لوازم آشپزخانه

راهنمای خرید ترازوی آشپزخانه + بررسی 8 نکته مهم برای خرید آن

اگر آشپزی را جدی می‌گیرید یا عاشق درست کردن نان و شیرینی هستید، به احتمال زیاد می‌دانید که رعایت مقدار دقیق مواد اولیه چقدر مهم است. تفاوت یک غذای متوسط و یک غذای عالی می‌تواند از دقیق بودن مقدار و نسبت مواد اولیه ناشی شود. به همین دلیل است که وجود یک ترازو در آشپزخانه سطح آشپزی را در خانه بالاتر می‌برد!چطور یک ترازو آشپزخانه خوب بخرید که بهترین پاسخ به نیاز شما باشد؟ این سوالی است که در این مطلب «درجه» به آن پاسخ خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


معرفی ترازوی آشپزخانه

ترازوی آشپزخانه با وجود ابعاد کمی که دارد و فضای محدودی که اشغال می کند می تواند بسیار مورد استفاده قرار بگیرد، به خصوص در زمانی که تصمیم دارید غذایی را بر اساس دستورالعمل دقیق خود درست کنید.

 خرید ترازوی آشپزخانه

برای آن که بتوان به معرفی ترازوی آشپزخانه پرداخت پیش از هر چیز باید انواع آن را معرفی کرد. ترازوهای آشپزخانه بطور کلی و فارغ از برندها و قیمت های مختلفی که دارند به 2 دسته ترازوی های عقربه ای (مکانیکی یا آنالوگ) و همچنین ترازوهای دیجیتالی تقسیم می شوند.

ترازوی آشپزخانه مدل عقربه ای

ترازوی آشپزخانه مدل عقربه ای دارای یک عقربه ای است که بسیار شبیه به عقربه ساعت است. به هر میزانی که وزن مواد قرار گرفته روی ترازو را بیشتر نمایید حرکت این عقربه افزایش پیدا کرده و در نهایت می تواند وزن دقیق را به شما نشان دهد. این مدل از ترازوها رایج ترین ترازوهای آشپزخانه هستند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی امکانات و ویژگی های ظرفشویی سامسونگ را بخوانید.

راهنمای خرید خردکن + بررسی نکات مهمی که قبل از خرید خردکن برقی باید بدانید + معرفی بهترین خردکن های برقی

ترازوهای آشپزخانه مدل دیجیتال

نوع دوم ترازوی آشپزخانه که همان ترازوهای مدل دیجیتال هستند نمونه های مدرن تر این محصول را شکل می دهند. این نوع از ترازوها به جای آن که عقربه داشته باشند برای نمایش وزن مواد از نمایشگر دیجیتال استفاده می کنند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی نکات مهم در انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی را بخوانید.

 خرید ترازوی آشپزخانه

دقت ترازوهای دیجیتال بسیار بالاتر است و به همین دلیل نیز قیمت بیشتری از نمونه های عقربه ای خود دارد.

ترازو دیجیتال باشد یا آنالوگ؟

اگر دنبال ترازویی هستید که کاملا ساده و بدون تنظیمات خاصی باشد و نیاز به تعویض باطری نداشته باشد، سراغ ترازوهای آنالوگ بروید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید کولر گازی را بخوانید. اما اگر ترازویی می خواهید که خواندن مقادیر اندازه گیری شده توسط آن ساده باشد و دقت بالاتری هم داشته باشد ترازوی دیجیتال انتخاب بهتری است.

راهنمای خرید ترازوی آشپزخانه

۱- ترازو دیجیتال باشد یا آنالوگ؟

اولین تصمیمی که پیش از خرید ترازو باید بگیرید این است که از چه نوعی باشد. دو نوع ترازو آشپزخانه وجود دارد؛ دیجیتال و آنالوگ.ترازوهای آنالوگ یا مکانیکی یک فنر داخلی دارند که با استفاده از یک عقربه چرخان وزن را روی صفحه مدرج به نمایش می‌گذارد. این ترازوها معمولا ظرف یا سینی بزرگ‌تری دارند و گزینه مناسب‌تری برای اندازه گیری مقادیر زیاد و سنگین هستند. دقت آن‌ها هرچند کاملا قابل قبول است اما به اندازه مدل‌های دیجیتال دقیق نیستند.

ترازوهای دیجیتال یا الکترونیکی با استفاده از باطری کار می‌کنند و وزن را روی یک صفحه نمایش دیجیتال به تصویر می‌کشند. برخی از مدل‌های دیجیتال امکانات بیشتر و ویژه‌ای هم دارند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها قابلیت ذخیره اطلاعات دارند. امروزه بیشتر از ترازوهای دیجیتال در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید مبل راحتی را بخوانید.

 خرید ترازوی آشپزخانه

اکثر ترازوها در حد استفاده برای اندازه‌گیری وزن مواد اولیه غذاها دقت کافی دارند و استفاده از آن‌ها ساده است. اگر دنبال ترازویی هستید که کاملا ساده و بدون تنظیمات خاصی باشد و نیاز به تعویض باطری نداشته باشد، سراغ ترازوهای آنالوگ بروید. اما اگر ترازویی می‌خواهید که خواندن مقادیر اندازه‌گیری شده توسط آن ساده باشد و دقت بالاتری هم داشته باشد ترازوی دیجیتال انتخاب بهتری است.

راهنمای خرید یخچال + بررسی نکات مهم در خرید یخچال و فریزر + معرفی بهترین مارک یخچال ایرانی

۲- قابلیت اندازه‌گیری

در واقع به واحدی از وزن اشاره دارد که ترازو می‌تواند آن را اندازه بگیرد. به عنوان مثال برخی از ترازوها وزن را به گرم اندازه می‌گیرند و برخی از ترازوهای دیجیتال این قابلیت را دارند که وزن را به گرم و اونس نشان بدهند. دقت داشته باشید که ترازوهای مکانیکی معمولا تنها قابلیت اندازه‌گیری به گرم یا کیلوگرم را دارند.

۳- حساسیت و حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌گیری

برای اینکه ببینید که ترازویی با چه میزان ظرفیت و حساسیت لازم دارید، باید در نظر داشته باشید که بیشتر وزن چه نوع و چه حجم از مواد غذایی را اندازه‌گیری می‌کنید. برخی ترازوها حساسیت بالایی دارند و برای اندازه گیری مواد غذایی سبک نظیر ادویه‌جات و مغزها مناسبند و حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌گیری در آن‌ها حدود ۵۰۰ گرم است.

برخی مدل‌ها هم هستند که تا ۱۰ کیلوگرم ظرفیت قابل‌اندازه‌گیری دارند و برای اندازه‌گیری غذاهای حجیم‌تر و سنگین‌تر نظیر گوشت مناسبند. پس قبل از خرید ترازو به کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید دقت داشته باشید و حتما به مقداری که توسط شرکت سازنده به عنوان حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌گیری اعلام شده است، توجه کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید یخچال فریزر را بخوانید.

۴- دقت اندازه‌گیری ترازو آشپزخانه

دقت اندازه‌گیری یا همان خطای اندازه‌گیری عبارت است اختلاف احتمالی میان مقدار واقعی وزن چیزی که اندازه می‌گیرید با مقدار وزنی که ترازو نشان می‌دهد. ترازوهای مختلف دقت اندازه‌گیری متفاوتی دارند. خطای اندازه‌گیری در برخی از مدل‌ها چند دهم است و مدل‌هایی هم وجود دارند که تا ۵۰ گرم و بیشتر خطا دارند.

اگر دقت در اندازه‌گیری برای‌تان اهمیت دارد هنگام خرید ترازو به مقداری که تحت عنوان دقت اندازه‌گیری توسط شرکت‌های تولیدکننده اعلام می‌شود، توجه کنید.

راهنما خرید آبمیوه گیری + بررسی نکات مهم قبل از خرید آبمیوه گیری

۵- سطح و ظرف نگهدارنده

اندازه سطح و گنجایش ظرف ترازوهای مختلف متفاوت است. معمولا بهتر است ترازویی را انتخاب کنید که در آن سطح قرارگیری موادی که می‌خواهید وزن کنید، نسبتا بزرگ باشد تا فضای کافی برای اندازه‌ گیری انواع مختلف غذاها را داشته باشید.

همچنین بهتر است ترازوی موردنظرتان یک ظرف نگهدارنده هم داشته باشد که مواد غذایی تر و خشک را برای اندازه‌گیری درون آن قرار دهید تا رطوبت آن‌ها به ترازو آسیب نزند و سطح آن را هم کثیف نکند. فقط دقت کنید که ظرف نگهدارنده قابل جدا شدن باشد تا به راحتی بتوانید آن را بشویید و تمیز کنید.

۶- امکانات ویژه ترازو آشپزخانه دیجیتال

ترازوهای دیجیتال امکانات متنوعی در اختیار شما قرار می‌دهند که بسته به هدفتان از استفاده از تزارو، ممکن است به کارتان بیاید. یکی از این امکانات تغییر قابلیت اندازه‌گیری از یک واحد به واحد دیگر است که پیش‌تر گفتیم. یک مزیت دیگر برخی از مدل‌ها این است که قابلیت صفر کردن دارند و به راحتی‌ می‌توانید موادی که می‌خواهید به هم اضافه کنید را روی هم وزن کنید.

برخی هم حافظه دارند و آخرین اندازه‌گیری‌های شما را در خود نگه می‌دارند. حتی در برخی مدل‌ها تایمر و زنگ هشدار وجود دارد. این قابلیت در غذاهایی که باید به آنها سر بزنید یا در زمان‌های مشخص مواد غذایی به آنها اضافه کنید به کارتان می‌آید و اجازه نمی‌دهد که غذای‌تان را فراموش کنید!

۷- خوانایی عدد اندازه‌گیری شده

ترازو های مختلف صفحات نمایش متفاوتی برای نشان دادن عدد اندازه گیری شده دارند. در ترازو های مکانیکی این عدد روی صفحات مدرج نشان داده می‌شود. اگر می‌خواهید یک ترازو از نوع آنالوگ بخرید دقت کنید که درجه‌بندی صورت گرفته روی صفحه نمایش آن خوانا و مرتب باشد. اگر هم می‌خواهید یک مدل دیجیتال بخرید دقت کنید که صفحه نمایش آن به اندازه کافی بزرگ باشد و سایز اعداد به گونه‌ای باشد که به‌راحتی خوانده شوند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بیشتر بخوانید: بررسی فوت‌وفن‌های مربوط به راهنمای خرید تلویزیون سونی را بخوانید.

راهنمای جامع خرید مولتی کوکر + چگونه یک مولتی کوکر با کیفیت را بشناسیم؟ + معرفی و آشنایی با انواع مولتی کوکر

۸- طراحی و حجم ترازو

با توجه به اینکه این روزها وسایل کاربردی بسیاری در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند،‌ آشپزخانه‌ها معمولا با محدودیت فضا مواجه‌اند. پس بهتر است ترازویی که انتخاب می‌کنید به اصطلاح جمع وجور باشد تا فضای کمتری اشغال کند.

از سوی دیگر از آنجایی که ترازو معمولا باید دم دست باشد و اغلب روی میز یا کابینت‌ها قرار می‌گیرد بهتر است مدلی را انتخاب کنید که طراحی ظاهری شیکی داشته باشد و به زیبایی آشپزخانه شما اضافه کند.

معرفی بهترین برندهای تولیدکننده ترازوی آشپزخانه

برندهای تولیدکننده ترازوی آشپزخانه تنوع خیلی زیادی ندارند و اگر بخواهیم بهترین آنها را نام ببریم می توانیم به فلر، والرین، بیورر، ساپر، پارس خزر، های تک، متئو، سالتر، لایکا، وسکو، آرنیکا، کمری، پرانی، زاسن هاس، اورانوس، سرجیو، یونیک، تفاول، هاردستون، بهاز کالا، کنوود، همیلتون، صامو پرشین، ام بی، باریکو، لایف هایت، سنکور، سنهایزر، یوکر و … اشاره کنیم.

شما می توانید با دقت در محصول مورد نظر خود و البته بودجه ای که برای خرید آن مد نظر دارید تمامی نکات و مواردی را که تا به اینجا به آنها اشاره کردیم در نظر بگیرید و دست به درست ترین و هوشمندانه ترین انتخاب بزنید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنما خرید ترازوی آشپزخانه آشنا شدید. همچنین از نکات مهم هنگام خرید آن آگاه آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

ترازوی آشپزخانه دیجیتال چه قابلیت‌های مثبتی دارد؟

اندازه‌گیری دقیق و سهولت در خواندن وزن محصولات از مزایای ترازوی آشپزخانه دیجیتال هستند.

راهنمای خرید گوشت کوب برقی + بررسی کاربردهای مختلف آن + معرفی بهترین مدل ها
قیمت بهترین ترازوی آشپزخانه در چه رنجی قرار دارد؟

ارزان‌ترین ترازوی دیجیتال آشپزخانه 100 هزار تومان بوده و قیمت آن با توجه قابلیت‌های هر برند متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا