌ها، ویروس‌ها و تمام مواد آلرژی‌زایی را که روی وسایل دیگر قرار دارند، از بین می‌برد.

راهنمای خرید بهترین دستگاه تصفیه هوای خانگی + معرفی دستگاه تصفیه هوا شیائومی Mi Air Purifier 3H

تکنولوژی اینورتر

کمپرسورهای اینورتر با تغییر جریان متناوب (AC) به جریان مستقیم (DC) از طریق تغییر فرکانس  مصرف برق را 40 تا 60 درصد کاهش می‌دهند.

مزایا و معایب تهویه هوشمند هوا چیست؟

مانند هر وسیله‌ی دیگری استفاده از سیستم تهویه هوای هوشمند مزایا و معایبی دارد که دانستن آن‌ها تصمیم‌گیری برای خریدن یا تخریدن سیستم تهویه‌ هوشمند را آسان‌تر می‌کند. در متن زیر با مزایا و معایب تهویه مطبوع هوشمند آشنا شوید:

مزایای تهویه هوشمند هوا

مزایای تهویه هوشمند هوا از این قرار هستند:

 • راحتی: یکی از مزایای سیستم‌ تهویه هوشمند این است که به راحتی و با تلفن همراه یا هر وسیله‌ی هوشمند دیگری قابل کنترل است؛ چه در خانه باشید و چه نباشید. این قابلیت به این معنا است که شما در هر لحظه روی دمای خانه کنترل کامل دارید و در صورت بالا یا پایین رفتن دما می‌توانید تهویه مطبوع هوشمند را برای ورودتان تنظیم کنید.
 • قابلیت اتصال به سایر ابزارهای هوشمند: اگر اهل تکنولوژی هستید، به وسایل هوشمند علاقه دارید و سیستم تهویه هوای هوشمند اولین وسیله هوشمند خانه‌تان نیست؛ هوشمند بودن سایر وسایل به تنظیم بهتر هوا کمک زیادی می‌کند. به کمک کرکره‌های پنجره هوشمند و چراغ‌های قابل کنترل از راه دور می‌توانید در کنار سیستم‌ تهویه هوشمند بهترین فضا را در خانه ایجاد کنید.
 • تهویه هوشمند هوا در کنار سایر وسایل هوشمند مثل چراغ‌ها و کرکره‌ها به‌خصوص در مناطق گرمسیری بسیار مفید است. تصور کنید روزی بسیار گرم به خانه می‌رسید و باید مدتی صبر کنید تا دمای هوای خانه مناسب و دلپذیر شود، در حالی که با تهویه مطبوع هوشمند می‌توانید در بدو ورود از هوای خنک و دلپذیر خانه لذت ببرید.
 • گزینه‌های متعدد: تهویه هوشمند هوا انواع مختلفی دارد که شامل نصب روی پنجره، نصب روی دیوار و اسپیلت است. گزینه‌های متعدد سیستم تهویه هوشمند به شما کمک می‌کند بتوانید با توجه به شرایط خانه مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید.
 • کاهش هزینه در درازمدت: تهویه هوشمند هوا اگرچه انرژی بیشتری مصرف می‌کند اما از طرف دیگر می‌توانید با کنترل از راه دور و خاموش کردن در ساعاتی که خانه نیستید، هزینه‌های مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش دهید.
مزایای تهویه هوشمند هوا

معایب تهویه هوشمند هوا

در کنار مزایا، سیستم‌ تهویه هوشمند معایبی هم دارد که باید آن‌ها را بررسی جدی کرد. معایب تهویه هوشمند هوا شامل موارد زیر هستند:

 • قیمت بالا: تمام سیستم‌های هوشمند گران‌تر از انواع معمولی خود هستند و دستگاه تهویه هوای‌ خانگی هم مستثنی نیست. از آن‌جا که سیستم تهویه‌ هوشمند به تازگی به بازار آمده گران‌تر از انواع دیگر است.
 • داشتن قطعات مختلف: سیستم تهویه‌ هوای هوشمند چندین قطعه دارد و تمام قطعات یک‌جا نیستند، بنابراین نصب تهویه مطبوع هوشمند نسبت به دیگر انواع سیستم تهویه‌ هوا خانگی دشوارتر است.
 • نصب دشوار: همان‌طور که درمورد قبل گفتیم سیستم تهویه‌ هوای هوشمند قطعات مختلفی دارد که نصب آن را کمی مشکل می‌کند. همچنین تهویه مطبوع هوشمند باید در فضاهای خاصی از خانه نصب شود و ممکن است بابت نصب آن مجبور شوید تغییراتی در خانه ایجاد کنید.
روتر چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟ + بررسی نحوه چگونگی کارکردن روترها

تفاوت تهویه‌ هوشمند هوا با ترموستات چیست؟

تهویه هوشمند هوا با ترموستات هوشمند تفاوت‌های اساسی دارد. ترموستات‌ها معمولا به شکل سیستم مرکزی عمل می‌کنند اما سیستم تهویه‌ هوای‌ هوشمند معمولا مجزا طراحی می‌شود و حتی ممکن است هر اتاق تهویه مطبوع هوشمند خودش را داشته باشد.همچنین وظیفه ترموستات هوشمند بررسی دمای خانه و دستور به سیستم تهویه‌ هوا خانگی برای خنک کردن فضا است.شباهت ترموستات هوشمند و تهویه مطبوع هوشمند هم این است که هر دو با وای‌فای قابل کنترل هستند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با سیستم تهویه هوشمند هوا آشنا شدید.همچنین از روشهای کنترل و قابلیت های آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

در هنگام خرید سیستم تهویه و کنترل دمای هوشمند به چه نکاتی باید توجه کرد؟

قبل از اقدام به خرید هرگونه تجهیزات تهویه هوشمند، پیشنهاد می‌شود که با متخصصین این حوزه مشورت کنید. چرا که جهت راه‌اندازی سیستم تهویه مطبوع هوشمند باید نقشه‌های اجرایی طراحی شده و فاکتورهای مختلفی نظیر نوع کاربری ساختمان و شرایط آب و هوایی منطقه در نظر گرفته شود. دقت داشته باشید که سیستم خریداری شده، رابط کاربری آسانی داشته و خدمات پس از فروش و ارتقا و پشتیبانی از طرف شرکت ارائه دهنده انجام شود.

آیا می‌توان همۀ سیستم‌های تهویه قدیمی را هوشمند کرد؟

بله. تقریباً می‌توان تمام سیستم‌های تهویه قدیمی را به سیستم‌های هوشمند تبدیل کرد. این کار با افزودن چند قطعه به این دستگاه‌ها انجام می‌شود. به بیان ساده، سیستم تهویه هوشمند به سیستمی گفته می‌شود که زمان روشن و خاموش شدن، میزان دما، مصرف انرژی و… در آنها از طریق برنامه‌های تلفن همراه، ریموت‌ها یا دستیارهای صوتی قابل کنترل باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا